Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému

Tagy:  blog zdarma, blogger, Template Designer, blogspot, google, návody, publikování, redakční systémy, blog, blogování, text, jak blogovat, blogujeme

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat
  2. Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému
  3. Blogger.com - III. díl - Jak na zvýšení návštěvnosti vašeho blogu
Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému

V dnešní době, kdy je internet přehlcený weby – blogy používající jeden z defaultních vzhledů daného blogovacího serveru už nestačí vyniknout pouze kvalitním obsahem, ale také originálním vzhledem. Pro zkušeného web designera není problém vytvořit si vlastní šablonu, kterou následně implementuje do redakčního systému, ale samozřejmě ne všichni uživatelé takovéto obdivuhodné schopnosti mají a nebo se prostě chtějí maximálně soustředit na obsah webu než si dávat práci se zdlouhavým tvořením nového vzhledu. Pokud mezi ně patříte, tak nemusíte zoufat, neboť v tomto článku si ukážeme možnost jak jednoduše a v podstatě bez velké námahy změnit vzhled vašeho webu – blogu tak aby nezapadl mezi změť ostatních internetových stránek.

Použít práci někoho jiného…

Nadpis uvozující první způsob změny vzhledu nezní příliš pozitivně avšak není důvod ho ihned zavrhovat. Jde o používání volně dostupných šablon tvořených programátory – web designery. Naštěstí je těchto nadšenců opravdu požehnaně a tím pádem je i velký výběr šablon. Existuje také velké množství webů specializovaných pouze na šablony pro službu Blogger a tak můžeme naleznout šablonu vzhledu, která odpovídá co nejblíže našim požadavkům a tu pak v případě nouze už jen jednoduše editovat a lehce „doladit“.

ETemplates.com – jeden z webu poskytujících šablony pro Blogger zdarma.ETemplates.com – jeden z webu poskytujících šablony pro Blogger zdarma.

Nyní už k samotnému postupu. Prvním krokem je samozřejmě výběr a stažení dané šablony (odkazy na několik serverů s šablonami naleznete na konci článku). Jakmile máme šablonu staženou na pevném disku našeho počítače přejdeme v administraci našeho blogu na stránku Rozvržení a následně na záložku Upravit HTML. Zde nalezneme možnost Zálohovat/ obnovit šablonu, klikneme na tlačítko Procházet, vybereme soubor šablony (většinou HTML) a stiskneme tlačítko Nahrát. Po dokončení uploadu souboru (závisí na rychlosti vašeho připojení a vytížení serveru, ale většinou netrvá nijak dlouho, protože obrázky ze šablony bývají vetšinou umístěny na externím místě) si můžeme prohlédnout náš blog v novém hávu.

Pomocí funkce Zálohovat/obnovit šablonu můžeme používám šablonu vzhledu dle našeho výběru.Pomocí funkce Zálohovat/obnovit šablonu můžeme používám šablonu vzhledu dle našeho výběru.

Nebo si vytvořit vlastní!

Jelikož Blogger je dílem Googlu a jelikož Google je známý komunikováním s uživateli svých služeb, jsem na blogu vývojářů Bloggerindraf­t.blogspot.com narazil na zajímavou aplikaci, která je stále ve stádiu vývoje, nicméně je už možné ji používat. Tato aplikace se jmenuje Template Designer a anglicky hovořící čtenář již jistě ví k čemu slouží. Ano Template Designer je webová aplikace, která umožňuje tvořit si vlastní vzhledy bez nutnosti napsání ani čárky zdrojového kódu. Jak na to? Na stránce Google.com se přihlásíme pomocí emailu a hesla svého Google účtu. Stránka nás přesměruje na administraci našeho blogu. Opět použijeme stránku Rozvržení a vidíme, že napravo ve výběru záložek přibyla volba Návrhář šablon. Po kliknutí na tuto záložku se už dostáváme přímo do aplikace. Tvorba vzhledu probíhá zcela intuitivně a vzhledem k české lokalizaci nevidím důvod ji dopodrobna popisovat. Měnit můžeme prakticky všechno od pozadí ( zatím však můžeme pouze vybírat z předem připravených obrázků – doufám že v blízké době přibude možnost jednoduchého použití obrázku vlastního), základního rozvržení či barvy a fontu jednotlivých textových prvků. Jakmile jsme spokojeni uložíme vzhled pomocí tlačítka Použít na blog v pravém horním rohu.

Template Designer – webová aplikace sloužící k online návrhů vzhledů pro váš blog.Template Designer – webová aplikace sloužící k online návrhů vzhledů pro váš blog.

Dnes jsme si ukázali dva nejjednodušší způsoby změny vzhledu našeho blogu tak, aby nezapadal mezi tisíce ostatních. V příštím, posledním díle například zjistíme jak na svůj zbrusu nový, originálním vzhledem opatřený web dostat čtenáře.

Šablony ke stažení naleznete například na stránce BTemplates.com , nebo na Bloggertempla­tesblog.com. Pokud vám tyto weby nestačí stačí zagooglovat slovní spojení blogger templates a najít nepřeberné množství dalších podobných serverů.

Článek Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému byl publikován 29. června 2010 v 16.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...