Joomla - recenze zajímavého CMS

Tagy:  Joomla, CMS, pctuning.cz

Sponzorované odkazy

Joomla - recenze zajímavého CMS

Joomla je další nástroj pro správu webu kdykoliv a kdekoliv. Je psaný v jazyce PHP a MySQL.

Podporuje caching, RSS, zobrazování novinek, blogy, diskuzní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru a mnoho dalšího. Celý systém má také kompletně českou lokalizaci. Joomla původně pochází ze slova „jumla“, které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku“. První verze byla vydána 16. záři 2005. Celý projekt byl nástupce mamba.

Instalace

Celý instalační balíček vám zabere asi něco kolem 1,5 MB. Po rozbalení až 20 MB. První krok vám Joomla oznámí, pokuď váš server podporuje nezbytné věci ke správnému chodu. To je například podpora php 4.1 nebo xml. Dále vám vypíše, chmody složek a souborů. V dalších krocích jste seznámeni s licencí, a vybídnutí k napsání všech potřebných údajů pro databázi a budoucího názvu vašeho webu. V předposledním kroku stačí zadat svůj email pro posílání důležitých informaci jako je registrace nových uživatelů. Nyní už jen zbývá aby vám systém náhodně vygeneroval heslo pro přístup do administrace. A instalace je hotova. Teď už jen musíte vymazat soubor a složku install.

Stránka

Při první návštěvě webu vás přivítá šablona na velice slušné úrovni. Kde pro úpravu článku není nutné chodit do administrace. Bohužel ze stránky nemůžete články vytvářet.

Administrace

Celá administrace je skutečně ohromná a nastavit jde skutečně velké množství věci. Nastavení stránky je možno pod položkou site → global configuration (musí být configuratin.php chmod 777). Jako i u jiných cms máte možnost zobrazení a upravení stávajících článku nebo vytvoření nového. Rozšíření systému jako jsou například fórum, kalendář, hodiny nebo i editory jsou rozděleny do 3 skupin: Module (hodiny), Component (fórum), Mambot (editory). Každé rozšíření je také třeba instalovat do databáze. To se děla v menu install.

Čeština je sice plně podporovaná ale podpora diakritiky je už jiná kapitola. Výchozí znaková sada UTF-8 sice podporuje diakritiku ale občas i najdete chyby. To lze vyřešit tím že si otevřete soubor database.php a něco kolem řádku 102 vymažete 2 lomítka. Další variantou řešení je přejít na sadu windows-1250.

Joomla patří k jednomu z nejrozšířenějším a nejpropracovanějším systému na světě. Že projekt má opravdu budoucnost tomu nasvědčuje i fakt, že Microsoft věnoval na další rozvoj nemalou částku (zdroje uvádí až 100 000 $). Na tomto systému pracuje například pctuning.cz. Jestli chcete mít web opravdu na vysoké úrovni není třeba kupovat drahé systémy typu vivo nebo z českých epublisher. Asi jedinou nevýhodou je že, některá rozšíření nebo vzhledy nejsou zdarma.

Moje celkové hodnocení je vysoko 95%.

Nejnovější verzi CMS Joomla si můžete stáhnout na edownload.cz:
Joomla download

Sponzorované odkazy:

Článek Joomla - recenze zajímavého CMS byl publikován 30. června 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  3. Chcete si změřit rychlost internetu? Poradíme vám, jak na to
  4. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  5. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  6. Rozzlobenimuzi.com
  7. Internetová stránka Navratdoreality.cz
  8. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  9. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  10. Ztrátová a bezeztrátová komprese: Znáte rozdíl?

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!