Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ

Tagy:  Tisková konference na Invexu 2008, Tisková konference Českého statistického úřadu na Invexu 2008

Sponzorované odkazy

Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ

V pondělí 6. Října 2008 proběhla na veletrhu v Brně tisková konference Českého statistického úřadu – sdružení pro informační společnost české asociace. V České republice se velmi výrazně zvýšil počet osobních počítačů v domácnostech i připojení k internetu. V mezinárodním srovnání jsme však pořád v zadních řadách. I přes to ale tuto mezeru doháníme! Další informace se dozvíte v následujících řádcích… Předmětem zasedání byly informace o vybavenosti českých domácností informačními technologiemi, počtu uživatelů osobního počítače a internetu v populaci spolu s údaji o způsobu použití internetu jednotlivce. Celé srovnání bylo provedeno od roku 2003 do roku 2008, tedy do současné doby.

Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ (https://www.swmag.cz)

Vybavení českých domácností osobním počítačem

2 mil domácností což je 48% je vybaveno osobním počítačem. V dnešní době má prostě již každý druhý člověk doma počítač. V meziročním srovnání se vybavila další pětina uživatelů. Například před pěti lety mělo PC jen 20% občanů. Tento rozdíl je neuvěřitelný rozvoj vpřed v modernizaci ČR. Pro zajímavost na konci 90. let bylo vybaveno jen 2% lidí.

Aktivní připojení k internetu

42% českých občanů má k dispozici připojení k internetu. V roce 2005 byl podíl internetového připojení v domácnosti pouze 19%. To je nárůst o celou třetinu, což je opravdový úspěch. Nejvíce se o to zasloužilo naše hlavní město Praha 56%, kde je nejvíce obyvatel vybaveno internetem.

Typ připojení k internetu

Velké změny můžeme pozorovat v typu připojení, které se v posledních letech od základů změnilo. V dobách, které jsou ještě v dohlednu byla většina domácností připojena prostřednictvím telefonních linek. Roku 2005 – 63 % domácností připojených k internetu, 2006 – 35 %, 2007 – 18 % a v roce 2008 – 14 %. Dnes je hlavním zdrojem připojení překvapivě bezdrátové připojení. Toto připojení používá již 31% uživatelů. Následuje ADSL připojení s 22%.

Všeobecné srovnání jednotlivých skupin

Rekordní skupina jsou pochopitelně studenti ve věku od 16–24 let. Přesněji tedy se jedná o neuvěřitelných 92%. Zajímavost: Průměrně přes 91% studentů uvedlo, že používají osobní počítač ve škole.

Jestliže toužíte spatřit statistiku věčných rivalů, tedy muže a ženy, tady je: Český statistický úřad označuje jako častější uživatelé osobních počítačů muže s 63%. Žena je hned v závěsu s 55%. Oproti roku 2005 však došlo k zhruba stejnému nárůstu na obou stranách.

Nejvíce uživatelů počítače je ,,doma“ s 87%. To vás jistě nepřekvapí. Dalším místem, kde se tento moderní přístroj používá je práce – 25% uživatelů.

Mezinárodní srovnání

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Česká republika ve vybavenosti českých domácností informačními technologiemi výrazně zaostává za průměrem evropské unie. I přes částečné zlepšení se situace nemění. Horší než ČR na tom jsou pouze tři země z EU a to: Řecko, Rumunsko a Bulharsko. Naopak na nejvyšších místech se umisťují skandinávské země a Nizozemsko s počtem okolo 80% domácností vybaveno osobním počítačem i internetovým připojením.

Více informací můžete získat na internetových stránka českého statistického úřadu: http://czso.cz/
Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ (https://www.swmag.cz)

Sponzorované odkazy:

Článek Využívání ICT v českých domácnostech podle ČSÚ byl publikován 17. října 2008 v 17.00 v rubrice Rozhovory. Autorem článku je Daniel Hlas. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  4. INSPECTO: Propracovaný software nejen pro plánování revizí
  5. Autoškola pohodlně s testy od Ministerstva dopravy
  6. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  7. Katastrální mapy online
  8. MP3s.Nadruhou.net
  9. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  10. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!