iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě

Tagy:  iTunes, Apple iTunes, iTunes 10, přehrávač, online nákupy hudby a videa, iTunes Store, iPod, iPad, iPhone, Mac

Sponzorované odkazy

iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě

Asi je zbytečné říkat, co je to iTunes. Určitě každý z nás už o tomto multifunkčním přehrávači slyšel, ať už v dobrém nebo ve zlém. Řekněme si na rovinu, že pro uživatele Maců, iPodů, iPadů či iPhonů je to perfektní aplikace. Spustit ji však na počítačích s operačním systémem Windows je taková malá sebevražda. Z vlastní zkušenosti musím říct, že s každou novou verzí je iTunes na PC uživatelsky přívětivější a hlavně rychlejší. Navíc pro jednoduché nakupování hudby a filmů na internetu je naprostou jedničkou.

Vzhled a česká lokalizace

Nikoho asi nepřekvapí vzhled iTunes jako typické macovské aplikace, tedy v stříbrnošedé barvě, kde v základní aplikaci najdeme menu s knihovnou hudby, filmů, TV pořadů a rádií, obchodem (iTunes Store a Match), sdílením, novou funkcí Genius a samozřejmě seznamů stop v různých kategoriích. Příjemná je určitě česká lokalizace hlavního uživatelského rozhraní, která méně zdatným angličtinářům usnadní orientaci. Bohužel některé další části po rozkliknutí položek menu jsou stále v angličtině.

Playlist v iTunesPlaylist v iTunes

Co tedy iTunes nabízí?

Tak především je to přehrávač hudby, filmů, televizních pořadů a rádií. Jeho nespornou výhodou je možnost legálního online nakupování, popř. půjčování filmů jako kdysi ve videopůjčovnách. Velkou sílu pak má synchronizace mezi Apple zařízeními jako iPody, iPady a iPhony (musíme používat systém iOS 5), kdy je možné synchronizaci provádět i pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě.

Všechny naše písničky a jejich playlisty lze jednoduše spravovat, přejmenovávat a vytvářet jim tagy. Nechybí možnost vypálení na CD/DVD. Importem naší staré hudby do aplikace iTunes navíc získáme díky funkci iTunes Match přístup k našim písničkám v plně standardizované kvalitě ve formátu AAC s bitrate 256 kbps bez ochrany DRM. Funkce iTunes Match však není zcela zdarma a musíme si ji vždy na rok předplatit za 25 eur s limitem převedení 25000 písniček a nově i filmů. Při nákupu hudby se mi opravdu líbí možnost koupě jednotlivých písniček tak jako celých alb a hlavně 1,5 minuty dlouhá ukázka od každé písničky. Nekupujeme žádného králíka v klobouku. :-)

Nákup hudby v iTunes StoreNákup hudby v iTunes Store

Další zajímavou funkcí, kterou jsem již zmínil při výpisu hlavního menu, je Genius. Genius má za úkol tvořit playlisty z naší knihovny hudby, vytvářet žánrové mixy, ale co je hlavní, dle námi poslouchané hudby hledat hudbu jí podobnou.

Nakousl jsem, že můžeme přes iTunes shlédnout filmy, TV pořady a seriály. Nemalou výhodou je, že jsou v HD kvalitě a pomalu by se měly začít objevovat i filmy české nebo v českém jazyce. Zatím můžeme najít jen dva s českým dabingem, ale do budoucna je to určitě zajímavá možnost koupě či půjčky filmu. Videa jsou jinak samozřejmě ve svém originálním znění.

iTunes Store – recenze jednoho z česky dabovaných filmůiTunes Store – recenze jednoho z česky dabovaných filmů

Novou funkcí od verze 10.5 a výše je iTunes v cloudu. Všechna naše média jsou uchována v přehledném seznamu a máme k nim přístup z jakéhokoli dalšího zařízení – můžeme je mezi nimi sdílet. Stejně tak máme možnost naše dříve zakoupená média stahovat stále znovu.

Ping sociální síť pro iTunes

Zároveň s vydáním iTunes 10 společnost Apple představila i hudebně založenou sociální síť Ping, která má za úkol sbližovat lidi se zájmem o hudbu. Uživatelé mohou sledovat své přátele, co poslouchají a co stahují a zvát je na různé akce a koncerty. Dále se zde mohou informovat o svých oblíbených umělcích, jejich nových albech či turné. Je nutno podotknout, že Ping má celkem problémy s velkým množstvím spamu a nevyžádané reklamy. Nápad je to ale určitě dobrý.

Konečný verdikt

iTunes má obrovský potenciál, který může svým uživatelům nabídnout a v dnešních dnech je to asi nejjednodušší online nakupování hudby a videa, jaké můžeme na internetu najít. Pro uživatele Apple zařízení je to určitě výborná volba, ostatní bych i v této verzi upozornil na pomalou odezvu a leckdy zvláštní chování aplikace. Velké problémy pak budou mít uživatelé s horším připojením k internetu. Však možnost půjčení filmu za 75,– Kč či zhlédnutí seriálu za 20,– Kč v HD kvalitě je velmi lákavá nabídka.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

 • Kvalitní přehrávač s mnoha funkcemi
 • Jednoduchý nákup hudby a videí online
 • Možnost sdílení mezi zařízeními
 • Možnost "legalizace" našich starých médií

Nevýhody:

 • Těžkopádný běh pod Windows
 • Bez registrace s údaji kreditní karty jen obyčejný přehrávač

Sponzorované odkazy:

Článek iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě byl publikován 24. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Vladimír Václavek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 4. Rozzlobenimuzi.com
 5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
 6. MP3s.Nadruhou.net
 7. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 8. Co je IP adresa a jak ji zjistit?
 9. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
 10. Bojíte se odposlechů? Tohle byste měli vědět!

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!