WinUHA - neobyčejný archivátor
Sponzorované odkazy
Úvod
Kompresních programů je spousta, ale těch, kteří se zabývají prací s kompresí zvanou UHARC není zrovna největší množství. Jedním z nich je také WinUHA, program rychlý, snadno pochopitelný a navíc je práce s ním mnohem přehlednější, než s původním příkazovým řádkem, tudíž je určen i pro úplné začátečníky.
Proč používat právě WinUHA?
UHARC je jednou z nejsilnějších kompresí na světě, proč ji tedy nepoužít? WinUHA Vám nabídne příjemné uživatelské rozhraní, velmi podobné běžnému průzkumníku operačního systému Windows, jen zde chybí možnost i té nejjednodušší práce se soubory jako jejich přejmenování, kopírování, či smazání. K provedení komprimace do archivu (*.uha) stačí jen najít daný soubor, či soubory, zvolit je a přejít k nastavení archivace. Tam lze nastavit spoustu aspektů. Kromě cesty a názvu výsledného archivu včetně koncovky (opravdu je možno zvolit koncovku vlastní, i přesto je ale nutno tento soubor rozbalit v programu, který umí pracovat s formátem .uha) jmenujme namátkou alespoň tyto: síla komprese, komprese multimediálních souborů, vytvoření SFX (samo rozbalovacího) archivu a zaheslování. Při tvorbě SFX (samo rozbalovacích) archivů si lze vybrat některý z předdefinovaných skinů, či si je případně dodatečně stáhnout. Tyto archivy mají tu výhodu, že není nutno vlastnit program na rozbalování .uha souborů. Nevýhodou je délka archivace, protože SFX soubor je oproti běžnému archivu složitější zabalit, navíc bude o nějaký ten megabajt větší, kvůli souborům potřebným pro rozbalení a skinům.
Testy komprese
Aby jste se dozvěděli, co skutečně WinUHA dokáže, připravil jsem si pro vás menší test komprese, rozdělený na tři části. Testoval jsem kromě právě recenzovaného WinUHA také konkurenci, v níž se nachází tyto kompresní programy WinRAR, WinZIP a 7-Zip.1. část – textový soubor
Pro začátek jsem si pro naše kompresní programy připravil nejméně náročný test, stalo se jím zabalení strohého textového souboru (*.txt), velikého přesně 1093 kilobajtů, nejvyšší možnou sílou komprimování. Programy se umístili v tomto pořadí:
1) WinUHA – 97 bajtů
2) WinRAR – 115 bajtů
3) 7-Zip – 342 bajtů
4) WinZIP – 1,18 kilobajtů
2. část – fotky
Druhou částí testu bylo zabalení fotek v běžném formátu jpg. Patnáct fotek o celkové velikosti 10,301 megabajtů bylo zabaleno do archivů se střední mírou komprese, ale žádný z testovaných programů nezmenšil fotky natolik, aby bylo výhodné je později delší dobu rozbalovat. Opět samozřejmě nabízím výsledné pořadí, překvapivě se ale pozice vcelku výrazně prohodily.
1) WinUHA – 10,249 megabajtů
2) WinZIP – 10,266 megabajtů
3) WinRAR – 10,282 megabajtů
4) 7-Zip – 10,311 megabajtů
3. část – hudba a video
Na závěr jsem si pro naše programy připravil vcelku velké sousto. Měli za úkol zkomprimovat přes 100 megabajtů (konkrétně 110,21 megabajtů) nejrůznější hudby (.mp3) a videa (.avi) na vysoký (ne nejvyšší) stupeň komprese. Žádný z nich si nevedl úplně nejhůře, ale mohlo to být lepší viz. výsledné pořadí, překvapivě v tomto oboru WinUHA nevyhrál.
1) 7-Zip – 101,53 megabajtů
2) WinUHA – 101,7 megabajtů
3) WinRAR – 102,59 megabajtů
4) WinZIP – 103,37 megabajtů
Licence, dodatečné informace a screenshooty
Podobné kompresní programy se ve většině případů prodávají za nějaký ten finanční obnos. WinUHA k nim ale nepatří, tudíž je naprosto zdarma. Navíc jej rozjedete takřka na každém PC s operačním systémem Windows 95/98/2000/Me/XP/Vista, což potěší především ty, kterým kompresní programy již vypověděly službu z důvodu slabých počítačových komponentů, nebo zastaralého operačního systému. Program lze přeložit do jakéhokoli jazyka, případně si do něj jakýkoliv stáhnout z internetu, a to díky externím jazykovým souborům, které WinUHA plnohodnotně využívá.
Závěr
Tvůrci programu WinUHA (Salvatore Ravida) je nutno zatleskat, za jeho snahu o rozšíření výborné komprese zvané UHARC. Vytvořil skvělý program přístupný všem jak obtížností, tak cenou, což hodnotím vysokými 95 %.
WinUHA ke stažení zde:
WinUHA download
Článek WinUHA - neobyčejný archivátor byl publikován 13. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Ševčík. Pro diskusi slouží komentáře (2).
Podobné články
- Ztrátová a bezeztrátová komprese: Znáte rozdíl? 29.11.2011 00.00
- Souboj grafických formátů JPEG a PNG: Kdo nakonec zvítězí? 25.11.2011 00.00
- Testy kompresí - 2. část 01.02.2009 06.00
- Win rar 15.08.2007 04.00
- 7-Zip - nejlepší archivační nástroj? 26.04.2010 06.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Jaké výhody nabízí e-stravenka?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- 8 výhod cloudového úložiště
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.