Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu

Tagy:  Windows Media Player 12, WMP, Windows, Seven, W7, hudba, MP3, WMA, film, video, zvuk, ID3Tagy, Vista, XP, kodeky

Sponzorované odkazy

Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu

Příchod Windows 7 přinesl mnoho změn a novinek. Jednou z nich je také další verze známého přehrávače Windows Media Player. Po dlouhé historii přichází již dvanáctá verze, která přináší nejen vylepšené ovládání, lehce pozměněný design, ale také rychlejší odezvu aplikace a opět větší důraz na propracovanou knihovnu vaší hudební sbírky. Uvidíme, co Microsoft vyslal na boj s konkurencí.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Windows Media Player 12 pod drobnohledem

I přes různé spory je Windows Media Player 12 (dále jen WMP 12) stále součástí jádra Windows, stejně jako například Internet Explorer. Většinu kodeků potřebných pro přehrávání hudby a videa má WMP 12 již integrovanou, a tak se nebudete muset starat o jejich stahování. V seznamu integrovaných kodeků naleznete ty nejznámější, jako jsou 3GP, MPEG-4, DivX, Xvid, Avi a mnoho dalších. Stejně jako u předchozích verzí, lze WMP 12 ovládat z hlavního panelu.

Ovládání prostřednictvím hlavního paneluOvládání prostřednictvím hlavního panelu

Bohužel mám pro uživatele Windows Vista a XP špatné zprávy, protože WMP 12 je jen pro uživatele Windows 7, do kterých je integrován. Uživatelé starších Windows se tedy budou muset spokojit s Windows Media Player 11. Avšak tento postup volí Microsoft například i u nejnovějšího Internet Exploreru 9 i přesto, že je jen v betaverzi. WMP 12 má také funkci Music Store, která umožňuje přístup do různých internetových obchodů s hudebním materiálem prostřednictvím uživatelského rozhraní Windows Media Player 12. Podpora ochrany hudebních záznamů, známé také jako DRM, je také zajištěna. Potěšila mě i rychlá a jednoduchá tvorba playlistů.

Průvodce online obsahemPrůvodce online obsahem

Co nového?

Windows Media Player 12 přináší oproti jedenácté verzi hned několik změn. Nejprve se zastavím u lehké změny uživatelského rozhraní. Většinu lidí určitě potěším, protože si na uživatelském rozhraní WMP 12 dal Microsoft opravdu záležet. Jestliže vám vadila v předchozí verzi značná těžkopádnost, přeplácanost a nepřívětivé ovládání, dvanáctá verze již těmito neduhy netrpí. Je samozřejmé, že se nevrátíme do předpotopních strohých dob bez designu a animací, avšak WMP 12 spojuje rychlé a intuitivní ovládání s elegantními animacemi ovládacích prvků a jemným designem. Hlavní okno s klasickou baterií vizualizací už zde nehledejte. Vizualizace však nezmizely, ale naleznete je ve zmenšeném módu přehrávače, který lze zapnout pomocí ikonky v pravém dolním rohu. Ihned po spuštění se ocitnete v knihovně vaší hudební sbírky. Tomu se ale budu podrobně věnovat až v další části článku. Další novinkou je například funkce Play To umožňující přehrávat zvukové a vizuální záznamy i na jiných zařízeních, které však musí být kompatibilní s Windows 7.

„Malá verze“ přehrávače„Malá verze“ přehrávače

Pořádek v hudbě

Důležitou součástí každého Windows Media Playeru byla vždy knihovna hudebních stop, nebo chcete-li databáze hudby. Ke každému zvukovému záznamu šlo přiřadit mnoho informací. WMP 12 tyto možnosti ještě umocňuje. Jak jsem se již zmiňoval, oproti předchozí verzi je základní přehrávací režim právě v rozhraní hudební knihovny. Knihovna video záznamů je velmi podobná hudební knihovně. Můžete tedy přidávat hodnocení a různé popisky. WMP 12 zvládne i jednoduší správu fotografií, s produkty určenými ke správě fotografií se ale nemůže rovnat.

Správce obrázkůSprávce obrázků

Pokročilejší práce s ID3Tagy je samozřejmostí. Díky WMP 12 tedy nebudete muset používat jinou aplikaci na hromadnou správu vaší hudební databáze. Při prohlížení vaší databáze si můžete nechat programem přehrávat vždy krátké úryvky z jednotlivých skladeb, díky tomu poznáte, která skladba je vaše oblíbená, aniž byste znali jméno. Prostřednictvím WMP 12 můžete přistupovat i k databázím ostatních uživatelů například v domácí síti.

Prohlížeč obrázkůProhlížeč obrázků

Verdikt

Windows Media Player 12 sice není stoprocentně revolučním přehrávačem hudby, nabízí ale všechny dobré funkce a možnosti z předchozích verzí s vylepšeným designem a rychlejší odezvě celé aplikace. Oproti jedenácté verzi je to tedy lehký posun k lepšímu. Po dlouhé době také zmizela baterie efektů spuštěná při přehrávání nějaké hudební stopy. Dvanáctá verze je bohužel podporována jen Windows 7, a tak se uživatele starších Windows musí spokojit se staršími verzemi WMP. Velmi mě potěšila knihovna hudebních záznamů, která oproti předchozím verzím doznala také několik změn.

Moje hodnocení:  81 %

Výhody:

  • Odezva aplikace
  • HW nároky
  • Uživatelské rozhraní
  • Knihovna hudby
  • Lehká tvorba playlistů

Nevýhody:

  • Jen pro Windows 7
  • Slabší organizace obrázků

Starší verzi WMP 11 stáhnete z Edownload.cz Novější verze WMP 12 je k dispozici na stránkách Microsoftu

Článek Windows Media Player 12: Cesta k lepšímu byl publikován 29. května 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...