iTunes - žijte hudbou

Tagy:  itunes, itunes store, apple, ipod, iphone

Sponzorované odkazy

iTunes - žijte hudbou

Dnes bych vám rád představil jeden celkem dost rozšířený multimediální přehrávač. Je to produkt jedné americké firmy, která má doma velké zastoupení uživatelů. Tímto přehrávačem je, sice trošku náročnější, iTunes. Tento přehrávač je oblíbený mezi uživateli přístrojů iPod a iPhone. Ačkoli je na trhu i pár jiných prográmků, které se dokáží synchronizovat s iPody a iPhony, přesto jejich uživatelé dávají přednost trochu více náročnějšímu iTunes před méně náročnějšími variantami.

Program iTunes byl primárně vyvinut pro synchronizování s přehrávači iPod, postupem času jak se začali vyvíjet samotné přehrávače, tak se začal vyvíjet i nástroj pro spravování hudby. Začali se přidávat různé funkce, které ani neměli s iPody nic společného a tak se z iTunes začal stávat nejen administrační nástroj pro spravování hudby, ale i samostatný multimediální přehrávač, který v dnešní době disponuje značným počtem funkcí, ke kterým se postupně v tomto článku dostaneme.

Jednoduchý a líbivý design

Produkty firmy Apple se vyznačují jednoduchým, většinou bílým nebo stříbrným designem se zaoblenými hranami a u programu iTunes Apple neudělal výjimku. V jednoduchosti je krása, to je asi heslo Apple.

Program nám nabízí 3 různá zobrazení seznamu písní:

 • Samotný seznam
 • Čtverečkový seznam s artworky alb
 • Takzvaný „Cover flow“ (pro názornou ukázku viz obrázek)

Cover flow zobrazení

Prostředí je opravdu příjemné a není moc barevně křiklavé.

Spousty možností

Ano, iTunes nám nabízí spoustu možností a funkcí, které nám ulehčí správu hudby. Ze začátku můžeme nechat iTunes „projet“ náš disk ať najde hudební soubory a přidá je do knihovny (library), z té pak můžeme vytvářet mnoho různých playlistů. Názvy hudebních souborů můžeme jednoduše přepisovat v seznamu a iTunes vše zapíše do ID3 tagů. Jestliže jsou soubory pojmenovány tak se můžeme pokusit nechat stáhnout artwork přímo přes iTunes, pokud se proces nezdaří, můžeme si obrázek přidat ručně. Pro takovéto účely se musíme v iTunes přihlásit do iTunes Store, která však není k dispozici pro Českou republiku, ale na internetu se dá najít pár návodů jak na to.

iTunes Store

Ono to ke stahování artworků a podcastů stačí. V případě, že by jsme si chtěli něco koupit z iTunes Store musíme doufat, že Apple časem iTunes Store uvolní i pro ČR. Při synchronizaci iPodu s iTunes si můžeme vybrat zda chceme do iPodu hudbu nahrát či z něj stáhnout. Můžeme si vybrat přesně (jednoduchým zaškrtnutím v seznamu) jaké soubory do něj má iTunes nahrát. Přehrávání videí v iTunes není zcela praktické, ale je možné. Dále máme možnost si vybrat z opravdu velkého seznamu internetových rádií, které jsou přehledně rozděleny podle žánru. Pro využití dalších funkcí musíme být zaregistrováni na iTunes Store, poté můžeme zdarma stahovat neplacené Podcasty, které nám nabízejí různé seriály, audiobooky a různé další věci. Každý uživatel si po čase používání postupně přijde na všechny možnosti. V iTunes 8 přibyla možnost TV Show, kterou zase využijeme jen s iTunes Store a slouží pro nákup seriálů. Objevil se také nový visualizér a funkce Genius, která nám vybere a vytvoří malý seznam písní, které se k sobě hodí, nebo nám dá možnost nakoupit nějaké písničky přímo z iTunes Store.

Seznamy

Seznamy hudebních souborů můžeme řadit podle velkého množství atributů, záleží pouze na každém z uživatelů které atributy si povolí a zadá. Například se může řadit podle počtu přehrání, hodnocení, názvu, žánru, alba, atd… Podle těchto atributů se vytváří tzv. „Party playlist“, ve kterém si zvolíme ze kterého zdroje chceme písně vybírat, kolik jich máme vybrat a podle čeho je seřadit. Opravdu si s tím můžeme vyhrát dosytnosti.

Seznam rádií

Závěrečné shrnutí

iTunes je opravdu jen administrační nástroj, který nám ulehčí tuto práci a udělá spoustu věcí za nás. Je naivní od něj čekat něco víc. Na jinou práci s hudbou jsou jiné nástroje. Tenhle nástroj je určen výhradně pro užívání volného času poslechem hudby, a je v tomto ohledu kvalitně zpracovaný se spoustou příjemných vylepšení. iTunes potěší vzhledově i funkčnostně hudební „maniaky“, kteří se v tomto směru rádi vyřádí. Jako spokojený uživatel tento program můžu pochválit.

Výhody

 • Vzhled
 • Funkčnost
 • Rozmanitost a kvalita

Nevýhody

 • Někdy nutnost iTunes Store (dá se obejít, bez možnosti nakupování)
 • Větší velikost a náročnost (ale stojí to za to)

Budu hodnotit nezávisle a udělím iTunes slušných 85%

iTunes

 • akt. verze: 8
 • licence: freeware
 • autor: Apple
 • platforma: Windows XP/Vista, Mac OS

iTunes ke stažení zde:
iTunes download

Článek iTunes - žijte hudbou byl publikován 5. října 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...