Drupal
Sponzorované odkazy
Drupal je volně dostupný a šířitelný CMS systém, který slouží k vytvářeni časopisu, blogu a podobných webových stránek, pomoci vlastních šablon nebo již předem vytvořených, které jsou volně ke staženi. Celý systém běží v jazyce PHP a databázi MySQL nebo PostgreSQL. Na tomto webovém systému pracují například Britské stránky MTV nebo oficiální web Ozzy Osbourne.
Instalace Drupalu
Balíček Drupal (Verze 6.0) zabírá cca. 1 MB. Čeština je samozřejmě podporovaná a samotná zabírá něco kolem 200 kB. Češtinu jsem nahrál již přímo do instalace Drupalu. Jako první mě zarazilo, že čeština je obsažena v mnoha souborech a složkách (konkrétně 77), což při ruční extrakci souboru zabere příliš mnoho času. Při prvním kroku instalace si vybereme jazyk, který nás bude provázet nejen při instalaci, ale i po celou dobu práce s webem a to je již zmíněna extrahovaná čeština a angličtina. Po zvoleni jazyka nám najede další krok a to instalace databáze, kde je nutné vyplnit jméno a heslo databáze.
Pokud máte Drupal uložený na nějakém webovém serveru, tak máte možnost si i vybrat z pokročilých voleb. To už zahrnuje nastaveni adresy serveru (většinou localhost), Port databáze a Prefix (což je přípona tabulky). Po správném zadáni všech potřebných údajů spojených s databázi přejdete na Instalaci webu a následně na nastavení překladu.
Při těchto krocích nemusíte dělat vůbec nic, systém si je nastaví samo. Předposlední úkol je nastaveni zbývajících voleb jako je jméno webu, váš e-mail, administrátorský účet a nastavení časového pásma nebo automatická kontrola aktualizace. Pak už si web sám uloží všechny potřebné informace a instalace je dokončena.
Celá instalace mi zabrala asi 5 min. Během této doby mě příjemně překvapila dokonale pasoucí čeština bez kousku místa, které by nebylo přeložené nebo vysvětlené. Navíc celá instalace je ve velmi jednoduchém a příjemném prostředí. Myslím, že není nikdo, kdo by to nezvládl.
Nastavení nainstalovaného Drupalu
Při návštěvě webu musíte nastavit v Drupalu všeobecné nastavení jako je správa, vzhled nebo obsah webu. Jako první budete vybídnuti k vytvořeni obsahu. Máte na výběr 2 možnosti. A to stránku (článek, který se neobjeví na hlavní strance a není možné vkládat komentáře) a článek (objevuje se na hlavní stránce). Vzhled a jiná správa je lehce nastavitelná v levém sloupečku webu. Já jsem pracoval s Drupalem 6.0. Ovšem mezi předešlou verzí a touto jsem nenašel skoro žádné rozdíly. Dokonce bych předešlou verzi 5 doporučil více, kvůli větším možnostem rozšíření. Jako je vzhled, moduly a jiné věci, které vám zprofesionálni a rozšíří web.
Vzhledy: Jsou, jak už jsem se dříve zmínil, volně ke staženi z oficiálních stránek www.drupal.org. Některé vzhledy jsou opravdu na profesionální úrovni a jejich velikost je přijatelná, kolem 20 Kb. Vzhled uložte do složky templates a nadále ho můžete celkem snadno upravovat jednoduchou změnou CSS nebo přímo v administraci.
Moduly: Ke staženi máte také velký výběr z více než 3000 modulů, což vám zabere nějaký čas než je projdete a vyberete si ten váš, který se vám hodí. Hledáni toho vašeho modulu máte hodně ulehčeno, díky hledání a případné filtraci verze vašeho Drupalu. Velikost je opravdu malá a to od 10 Kb. Celý modul nahrajeme do složky moduly a pak už si jen v administraci navolíme modul, který chceme a dáme uložit nastavení. Hotovo.
Celý web i administrace jsou ve velmi jednoduché a příjemné formě.
Díky široké nabídce možností ke stažení vzhledů a modulů na stránce
programu Drupal.org, se stává tento redakční systém neocenitelným
pomocníkem při vytvářeni osobní nebo firemní webové stránky. Tento
systém je dělaný jak pro profesionální uživatelé tak i pro lidi, kteří
nemají s vytvářením stránky žádné zkušenosti. Tento systém pořad,
čím dal tím více, konkuruje největšímu CMS systému Joomla.
Celý tento systém mě tedy mile překvapil a dávám celkové hodnocení
95 %.
Výhody:
-Snadná instalace
-Příjemné prostředí
-Jednoduchost
-Malá velikost celého systému
-Snadné úpravy na systému
-Kompatibilita takřka se všemi prohlížeči
-Osvojení systému za 10min
-Systém je zadarmo
Nevýhody:
-Někdy až chaotická administrace
-Registrace nových uživatelů trvá až příliš dlouho
-Menší propracovanost než u Joomla
-Těžší najít rozšíření, které potřebujeme
-Některé moduly vyžadují PHP 5.2 a výše
-Chybějící podpora WYSIWYG editoru
Nejnovější verzi Drupalu a češtinu naleznete ke stažení
zde:
http://www.drupal.cz/ke-stazeni
Článek Drupal byl publikován 28. února 2008 v 20.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Kde si vytvořit vlastní blog? Srovnání nejznámějších blogovacích serverů 10.10.2011 00.00
- Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému 29.06.2010 16.00
- eStránky.cz 03.01.2008 20.00
- Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat 27.05.2010 06.00
- Tumblr – sociální síť obrázků a fotek 05.02.2013 05.00
Top 10
- Přejte si mít propracovanější a efektivnější výrobu? Pomůže vám software MES
- Nero 7 download
- Trendy pánské tenisky pro podzim 2024
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- IT outsourcing v roce 2025: Jaké technologie vám zajistí konkurenceschopnost?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Online dotazník pro vyhodnocení spokojenosti zákazníků a zaměstnanců
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
Tagy
Pravopis digitalizace kryptoměny Google MP3 karaoke chat, komunikace integrační software umělá inteligence Office
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.