Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ

Tagy:  Tisková konference na Invexu 2008, Tisková konference Českého statistického úřadu na Invexu 2008

Sponzorované odkazy

Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ

V pondělí 6. Října 2008 proběhla na veletrhu v Brně tisková konference Českého statistického úřadu – sdružení pro informační společnost české asociace. V České republice se velmi výrazně zvýšil počet osobních počítačů v domácnostech i připojení k internetu. V mezinárodním srovnání jsme však pořád v zadních řadách. I přes to ale tuto mezeru doháníme! Další informace se dozvíte v následujících řádcích… Předmětem zasedání byly informace o vybavenosti českých domácností informačními technologiemi, počtu uživatelů osobního počítače a internetu v populaci spolu s údaji o způsobu použití internetu jednotlivce. Celé srovnání bylo provedeno od roku 2003 do roku 2008, tedy do současné doby.

Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ (https://www.swmag.cz)

Vybavení českých domácností osobním počítačem

2 mil domácností což je 48% je vybaveno osobním počítačem. V dnešní době má prostě již každý druhý člověk doma počítač. V meziročním srovnání se vybavila další pětina uživatelů. Například před pěti lety mělo PC jen 20% občanů. Tento rozdíl je neuvěřitelný rozvoj vpřed v modernizaci ČR. Pro zajímavost na konci 90. let bylo vybaveno jen 2% lidí.

Aktivní připojení k internetu

42% českých občanů má k dispozici připojení k internetu. V roce 2005 byl podíl internetového připojení v domácnosti pouze 19%. To je nárůst o celou třetinu, což je opravdový úspěch. Nejvíce se o to zasloužilo naše hlavní město Praha 56%, kde je nejvíce obyvatel vybaveno internetem.

Typ připojení k internetu

Velké změny můžeme pozorovat v typu připojení, které se v posledních letech od základů změnilo. V dobách, které jsou ještě v dohlednu byla většina domácností připojena prostřednictvím telefonních linek. Roku 2005 – 63 % domácností připojených k internetu, 2006 – 35 %, 2007 – 18 % a v roce 2008 – 14 %. Dnes je hlavním zdrojem připojení překvapivě bezdrátové připojení. Toto připojení používá již 31% uživatelů. Následuje ADSL připojení s 22%.

Všeobecné srovnání jednotlivých skupin

Rekordní skupina jsou pochopitelně studenti ve věku od 16–24 let. Přesněji tedy se jedná o neuvěřitelných 92%. Zajímavost: Průměrně přes 91% studentů uvedlo, že používají osobní počítač ve škole.

Jestliže toužíte spatřit statistiku věčných rivalů, tedy muže a ženy, tady je: Český statistický úřad označuje jako častější uživatelé osobních počítačů muže s 63%. Žena je hned v závěsu s 55%. Oproti roku 2005 však došlo k zhruba stejnému nárůstu na obou stranách.

Nejvíce uživatelů počítače je ,,doma“ s 87%. To vás jistě nepřekvapí. Dalším místem, kde se tento moderní přístroj používá je práce – 25% uživatelů.

Mezinárodní srovnání

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Česká republika ve vybavenosti českých domácností informačními technologiemi výrazně zaostává za průměrem evropské unie. I přes částečné zlepšení se situace nemění. Horší než ČR na tom jsou pouze tři země z EU a to: Řecko, Rumunsko a Bulharsko. Naopak na nejvyšších místech se umisťují skandinávské země a Nizozemsko s počtem okolo 80% domácností vybaveno osobním počítačem i internetovým připojením.

Více informací můžete získat na internetových stránka českého statistického úřadu: http://czso.cz/
Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ (https://www.swmag.cz)

Sponzorované odkazy:

Článek Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ byl publikován 17. října 2008 v 17.00 v rubrice Rozhovory. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Dell Latitude 14 Rugged Extreme: Váš notebook v kufříku
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. MP3s.Nadruhou.net
  5. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  6. Jak přenést 2D obraz na 3D předmět? Pomocí tampónového tisku to jde lehce
  7. CCleaner - Piriform říká jednoduše, chytře a zdarma
  8. Autoškola pohodlně s testy od Ministerstva dopravy
  9. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  10. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!