Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat

Tagy:  blogger, blogspot.com, blog zdarma, blogování, zakládáme blog, názor, blogy, text, jak založit blog, google, blogspot,

Sponzorované odkazy

Články v sérii

  1. Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat
  2. Blogger.com – II.díl - Měníme blog k obrazu svému
  3. Blogger.com - III. díl - Jak na zvýšení návštěvnosti vašeho blogu
Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat

Tvorba vlastních webových stránek už dávno není výsadou velkých společností či specializovaných programátorů. V dnešní době existuje mnoho internetových služeb, které umožňují tvorbu a správu webu úplně každému uživateli internetu. Blogger.com od společnosti Google je jedna ze světově nejpoužívanějších služeb tohoto charakteru a právě Blogger si představíme v tomto článku.

Začínáme s vlastním blogem!

Jak už jsem zmínil v úvodu, nemusíte být expertem na programování abyste mohli spravovat vlastní web. To, že si může vlastní web vytvořit každý i méně zdatný uživatel je podle mě hlavně zásluha jednoduchého avšak výkoného a funkčního redakčního systému, na kterém všechny blogy běží. Redakční systém je aplikace běžící na webovém serveru pomocí které můžeme přidávat příspěvky a jakkoliv jinak editovat naše stránky, aniž bychom museli manuálně zasahovat do zdrojového kodu webu. Pokud bych to měl k něčemu přirovnat, váš web pak spravujete podobně jako např.: váš profil na Facebooku či jiné sociální síti.

První věc, kterou je nutné provést je, jak už vás jistě napadlo registrace. Tu provedeme velkým tlačítek Vytvořit blog na úvodní stránce. Pro používání služby Blogger si musíme vytvořit Google účet, poté uložit název a adresu našeho budoucího blogu (adresa je primárně ve formě domény třetího řádu –např.: www.nazev-blogu.blogspot.com ; později je však možné vašemu blogu přiřadit doménu druhého řádu) a nakonec vybrat šablonu – vzhled, který je však také možné změnit a upravit k obrazu svému, ale o tom si blíže řekneme jindy. Po dokončené registraci je blog vytvořen a my se můžeme pustit do publikace našeho prvního článku.

Náš první článek!

Proto abychom mohli do světa vykřičet, respektive vypsat první článek na našem novém jistě brzy populárním webu je nutné se, nečekaně, přihlásit pomocí emailu a hesla. Po úspěšném přihlášení se dostaneme na stránku nazvanou řídící panel. Ten slouží k veškeré administraci spojené s publikací a nastavením našeho blogu. Jak tedy publikovat svůj první příspěvek? Na hlavní stránce řídícího panelu použijeme do očí bijící tlačítko Nový záznam a tím se dostaneme na stránku Vytvořit záznam s třemi textovými poli. O funkci pole s popiskem Název se jistě není potřeba rozepisovat, do druhého o poznání většího pole vepíšeme samotný článek, stejně jako kdybychom ho psali do obyčejného textového editoru – jednoduše přidáme odkaz nebo např.: obrázek pomocí tlačítek na horní straně textového pole. Do třetího pole napíšeme popisky (tagy) charakterizující daný článek. Nyní můžeme článek rovnou publikovat tlačítkem Publikovat příspěvek nebo si ho uložit pro pozdější editaci. Články samozřejmě můžeme upravovat pomocí záložky Upravit záznamy.

Vkládání nového příspěvku je jednoduché.Vkládání nového příspěvku je jednoduché.

Základní nastavení…

Všechny základní vlastnosti blogu lze upravovat v záložce Nastavení.Všechny základní vlastnosti blogu lze upravovat v záložce Nastavení.

Pokud se přepneme pomocí záložky Nastavení tak dostaneme možnost jednoduše editovat všechny základní údaje jako popis webu či nastavení komentářů. Další co můžeme změnit jenom pomocí administrátorského rozhraní je rozvržení celého blogu (jak jinak záložka Rozvržení) – jednoduše přetahujeme, odebíráme či přidáváme jednotlivé boxy představující prvky naší stránky a tím je uspořádáváme přesně tak jak potřebujeme. Další co můžeme upravit je formátování a barvy písma a nebo vybrat novou šablonu webu. V šablonách se nemusíme omezovat pouze na ty defaultní, které nalezneme přímo v řídícím panelu ale můžeme používat i šablony vlastní. Postup jak použít vlastní šablonu si popíšeme v příštím díle.

Ukázka základního rozvržení blogu.Ukázka základního rozvržení blogu.

V dnešním díle jsme si přiblížili základy práce s administrátorským rozhraním a ukázali jsme si jak publikovat svůj první příspěvek. V díle příštím se zaměříme více dopodrobna hlavně na vzhled našeho blogu a ukážeme si jak použít jiné vzhledy tak, aby náš blog nezapadl vzhledem mezi ty ostatní.

Článek Blogger.com díl - I.díl - začínáme blogovat byl publikován 27. května 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...