iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě

Tagy:  iTunes, Apple iTunes, iTunes 10, přehrávač, online nákupy hudby a videa, iTunes Store, iPod, iPad, iPhone, Mac

Sponzorované odkazy

iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě

Asi je zbytečné říkat, co je to iTunes. Určitě každý z nás už o tomto multifunkčním přehrávači slyšel, ať už v dobrém nebo ve zlém. Řekněme si na rovinu, že pro uživatele Maců, iPodů, iPadů či iPhonů je to perfektní aplikace. Spustit ji však na počítačích s operačním systémem Windows je taková malá sebevražda. Z vlastní zkušenosti musím říct, že s každou novou verzí je iTunes na PC uživatelsky přívětivější a hlavně rychlejší. Navíc pro jednoduché nakupování hudby a filmů na internetu je naprostou jedničkou.

Vzhled a česká lokalizace

Nikoho asi nepřekvapí vzhled iTunes jako typické macovské aplikace, tedy v stříbrnošedé barvě, kde v základní aplikaci najdeme menu s knihovnou hudby, filmů, TV pořadů a rádií, obchodem (iTunes Store a Match), sdílením, novou funkcí Genius a samozřejmě seznamů stop v různých kategoriích. Příjemná je určitě česká lokalizace hlavního uživatelského rozhraní, která méně zdatným angličtinářům usnadní orientaci. Bohužel některé další části po rozkliknutí položek menu jsou stále v angličtině.

Playlist v iTunesPlaylist v iTunes

Co tedy iTunes nabízí?

Tak především je to přehrávač hudby, filmů, televizních pořadů a rádií. Jeho nespornou výhodou je možnost legálního online nakupování, popř. půjčování filmů jako kdysi ve videopůjčovnách. Velkou sílu pak má synchronizace mezi Apple zařízeními jako iPody, iPady a iPhony (musíme používat systém iOS 5), kdy je možné synchronizaci provádět i pomocí bezdrátové Wi-Fi sítě.

Všechny naše písničky a jejich playlisty lze jednoduše spravovat, přejmenovávat a vytvářet jim tagy. Nechybí možnost vypálení na CD/DVD. Importem naší staré hudby do aplikace iTunes navíc získáme díky funkci iTunes Match přístup k našim písničkám v plně standardizované kvalitě ve formátu AAC s bitrate 256 kbps bez ochrany DRM. Funkce iTunes Match však není zcela zdarma a musíme si ji vždy na rok předplatit za 25 eur s limitem převedení 25000 písniček a nově i filmů. Při nákupu hudby se mi opravdu líbí možnost koupě jednotlivých písniček tak jako celých alb a hlavně 1,5 minuty dlouhá ukázka od každé písničky. Nekupujeme žádného králíka v klobouku. :-)

Nákup hudby v iTunes StoreNákup hudby v iTunes Store

Další zajímavou funkcí, kterou jsem již zmínil při výpisu hlavního menu, je Genius. Genius má za úkol tvořit playlisty z naší knihovny hudby, vytvářet žánrové mixy, ale co je hlavní, dle námi poslouchané hudby hledat hudbu jí podobnou.

Nakousl jsem, že můžeme přes iTunes shlédnout filmy, TV pořady a seriály. Nemalou výhodou je, že jsou v HD kvalitě a pomalu by se měly začít objevovat i filmy české nebo v českém jazyce. Zatím můžeme najít jen dva s českým dabingem, ale do budoucna je to určitě zajímavá možnost koupě či půjčky filmu. Videa jsou jinak samozřejmě ve svém originálním znění.

iTunes Store – recenze jednoho z česky dabovaných filmůiTunes Store – recenze jednoho z česky dabovaných filmů

Novou funkcí od verze 10.5 a výše je iTunes v cloudu. Všechna naše média jsou uchována v přehledném seznamu a máme k nim přístup z jakéhokoli dalšího zařízení – můžeme je mezi nimi sdílet. Stejně tak máme možnost naše dříve zakoupená média stahovat stále znovu.

Ping sociální síť pro iTunes

Zároveň s vydáním iTunes 10 společnost Apple představila i hudebně založenou sociální síť Ping, která má za úkol sbližovat lidi se zájmem o hudbu. Uživatelé mohou sledovat své přátele, co poslouchají a co stahují a zvát je na různé akce a koncerty. Dále se zde mohou informovat o svých oblíbených umělcích, jejich nových albech či turné. Je nutno podotknout, že Ping má celkem problémy s velkým množstvím spamu a nevyžádané reklamy. Nápad je to ale určitě dobrý.

Konečný verdikt

iTunes má obrovský potenciál, který může svým uživatelům nabídnout a v dnešních dnech je to asi nejjednodušší online nakupování hudby a videa, jaké můžeme na internetu najít. Pro uživatele Apple zařízení je to určitě výborná volba, ostatní bych i v této verzi upozornil na pomalou odezvu a leckdy zvláštní chování aplikace. Velké problémy pak budou mít uživatelé s horším připojením k internetu. Však možnost půjčení filmu za 75,– Kč či zhlédnutí seriálu za 20,– Kč v HD kvalitě je velmi lákavá nabídka.

Moje hodnocení:  75 %

Výhody:

  • Kvalitní přehrávač s mnoha funkcemi
  • Jednoduchý nákup hudby a videí online
  • Možnost sdílení mezi zařízeními
  • Možnost "legalizace" našich starých médií

Nevýhody:

  • Těžkopádný běh pod Windows
  • Bez registrace s údaji kreditní karty jen obyčejný přehrávač

Článek iTunes 10 - Vše, co potřebujete k zábavě byl publikován 24. dubna 2012 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Vladimír Václavek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...