DVD authoring - převádíme video soubory na DVD strukturu

Tagy:  převod na DVD, cd na dvd, cdtoavi, cd to avi, převod z cd na dvd, dvd authoring

Sponzorované odkazy

DVD authoring - převádíme video soubory na DVD strukturu

Určitě jste se s tím setkali- přijedete například z dovolené a fotoaparát nebo kamera je plná videa ze společných zážitků a vy jste postaveni před problém, jak si video nahrávky pustit na DVD přehrávači v obýváku. To co potřebujete je převést vaše video soubory na DVD strukturu a vypálit na DVD nosič. Tento proces převodu video souborů na DVD strukturu se nazývá DVD authoring a v tomto článku si povíme jak na to.

DVD authoring

DVD authoring je, jak už bylo řečeno, proces při kterém se vytváří DVD Video, které pak lze přehrát v DVD přehrávači. Potřebujete k tomu středně výkoný počítač a jeden nebo více programu, které zvládají právě DVD authoring. Pojďme si představit ty nejpoužívanější programy pro Windows:

Avi2dvd

Avi2dvd je program, po kterém sáhne nejeden začátečník, nejspíš protože je zdarma a nenáročný na zkušenosti s PC. Pojďme si ho ale rozebrat blíž.

Tento program zvládá převod formátů avi/mkv/ogm do vcd/svcd/dvd formátu. Je to takový balík all-in-one (vše v jednom) složen z několika aplikací, které si jen navzájem předávají rozdělanou práci. Občas se může stát, že právě při tomto předávání práce vznikne problém a DVD authoring se zasekne, ale je to opravdu světlá vyjímka. Velikost balíku je cca 24 MB a převod video souboru o velikosti jednoho CD na DVD trvá cca 8–12 hodin, v závislosti na výkonu PC. Volné místo na disku, které program potřebuje pro převod je cca 8,5 GB.

Zajímavé vlastnosti programu jsou: tvorba menu, použití více titulků nebo zvukových stop, nastavení kvality zvuku či použití různého enkodéru (DivX, Xvid apod.). Velký plus je zmíněná jednoduchost ovládání programu a podpora desítek světových jazyků.

Před převodem videa jste vyzvání k několika krokům: zvolení souborů pro převod, výsledný poměr stran, výsledný formát videa, zda budou titulky či více zvukových stop a jiná drobná nastavení a už můžete převádět.

DVD Flick

DVD Flick je open source program (tj. je také zdarma) pro DVD authoring, taktéž s intuitivním a přehledným prostředím a ovládáním. Bohužel velké mínus programu je, že je pouze v anglickém jazyce. Program zabere na disku cca 47 MB a převod jednoho CD do DVD trvá přibližně 90 minut. Volné místo na disku, které program potřebuje pro převod je cca 11 GB.

Zajímavé vlastnosti programu: lze zvolit několik grafických stylů DVD menu, po převodu DVD uložit jako ISO soubor nebo ihned vypálit, nastavit výsledný formát (PAL, NTSC a další), hlasitost zvuku či jeho kanálový výstup a mnoho dalšího. Um také převést soubor do stanovené velikosti, nejen tedy 4,7 GB.

Za předpokladu, že jste spokojeni s výchozím nastavením (popř. jste již nastavili svoje preference) stačí vybrat soubor k převodu a kliknout na Create DVD. Program pak za méně než 2 hodiny dodá výsledné DVD.

VSO ConvertXtoDVD

VSO ConvertXtoDVD je poslední z trojice nejpoužívanějších programů na DVD authoring, který taktéž osloví jednoduchým vzhledem a ovládáním, českou lokalizací a vypálením DVD Videa po převodu, ale bohužel není zdarma, plná verze stojí s DPH cca 1130 Kč. Program pracuje s NTSC i PAL video formátem, podporuje vícero zvukových stop, ale nepoužívá technologii DivX.

Pokud souhlasíte s nastavením, stačí si vybrat soubor a kliknout na „Převod“. Program přehledně zobrazí průběh a po dokončení vypálí bezchybně na DVD nosič (pokud jste si to zvolili).

Tento program je velmi oblíben ve warez světě, i když k tomu není důvod, když tu jsou výše zmíněné bezplatné kvalitní nástroje. Program má řadu zabezpečení a ochran, které neumožňují jeho pirátské šíření, např. i po „crackování“ si program hlídá nové verze z internetu a blokuje převod DVD v případě, že zjistí, že máte nelegální kopii. „Musíte“ tak často aktualizovat na novější „crackovanou“ verzi na kterou však nemusí být ještě crack.

Který zvolit?

Doporučit vám však, který program zvolit není snadné, většinou si člověk musí takovéto programy vyzkoušet sám, ale vzhledem k osobní zkušenosti se všemi třemi dávám přednost na Windows pouze a jedině DVD Flicku. Protože nevýhodou Avi2dvd je, že neumí vypalovat a převod běží dlouho. VSO ConvertXtoDVD je velmi elegantní řešení, ale musíte platit a program nese s sebou zbytečné ochrany navíc. Pokud vás tedy nebaví hledat a zkoumat, radím vám hned- zvolte si DVD Flick.

Mé hodnocení je tedy takovéto:

  • DVD Flick: 98 %
  • VSO ConvertXtoDVD: 80 %
  • Avi2dvd: 60 %

Stahujte

Avi2dvd ke stažení zde:
Avi2dvd download

DVD Flick ke stažení zde:
DVD Flick download

VSO ConvertXtoDVD ke stažení zde:
VSO ConvertXtoDVD download

Článek DVD authoring - převádíme video soubory na DVD strukturu byl publikován 29. září 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...