CDex

Tagy:  CD, konverze, MP3, CD ex, CDex download, CDex čeština

Sponzorované odkazy

CDex

CDex úvod

Programy zabývajícími se grabováním audio CD a převodem souborů do nejpopulárnějšího formátu dneška (rozuměj mp3) jsme se ještě nezabývali a tak to musíme napravit. Ta chvíle přichází dnes a na recenzi se připravil open source program CDex. Ještě než přistoupíme k recenzi, řekněme si něco málo o historii vzniku formátu MP3, který změnil dnešní vnímání hudby.

MP3 – Jak to tenkrát bylo?

MP3 (vznik zkratky z MPEG-1 Layer 3) je audio formát vyvinutý německým vědcem Karlheinzem Brandenburgem z pobočky Frauenhoferova ústavu. Samotný MP3 formát je založen na MPEG kompresním algoritmu. Jeho použití je zvláště vhodné u hudebních souborů, kde poskytuje při zachování vysoké kvality zvuku nesrovnatelně menší požadavky na výslednou velikost souborů. Toho se dosahuje použitím psychoakustického modelu, který z nahrávek odstraňuje zvuky pro lidské ucho buď neslyšitelné, nebo jež si většina posluchačů neuvědomuje. Také se používá časové a frekvenční maskování. MP3 je díky své velikosti (průměrně tak 3 – 5 MB na jednu skladbu)zvlášť vhodný pro přenosné přehrávače a skladování hudby na CD/DVD nebo harddiscích počítačů.

CDex se představuje

CDex-interfaceCDex-interface

Instalační balíček CDex má sice jen 2,32 MB, ale přesto není o nic ochuzen a nabízí vše co by jste od něj mohli čekat. Interface programu je jednoduché, ale přehledné což je to hlavní. Nahoře je klasická lišta s nabídkami a nastaveními. Pod ní se nachází proužek s integrovaným přehrávačem hudebních souborů, takže si hned můžete poslechnout, jestli uvedený track opravdu chcete grabovat nebo ne.

CDex umí 4 základní věci: převod hudebních CD do formátu .wav, převod hudebních CD do .MP3, extrahovat skladby, převod již uložených hudebních souborů do .wav nebo .mp3. U všech skladeb je možné získat (pokud máte připojení k internetu)do­plňující informace z celosvětové databáze CDDB (název písně, interpret, atd.).

CDex-Možnosti nastaveníCDex-Možnosti nastavení

Více toho sice program neumožňuje, ale to co dělá, dělá pořádně a rychle. Na výběr je z několika různých kóderů – LAME, Windows MP3 codec a spousta jiných. Samozřejmostí je volba vzorkování, strate, VBR kvalita… Jak už bylo zmíněno, podpora ID3 tagů zde nechybí.

Plusy

Zdarma
Čeština (dostupná na stránkách autorů)
Rychlost a dobrá kvalita výsledných souborů

Mínusy

Škoda že neumí převádět do více formátů
Někomu se nemusí lehce spartánské rozhranní zamlouvat

Závěr

CDex je skvělým řešením pro nenáročné uživatele, kteří od programu nečekají milióny funkcí a stačí jim jen kvalitní a bezproblémový převod MP3 souborů a grabování audio CD.

Hodnocení programu: 81%

CDex freeware ke stažení zde:
CDex download

CDex čeština freeware ke stažení zde:
CDex čeština download

Článek CDex byl publikován 1. listopadu 2007 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...