Joomla - recenze zajímavého CMS

Tagy:  Joomla, CMS, pctuning.cz

Sponzorované odkazy

Joomla - recenze zajímavého CMS

Joomla je další nástroj pro správu webu kdykoliv a kdekoliv. Je psaný v jazyce PHP a MySQL.

Podporuje caching, RSS, zobrazování novinek, blogy, diskuzní fóra, hlasování, kalendář, vyhledávání v rámci webserveru a mnoho dalšího. Celý systém má také kompletně českou lokalizaci. Joomla původně pochází ze slova „jumla“, které znamená „všichni dohromady“ nebo „v celku“. První verze byla vydána 16. záři 2005. Celý projekt byl nástupce mamba.

Instalace

Celý instalační balíček vám zabere asi něco kolem 1,5 MB. Po rozbalení až 20 MB. První krok vám Joomla oznámí, pokuď váš server podporuje nezbytné věci ke správnému chodu. To je například podpora php 4.1 nebo xml. Dále vám vypíše, chmody složek a souborů. V dalších krocích jste seznámeni s licencí, a vybídnutí k napsání všech potřebných údajů pro databázi a budoucího názvu vašeho webu. V předposledním kroku stačí zadat svůj email pro posílání důležitých informaci jako je registrace nových uživatelů. Nyní už jen zbývá aby vám systém náhodně vygeneroval heslo pro přístup do administrace. A instalace je hotova. Teď už jen musíte vymazat soubor a složku install.

Joomla - recenze zajímavého CMS (https://www.swmag.cz)
Joomla - recenze zajímavého CMS (https://www.swmag.cz)

Stránka

Při první návštěvě webu vás přivítá šablona na velice slušné úrovni. Kde pro úpravu článku není nutné chodit do administrace. Bohužel ze stránky nemůžete články vytvářet.

Administrace

Celá administrace je skutečně ohromná a nastavit jde skutečně velké množství věci. Nastavení stránky je možno pod položkou site → global configuration (musí být configuratin.php chmod 777). Jako i u jiných cms máte možnost zobrazení a upravení stávajících článku nebo vytvoření nového. Rozšíření systému jako jsou například fórum, kalendář, hodiny nebo i editory jsou rozděleny do 3 skupin: Module (hodiny), Component (fórum), Mambot (editory). Každé rozšíření je také třeba instalovat do databáze. To se děla v menu install.

Joomla - recenze zajímavého CMS (https://www.swmag.cz)

Čeština je sice plně podporovaná ale podpora diakritiky je už jiná kapitola. Výchozí znaková sada UTF-8 sice podporuje diakritiku ale občas i najdete chyby. To lze vyřešit tím že si otevřete soubor database.php a něco kolem řádku 102 vymažete 2 lomítka. Další variantou řešení je přejít na sadu windows-1250.

Joomla patří k jednomu z nejrozšířenějším a nejpropracovanějším systému na světě. Že projekt má opravdu budoucnost tomu nasvědčuje i fakt, že Microsoft věnoval na další rozvoj nemalou částku (zdroje uvádí až 100 000 $). Na tomto systému pracuje například pctuning.cz. Jestli chcete mít web opravdu na vysoké úrovni není třeba kupovat drahé systémy typu vivo nebo z českých epublisher. Asi jedinou nevýhodou je že, některá rozšíření nebo vzhledy nejsou zdarma.

Moje celkové hodnocení je vysoko 95%.

Nejnovější verzi CMS Joomla si můžete stáhnout na edownload.cz:
Joomla download

Sponzorované odkazy:

Článek Joomla - recenze zajímavého CMS byl publikován 30. června 2008 v 06.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  3. Jets’n’Guns 2 - Rozhovor s Pavlem Tovaryšem z Rake in Grass
  4. MP3s.Nadruhou.net
  5. PlayStation Classic je tady. Připomeňte si legendární konzoli.
  6. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
  7. Google opět překvapuje. Společnost si nechala patentovat VR boty
  8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  9. Spire Ergo - Ergonomická TKL klávesnice
  10. Hledá se láska zn. online

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!