Songbird - chytrý multimediální přehrávač

Tagy:  přehrávač, mp3, multimédia, video, internet, www

Sponzorované odkazy

Songbird - chytrý multimediální přehrávač

Songbird je multimediální přehrávač, jehož cílem je spojit hudbu webové rozhraní dohromady. I přes to, že je na počátku vývoje, již jeho první verze (0.1) byla poměrně kvalitní, nynější verze (1.0) je téměř dokonale zpracovaná a obsahuje jen minimální množství chyb. Běží v prostředí XULRunner od Mozilly a dalo by se říci, že se jedná o OpenSource alternativu ke konkurenčnímu iTunes. Do SongBirdu je možnost nahrát spoustu doplňků a vylepšení, jak je u Mozilly také zvykem.

Začínáme

Program máme nainstalovaný, čeština se do programu doinstalovala sama, bez nutnosti jakýchkoliv manuálních zásahů. Hned po spuštění na nás „vyskočí“ informativní průvodce, který vám pomůže určit místo importování skladeb, vyhledá weby, s kterými by se měl program spojit (Shoucast radio, LastFm…) a dokáže komunikovat také s iPhonem. Díky tomuto průvodci tak zvládne nastavit to nejdůležitější nastavení i úplný začátečník.

Základní ovládání

Program je již nainstalovaný a nastavený. Po předchozích krocích již přecházíme do samostatného hlavního okna přehrávače, kde se odehrává veškeré hlavní dění. Do programu se nám nahrály všechny skladby, které byly v cílovém adresáři, který byl zadán. V mém případě se jednalo o celý disk C:. Skladby jsou původně seřazeny podle abecedy a obsahují ty nejpodstatnější informace (název skladby, její délku, autora, žánr a hodnocení-každou skladbu si můžete ohodnotit dle vlastního uvážení. Ovšem můžeme si náš výběr také dostatečně zúžit, a to tak, že použijeme filtry. Jedná se o tři okna, v jednom se nachází všechny žánry, v druhém umělci a ve třetím názvy alb. Jednotlivé filtry můžeme také mezi sebou kombinovat, např. máte-li náladu poslouchat metal, v prvním okně vyberete metal a ze druhého si vyberete konkrétní metalovou kapelu.

Dále tu máme levý navigační panel. Začneme odshora, kde se nachází Knihovna médií, to je to hlavní okno, o kterém jsme se již bavili. Dále pak stahování a koncerty. V záložce stahování je možnost stáhnout si některé skladby z nabízených webů a v záložce koncerty, jak již z názvu vypovídá, vyhledat nejbližší koncerty, bohužel pouze na území US, UK, Austrálie a Nového Zélandu. Songbird dále podporuje též přehrávání rádií ze známého Shoutcast od Winampu a opět možnost vyhledávání a filtrování. Samozřejmě tu máme také playlisty. Původní playlisty jsou seřazeny podle nejlépe hodnocených skladeb, nejpřehrávanějších skladeb, naposledy přidaných a naposledy přehrávaných skladeb. A jako poslední věc v levém panelu se nachází záložky, do kterých můžete přidat své oblíbené stránky a používat tak Songbird místo běžného internetového přehrávače.

A nyní se podíváme na poslední důležitou část programu, a tou je samotné přehrávání skladeb a okno zvané MashTape. Přehrávací okno je nenápadně umístěné úplně v dolní části programu a obsahuje všechny základní klasická tlačítka, bez kterých by jsme se při přehrávání neobešli. Při přehrávání se nám zobrazí základní informace o skladbě. Napravo se nachází dvě tlačítka, jedno slouží k náhodnému přehrávání a druhé k opakování. A nyní přecházíme k nejzajímavějšímu již zmíněnému oknu-MashType. Při zpuštění jakékoli skladby se začnou automaticky nahrávat všechny dostupné údaje z internetu a přímo z tohoto okénka můžete vyčíst všechny informace o skladbě a umělci, recenze, novinky, fotografie, nejbližší koncerty a videa.

Úprava vzhledu, doplňky

Každému nemusí vyhovovat původní vzhled programu. K dispozici je nespočet různých schémat a grafik, bez problémů tak můžete např. docílit k naprosto přesnému vzhledu iTunes. Všechny vzhledy jsou ke stažení na těchto stránkách. Jako ukázku tu máte několik zajímavých vzhledů:

Instalace vzhledů je velmi jednoduchá a totožná jako u Firefoxu. Stačí vzhled či doplňek stáhnout a spustit a on se sám do SongBirdu nainstaluje. Mezi zajímavé doplňky bych zmínil např. LyricMaster, který umožní úžasnou a užitečnou věc, zobrazí text právě přehrávané skladby či MediaFlow, který zobrazí náhled obrázku jednotlivých alb. Jinak všechny addony a doplňky jsou ke stažení na http://addons.songbirdnest.com/.

Formáty přehrávání

SongBird si poradí s přehráváním jak hudby tak videa, a to v nepřeberném množství formátů, nemusíte se bát, že byste jen tak narazili na skladbu, kterou byste nepřehráli. Mezi nejznámější podporované formáty patří MPEG Audio (mpga), MPEG Layer 3 (mp3), MPEG4, Ogg Vorbis, Speex, AAC, WMA, WMADRM, FLAC, LPCM, ADPCM a AMR. Songbird neobsahuje ekvalizér, avšak hudba je kvalitní i bez jeho použití.

Shrnutí

Program je velmi silným konkurentem pro iTunes a díky svým multimediálním možnostem a propojení hudby s internetem tak tvoří dokonalou kombinaci možností a čerpání informací bez nutnosti přecházet z programu do přehrávače. Vše co potřebujete se dozvíte přímo z přehrávače. Navíc díky možností přidaní a doinstalování aplikací a vzhledů si může přehrávač každý uživatel dotvořit dle svého gusta. Od doby, kdy jsem přehrávač poznal, ho neustále používám a zatím mě nikdy nezklamal.

SongBird ke stažení zde:
SongBird download

Článek Songbird - chytrý multimediální přehrávač byl publikován 28. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...