Google SketchUp – modelování 3D objektů nebylo nikdy snažší

Tagy:  Google, SketchUP

Google SketchUp – modelování 3D objektů nebylo nikdy snažší

Úvod

Určitě se mnohým z vás někdy zachtělo vytvořit si svůj vlastní 3D model, avšak až doposud bylo hledání ihned pochopitelného programu pro tvorbu 3D modelů marné. SketchUp pochází z dílen gigantické a navíc velmi populární společnosti jménem Google, stojící například za vyhledávacím „enginem“ (základem pro téměř všechny internetové vyhledávače), umístěným na webové stránce http://www.google.com, dále za novým internetovým prohlížečem Google Chrome, či oblíbeným editorem obrázků Google Picassa.

Je opravdu tak jednoduchý?

Jak jsem již naznačil v úvodu, program je velmi jednoduchý, což ale nevypovídá o jeho funkcích, ba právě naopak. Nabízí jich spoustu a navíc jsou takřka všechny užitečné. Rozdělené jsou do několika samostatně oddělitelných skupin, mezi nimiž najdete například klasickou čáru, kruh, čtverec, křivku, tak zvanou volnou ruku, lupu (sloužící jako zoom), přiblížení modelu na celou obrazovku, funkci 3D text, nebo výplň, pomocí níž lze model rovnou otexturovat a to jak již přednastavenými materiály, tak i vlastními texturami, jenž si můžete snadno importovat pomocí záložky import, nacházející se v nabídce „soubor“ a vybráním obrázku ve všech v současnosti používaných formátech, mezi nimiž se nachází také klasický *.jpg, .png, .tif, .tga, či .bmp. Dále funkci scale, sloužící ke zvětšení, zmenšení, či zrcadlovému otočení vybrané části modelu, a v neposlední řadě funkce pro jeho přemístění, otočení, nebo kopírování. Silně mi zde chyběla možnost rozdělení pracovní plochy na čtyři části, na kterých můžete sledovat jednotlivé viewy (pohledy) na scénu, stala by se totiž mnohem přehlednější. Samozřejmostí je podpora plnohodnotného a jednoduchého animování modelu, importu souborů typu *.3ds, .dwg, .dxf, .skp, .dem a *.ddf, renderování modelu (pouze ve formě vyfocení obrázku [ve formátu *.jpg] včetně linek, které je možno lehce vypnout v nabídce View a podnabídce Edge Style), stínu modelu, mlhy a mnoha dalších nastavení, ukrývajících se v mnoha nabídkách a jejich podnabídkách.

Licence, dodatečné informace a obrázky

Program je publikován ve dvou rozdílných verzích, jsou jimi verze Free a Pro. Free je samozřejmě, jak již název napovídá, freeware (zdarma), ale to neznamená, alespoň v tomto případě, že je proti placené verzi v mnoha věcech ošizen. Oproti Pro verzi zde není možno pouze modely prodávat, program nemůže jakkoli komunikovat s Google Earthem a také jsou omezeny některé funkce exportu. Takřka všechny „vymoženosti“ verze Pro jsem již vyjmenoval, mimo ně se verze liší snad jen cenou, Pro je velmi drahá, stojí v přepočtu z Eur na České koruny až 10 000! Lze si ji samozřejmě vyzkoušet, zdarma na 30 dní a bez omezení, avšak výrazně doporučuji zůstat u její obdoby, která je nabízena zdarma. Program lze spustit na jakékoli verzi systému Windows, krom jejich prvních verzí (Windows 3.11, 95 a původní 98), pod Windows 98 Second Edition už jej ale spustíte, procesor je třeba mít s frekvencí minimálně 800 MHz, paměti RAM je nutno vlastnit alespoň 384 MB a v neposlední řadě také grafickou kartu s plnohodnotnou podporou technologie DirectX ve verzi 8.0 a nejméně 64 MB grafické paměti. Stáhnout si jej můžete z oficiálních webových stránek http://www.sketchup.google.com. Velikost stažitelného souboru je pouze něco málo přes 20 MB, což při dnešních, velmi rychlých internetových připojeních není žádný problém stáhnout za pár minut, ne-li sekund.

Klady a zápory

  • Jednoduchost
  • Existence zdarma nabízené verze
  • Mnoho užitečných funkcí
  • Vysoká cena Pro verze (10 000 Kč)
  • Absence plnohodnotného renderování

Závěr

Na závěr bych chtěl říct jen to, že se SketchUp kolegům z firmy Google velmi povedl. Můžu ho doporučit snad všem, co někdy zatoužili po modelování ve všech třech rozměrech, aniž by se chtěli cokoliv nového učit. Díky jednoduchosti je určen prostě pro každého. Hodnotím jej velmi pozitivně, tedy 88 %.

Google SketchUP ke stažení zde:
Google SketchUP download

Článek Google SketchUp – modelování 3D objektů nebylo nikdy snažší byl publikován 1. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Ševčík. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...