VidCrop Pro - ojedinělý program pro ořezání videa

Tagy:  VidCrop, VCP, Pro, VidCrop Pro, Vid Crop, Vid, Crop

Sponzorované odkazy

VidCrop Pro - ojedinělý program pro ořezání videa

Úvod

Určitě jste se již setkali s tím, že byste chtěli ořezat nějaké to video, jenomže jak to uskutečnit? Před lety to býval neskutečný problém, ořezat video prostě nešlo, ale dnes je tomu jinak. Existuje totiž program naprogramovaný v jazyce Delphi, honosící se názvem VidCrop Pro, díky kterému se problém s ořezáním videa stal vyřešeným. Vytvořila jej vcelku úspěšná firma zvaná GeoVid (http://www.geovid.com), stojící např. za programy VidCrop a VisiCrop.

Co ten program dokáže?

VidCrop Pro obsahuje nepřeberné množství funkcí. Kromě ořezávání videa, které je opravdu jednoduché a výsledek perfektní, umí tento program video sestřihávat (zkrátit), konvertovat do jiných formátů (z a do .avi, asf, mov, mp4, mpg, mpeg, wmv, 3gp, mkv a rmvb), nebo změnit jeho rozlišení. V příjemném uživatelském rozhraní se vše ovládá velmi jednoduše. Program též nabízí tzv. preview okno, ve kterém uvidíte výsledné video, lze v něm také nastavit výška a šířka preview okna, cyklické (opakované) přehrávání, zoom a další užitečné funkce. V nastavení je možné si vybrat kodeky pro video i audio, změnit kvalitu výsledného videa v procentech, bitrate, FPS (snímky za sekundu), formát zvuku (kbps, kHz, stereo, či mono), nebo tzv. klíčový snímek za sekundu. Doba operace (ořezávání, či konvertování videa) je závislá na rozlišení, kvalitě, bitrate, či FPS výsledného videa, ale především na vaší hardwarové konfiguraci. Hodí se například při tvorbě machinimi (filmečku z herního enginu), pro odřezání HUD je naprosto skvělý. Při provádění operace vás bude program informovat nejen o jejím současném stavu v procentech, ale i o zbývajícím čase do úspěšného dokončení operace. Jakmile načtete vstupní video, tak se vám o něm pod tabulkou s výběrem média zobrazí několik informací (rozlišení, FPS, jeho délka, počet audio kanálů a frekvence zvuku). Program v mnohém připomíná starší VisiCrop, oproti němu však nabízí VidCrop Pro plnohodnotné uživatelské rozhraní, ne tzv. Cropping Wizard (průvodce ořezáváním videa), z čehož plyne možnost konvertování (překódování) videa do jiných typů souborů (.avi, asf, mov, mp4, mpg, mpeg, wmv, 3gp, mkv a rmvb), změny rozlišení, nebo formátu zvuku. Program již delší dobu není aktualizován (stále zůstává ve verzi 1.0) a naskýtá se jen malá naděje na nějaký update.

Licence, hardwarová náročnost a dodatečné informace

Program je velmi povedený a to něco stojí, naneštěstí je cena hodně vysoká ($ 59.95 [1019 Kč]), což rozhodně nikoho nepotěší. Bohužel vám demoverze do videa vloží nepříjemně velkou a navíc neustále pohybující se reklamu, takže pokud to s ořezáváním videa myslíte vážně, nezbývá vám nic jiného, než si zakoupit plnou verzi. Ani hardwarová náročnost programu nikoho nepotěší, sami autoři potvrdili, že je nutno vlastnit operační systém Windows ve verzi 2000/Me/XP/Vista, procesor podobný Pentiumu IV s více než 800 MHz, alespoň 384 MB operační paměti a nějakou tu lepší grafickou kartu s více než 64 MB paměti. S operačními systémy jako Linux, či Macintosh tato aplikace bohužel není kompatibilní, čili se jedná o čistě „Windowsáckou“ záležitost.

Závěr

VidCrop Pro je opravdu povedený, nebýt vysoké ceny a hardwarové náročnosti, umístil by se tento program opravdu na špičce. Podle mě je ale lepší zakoupit a využívat starý, první VidCrop, popřípadě VisiCrop, který nabízí téměř stejný počet funkcí a je navíc levnější o celých 20 dolarů (je zbytečné vyhazovat peníze jen kvůli plnohodnotnému uživatelskému rozhraní a podpoře HD videa, pokud tedy právě s nimi nepracujete). Nezbývá mi nic jiného než tento program ohodnotit jen lehce nadprůměrným hodnocením. Po dlouhých úvahách mu uděluji pouhých 65%.

Článek VidCrop Pro - ojedinělý program pro ořezání videa byl publikován 26. listopadu 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Ševčík. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...