Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu

Tagy:  Windows Media Player 12, WMP, Windows, Seven, W7, hudba, MP3, WMA, film, video, zvuk, ID3Tagy, Vista, XP, kodeky

Sponzorované odkazy

Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu

Příchod Windows 7 přinesl mnoho změn a novinek. Jednou z nich je také další verze známého přehrávače Windows Media Player. Po dlouhé historii přichází již dvanáctá verze, která přináší nejen vylepšené ovládání, lehce pozměněný design, ale také rychlejší odezvu aplikace a opět větší důraz na propracovanou knihovnu vaší hudební sbírky. Uvidíme, co Microsoft vyslal na boj s konkurencí.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Windows Media Player 12 pod drobnohledem

I přes různé spory je Windows Media Player 12 (dále jen WMP 12) stále součástí jádra Windows, stejně jako například Internet Explorer. Většinu kodeků potřebných pro přehrávání hudby a videa má WMP 12 již integrovanou, a tak se nebudete muset starat o jejich stahování. V seznamu integrovaných kodeků naleznete ty nejznámější, jako jsou 3GP, MPEG-4, DivX, Xvid, Avi a mnoho dalších. Stejně jako u předchozích verzí, lze WMP 12 ovládat z hlavního panelu.

Ovládání prostřednictvím hlavního paneluOvládání prostřednictvím hlavního panelu

Bohužel mám pro uživatele Windows Vista a XP špatné zprávy, protože WMP 12 je jen pro uživatele Windows 7, do kterých je integrován. Uživatelé starších Windows se tedy budou muset spokojit s Windows Media Player 11. Avšak tento postup volí Microsoft například i u nejnovějšího Internet Exploreru 9 i přesto, že je jen v betaverzi. WMP 12 má také funkci Music Store, která umožňuje přístup do různých internetových obchodů s hudebním materiálem prostřednictvím uživatelského rozhraní Windows Media Player 12. Podpora ochrany hudebních záznamů, známé také jako DRM, je také zajištěna. Potěšila mě i rychlá a jednoduchá tvorba playlistů.

Průvodce online obsahemPrůvodce online obsahem

Co nového?

Windows Media Player 12 přináší oproti jedenácté verzi hned několik změn. Nejprve se zastavím u lehké změny uživatelského rozhraní. Většinu lidí určitě potěším, protože si na uživatelském rozhraní WMP 12 dal Microsoft opravdu záležet. Jestliže vám vadila v předchozí verzi značná těžkopádnost, přeplácanost a nepřívětivé ovládání, dvanáctá verze již těmito neduhy netrpí. Je samozřejmé, že se nevrátíme do předpotopních strohých dob bez designu a animací, avšak WMP 12 spojuje rychlé a intuitivní ovládání s elegantními animacemi ovládacích prvků a jemným designem. Hlavní okno s klasickou baterií vizualizací už zde nehledejte. Vizualizace však nezmizely, ale naleznete je ve zmenšeném módu přehrávače, který lze zapnout pomocí ikonky v pravém dolním rohu. Ihned po spuštění se ocitnete v knihovně vaší hudební sbírky. Tomu se ale budu podrobně věnovat až v další části článku. Další novinkou je například funkce Play To umožňující přehrávat zvukové a vizuální záznamy i na jiných zařízeních, které však musí být kompatibilní s Windows 7.

„Malá verze“ přehrávače„Malá verze“ přehrávače

Pořádek v hudbě

Důležitou součástí každého Windows Media Playeru byla vždy knihovna hudebních stop, nebo chcete-li databáze hudby. Ke každému zvukovému záznamu šlo přiřadit mnoho informací. WMP 12 tyto možnosti ještě umocňuje. Jak jsem se již zmiňoval, oproti předchozí verzi je základní přehrávací režim právě v rozhraní hudební knihovny. Knihovna video záznamů je velmi podobná hudební knihovně. Můžete tedy přidávat hodnocení a různé popisky. WMP 12 zvládne i jednoduší správu fotografií, s produkty určenými ke správě fotografií se ale nemůže rovnat.

Správce obrázkůSprávce obrázků

Pokročilejší práce s ID3Tagy je samozřejmostí. Díky WMP 12 tedy nebudete muset používat jinou aplikaci na hromadnou správu vaší hudební databáze. Při prohlížení vaší databáze si můžete nechat programem přehrávat vždy krátké úryvky z jednotlivých skladeb, díky tomu poznáte, která skladba je vaše oblíbená, aniž byste znali jméno. Prostřednictvím WMP 12 můžete přistupovat i k databázím ostatních uživatelů například v domácí síti.

Prohlížeč obrázkůProhlížeč obrázků

Verdikt

Windows Media Player 12 sice není stoprocentně revolučním přehrávačem hudby, nabízí ale všechny dobré funkce a možnosti z předchozích verzí s vylepšeným designem a rychlejší odezvě celé aplikace. Oproti jedenácté verzi je to tedy lehký posun k lepšímu. Po dlouhé době také zmizela baterie efektů spuštěná při přehrávání nějaké hudební stopy. Dvanáctá verze je bohužel podporována jen Windows 7, a tak se uživatele starších Windows musí spokojit se staršími verzemi WMP. Velmi mě potěšila knihovna hudebních záznamů, která oproti předchozím verzím doznala také několik změn.

Moje hodnocení:  81 %

Výhody:

 • Odezva aplikace
 • HW nároky
 • Uživatelské rozhraní
 • Knihovna hudby
 • Lehká tvorba playlistů

Nevýhody:

 • Jen pro Windows 7
 • Slabší organizace obrázků

Starší verzi WMP 11 stáhnete z Edownload.cz Novější verze WMP 12 je k dispozici na stránkách Microsoftu

Sponzorované odkazy:

Článek Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu byl publikován 29. května 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Jak na software pro obsahový marketing
 2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 6. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 7. Odesíláme SMS z internetu
 8. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 9. MP3s.Nadruhou.net
 10. Zpívejme si doma - výběr nejlepších karaoke programů

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!