Nejlepší aplikace pro správu MP3 hudební knihovny
Sponzorované odkazy
Klasická cédéčka ztrácejí pomalu ale jistě na popularitě. Již několik let na trh přichází nový trend komprimované hudby, které může mít člověk mnoho, aniž by měl skříň plnou CD, gramofonových desek či jiných fyzických médií. Jedna věc se však nemění. I v čistě digitální podobě je třeba udržovat pořádek, jinak se člověk v obrovské záplavě hudby jednoduše ztratí…
Správa MP3 knihovny pětkrát
Novým trendem výrobců MP3 přehrávačů a mobilních telefonů je hojné využívání ID3 Tagů, což jsou informace svázané s dotyčnou skladbou. Ve většině případů přehrávači nezáleží na názvu souboru (skladby) ani na umístění v pamětí přehrávače. Naopak jediné, co ho zajímá, jsou právě ony ID3 Tagy. V každém hudebním správci by měly být ID3 Tagy samozřejmostí.
Existuje samozřejmě celá řada aplikací pro správu a editaci hudební knihovny. My se podíváme na pět nejlepších a nejznámějších. Zmínka padne o iTunes, Windows Media Player 12 a z oblasti méně známých aplikací to bude MP3Tag a MediaMonkey. Abychom pětici doplnili, podíváme se také na Songbird. Všechny recenzované aplikace jsou pro Windows a samozřejmě zdarma dostupné.
iTunes 10
První zmíněná aplikace našeho výběru patří k těm známějším a používanějším zástupcům, pochází totiž z dílen amerického Applu. Jejím základním prvkem je výborná konektivita se všemi zařízeními od Applu, což značně vyzdvihuje oblibu. Většinou nemáte na výběr a aplikaci stejně musíte používat v případě, že vlastníte nějaký produkt od Applu.
Ale zpět k aplikaci. Pominu-li velikost instalace a instalačního programu, která čítá přes 100 MB, dostáváme moderní líbivé uživatelské rozhraní s českou lokalizací. Správa ani přehrávání nečiní pro iTunes 10 problém. Pohodlí však stále zhoršuje pokulhávající rychlost celé aplikace.
Další výhodou je obsáhlý iTunes Store, který nabízí celou řadu hudebních skladeb a alb za příznivé ceny ke stažení.
Více informací se můžete dočíst v naší recenzi zde na SWMag.cz.
Windows Media Player 12
Další velmi známou aplikací pro správu hudební knihovny je Windows Media Player 12, dostupný jen pro majitele Windows 7. Pro starší verze Windows není možno poslední Media Player stáhnout.
Windows Media Player 12 nabízí líbivé a přehledné rozhraní s velmi dobrou rychlostí odezvy. Čeština je samozřejmostí. Výhodou je značná integrace do Windows, což v praxi znamená spolupráci s knihovnami Windows 7 a také využívání indexace celé knihovny. Třídit hudbu můžete mnoha způsoby a pokud chcete spravovat hudbu tak, jak jí máte uspořádanou na disku, taková možnost je také k dispozici.
Funkce, kterou oceňuji, je možnost automatického vyhledávání informací o hudbě. Stačí zadat jméno alba či interpreta a program vám už informace o albu, žánru a dalších věcech najde.
Pokud máte v domácnosti více počítačů s více knihovnami, můžete si je samozřejmě přímo ve Windows Media Playeru zobrazit. Funguje to podobně, jako sdílené složky v Průzkumníku.
Celou recenzi si můžete přečíst zde.
Songbird
Přehrávač a správce multimédií Songbird se velmi podobá iTunes. Přívětivé a svižné uživatelské rozhraní funguje velmi dobře. Při testování mě překvapila nestabilita, neboť při poslechu a přepnutí z hudební knihovny do video knihovny aplikace spadla. Dalším nedostatkem je absence českého překladu uživatelského rozhraní. Naštěstí je možné češtinu dodatečně stáhnout přímo v rozhraní programu.
Songbird podporuje plug-iny, a tak do aplikace lze dodat celou řadu dalších funkcí. Již úvodní průvodce nastavením vám nabídne několik plug-inů. S plug-iny se nese i jedna nepříjemná vlastnost. Na téměř jakoukoliv, leč základní, funkcí si musíte stáhnout plug-in. Songbird například neumožňuje jiné než hromadné zobrazení vaší knihovny. To opravdu není nejlepší řešení.
O programu Songbird jsme již psali. Zde si můžete přečíst celou recenzi.
MediaMonkey
MediaMonkey lze zařadit k první zmíněné dvojici a to jak vybaveností, tak i přehledným uživatelským rozhraním, které je navíc v češtině. Rychlost odezvy je vynikající.
Co se týče samotné správy, líbí se mi možnost velmi podrobné editace dodatečných informací o skladbě či albu. Od roku nahrání, žánru či jmen členů kapely, můžete vkládat text skladby či pracovat s obrázkem alba, které se zobrazuje v podrobnostech nejenom na počítači. Třídit hudbu lze samozřejmě podle mnoha kritérií, tak jako u všech ostatních aplikacích.
Zajímavou funkcí je vyrovnání hlasitosti skladeb, což jistě oceníte nejenom při tvorbě večerního playlistu na spaní. Probuzení nečekaně hlasitou skladbou opravdu není nic příjemného. Podobně jako u Windows Media Playeru je zde možnost automatického otagování skladeb s informacemi získanými z internetu.
Vedle zdarma dostupné verze poskytuje výrobce také placenou verzi, která nabízí některé nadstandardní funkce. Pro běžnou správu však bohatě dostačuje i verze zdarma.
O MediaMonkey si můžete dočíst více v této recenzi.
MP3Tag
Posledním dnešním zástupcem správců hudebních knihoven je MP3Tag. MP3Tag má za sebou již dlouhá léta vývoje, nestojí za ním ale žádná velká společnost, a tak se stále drží své původní jednoduchosti a přívětivosti. Správce a editor ID3 Tagů funguje na jedničku, neumožňuje však přehrávání hudby. V kontextovém menu je možnost přehrát vybraný soubor, tímto způsobem ale spustíte externí aplikaci. Jednoduchý přehrávač by opravdu nebyl na škodu. Nepotěšila mě ani pokulhávající funkčnost automatického vyhledávače tagů, což je v podobné aplikaci, řekl bych, podstatná funkce.
MP3Tag umí velmi jednoduše vytvářet playlisty. Jediným omezením je formát m3u, který je naštěstí hojně používán.
Závěrem
Hudební knihovna je dnes součástí každého počítače. Představili jsme si pětici dobrých aplikací, které vám mohou pomoci v udržení řádu v rozsáhlé knihovně, nicméně existuje celá řada dalších dobrých i horších aplikací. Jako příklad může posloužit i Microsoft Zune Software, což je také kvalitní správce s moderním a svižným uživatelským rozhraním. Původně byl vytvořen kvůli přehrávačům Zune. Segment hudebních přehrávačů již dávno Microsoft opustil.
Článek Nejlepší aplikace pro správu MP3 hudební knihovny byl publikován 3. července 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Video mp3 Extractor Pro - jednoduché extrahování zvuku z videa 21.10.2008 06.00
- RazorLame 28.03.2008 06.00
- Neničte své uši - Nejlepší tipy pro kvalitní rip hudby! 24.04.2013 00.00
- MP3s.Nadruhou.net 22.11.2007 06.00
- Last.fm 04.12.2007 15.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Jaké výhody nabízí e-stravenka?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- 8 výhod cloudového úložiště
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.