Drupal

Tagy:  Drupal, CMS, Drupal vzhledy

Sponzorované odkazy

Drupal

Drupal je volně dostupný a šířitelný CMS systém, který slouží k vytvářeni časopisu, blogu a podobných webových stránek, pomoci vlastních šablon nebo již předem vytvořených, které jsou volně ke staženi. Celý systém běží v jazyce PHP a databázi MySQL nebo PostgreSQL. Na tomto webovém systému pracují například Britské stránky MTV nebo oficiální web Ozzy Osbourne.

Instalace Drupalu

Balíček Drupal (Verze 6.0) zabírá cca. 1 MB. Čeština je samozřejmě podporovaná a samotná zabírá něco kolem 200 kB. Češtinu jsem nahrál již přímo do instalace Drupalu. Jako první mě zarazilo, že čeština je obsažena v mnoha souborech a složkách (konkrétně 77), což při ruční extrakci souboru zabere příliš mnoho času. Při prvním kroku instalace si vybereme jazyk, který nás bude provázet nejen při instalaci, ale i po celou dobu práce s webem a to je již zmíněna extrahovaná čeština a angličtina. Po zvoleni jazyka nám najede další krok a to instalace databáze, kde je nutné vyplnit jméno a heslo databáze.

Pokud máte Drupal uložený na nějakém webovém serveru, tak máte možnost si i vybrat z pokročilých voleb. To už zahrnuje nastaveni adresy serveru (většinou localhost), Port databáze a Prefix (což je přípona tabulky). Po správném zadáni všech potřebných údajů spojených s databázi přejdete na Instalaci webu a následně na nastavení překladu.

Při těchto krocích nemusíte dělat vůbec nic, systém si je nastaví samo. Předposlední úkol je nastaveni zbývajících voleb jako je jméno webu, váš e-mail, administrátorský účet a nastavení časového pásma nebo automatická kontrola aktualizace. Pak už si web sám uloží všechny potřebné informace a instalace je dokončena.

Celá instalace mi zabrala asi 5 min. Během této doby mě příjemně překvapila dokonale pasoucí čeština bez kousku místa, které by nebylo přeložené nebo vysvětlené. Navíc celá instalace je ve velmi jednoduchém a příjemném prostředí. Myslím, že není nikdo, kdo by to nezvládl.

Nastavení nainstalovaného Drupalu

Při návštěvě webu musíte nastavit v Drupalu všeobecné nastavení jako je správa, vzhled nebo obsah webu. Jako první budete vybídnuti k vytvořeni obsahu. Máte na výběr 2 možnosti. A to stránku (článek, který se neobjeví na hlavní strance a není možné vkládat komentáře) a článek (objevuje se na hlavní stránce). Vzhled a jiná správa je lehce nastavitelná v levém sloupečku webu. Já jsem pracoval s Drupalem 6.0. Ovšem mezi předešlou verzí a touto jsem nenašel skoro žádné rozdíly. Dokonce bych předešlou verzi 5 doporučil více, kvůli větším možnostem rozšíření. Jako je vzhled, moduly a jiné věci, které vám zprofesionálni a rozšíří web.

Vzhledy: Jsou, jak už jsem se dříve zmínil, volně ke staženi z oficiálních stránek www.drupal.org. Některé vzhledy jsou opravdu na profesionální úrovni a jejich velikost je přijatelná, kolem 20 Kb. Vzhled uložte do složky templates a nadále ho můžete celkem snadno upravovat jednoduchou změnou CSS nebo přímo v administraci.

Moduly: Ke staženi máte také velký výběr z více než 3000 modulů, což vám zabere nějaký čas než je projdete a vyberete si ten váš, který se vám hodí. Hledáni toho vašeho modulu máte hodně ulehčeno, díky hledání a případné filtraci verze vašeho Drupalu. Velikost je opravdu malá a to od 10 Kb. Celý modul nahrajeme do složky moduly a pak už si jen v administraci navolíme modul, který chceme a dáme uložit nastavení. Hotovo.

Celý web i administrace jsou ve velmi jednoduché a příjemné formě. Díky široké nabídce možností ke stažení vzhledů a modulů na stránce programu Drupal.org, se stává tento redakční systém neocenitelným pomocníkem při vytvářeni osobní nebo firemní webové stránky. Tento systém je dělaný jak pro profesionální uživatelé tak i pro lidi, kteří nemají s vytvářením stránky žádné zkušenosti. Tento systém pořad, čím dal tím více, konkuruje největšímu CMS systému Joomla.
Celý tento systém mě tedy mile překvapil a dávám celkové hodnocení 95 %.

Výhody:
-Snadná instalace
-Příjemné prostředí
-Jednoduchost
-Malá velikost celého systému
-Snadné úpravy na systému
-Kompatibilita takřka se všemi prohlížeči
-Osvojení systému za 10min
-Systém je zadarmo

Nevýhody:
-Někdy až chaotická administrace
-Registrace nových uživatelů trvá až příliš dlouho
-Menší propracovanost než u Joomla
-Těžší najít rozšíření, které potřebujeme
-Některé moduly vyžadují PHP 5.2 a výše
-Chybějící podpora WYSIWYG editoru

Nejnovější verzi Drupalu a češtinu naleznete ke stažení zde:
http://www.drupal.cz/ke-stazeni

Článek Drupal byl publikován 28. února 2008 v 20.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Ondřej Moravčík. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...