7-Zip - nejlepší archivační nástroj?

Tagy:  7-Zip, 7zip, 7z, archiv, archivace, komprimace, komprese, balení, rar, zip, compression, compress, archivátor, rozbalení, rozbalování, archivátor

Sponzorované odkazy

7-Zip - nejlepší archivační nástroj?

WinRar, Winzip a podobný komprimační software. To všechno jsou nástroje, s jejichž „výtvory“ se setkáváme na internetu a všechny mají jeden a ten stejný úkol, minimalizovat objem dat. A právě mezi těmito programátorskými výrobky „vyčnívá“ 7-Zip. V čem je však lepší než ostatní? A je vůbec v něčem lepší než ostatní?

Pár slov o 7-Zip pro začátek

Tento „balič“ se poprvé rozhlédl po světě informačních technologií v roce 2000. A vděčí za to programátorovi, který se narodil v rozlohou největším státě na světě, v Rusku. Jeho jméno je Igor Pavlov.

Díky výbornému kompresnímu poměru se 7-Zip rychle umístil mezi již na počátku uvedené velikány (WinRar, WinZip a další) a svou pozici si stále udržuje velmi dobrou, ne-li čím dál lepší. Jaké však jsou požadavky na jeho užívání? Má nějaký vlastní kompresní formát či algoritmus? Čtěme dále …

LZMA – ten správný kompresní algoritmus

Na světě existuje mnoho kompresních algoritmů, zde si je však vypisovat či dokonce rozebírat podrobněji nebudeme. Není to ani naším cílem. Dokonce i 7-Zip může vužívat rozdílné kompresní algoritmy.

Jeden kompresní algoritmus tu však zmínit musíme, algoritmus s označením LZMA. Toto označení vzniklo ze souslouví Lempel-Ziv-Markov-Chain Algorithm a jedná se o bezztrátovou kompresi. Více zde snad ani nemá cenu a raději se podíváme na „výplod“ tohoto algoritmu společně s jeho archivátorem, na** 7-zip** formát.

okénko komprimaceokénko komprimace

Formát 7z a jeho výhody

Soubor s příponou .7z je archív formátu 7z. Jeho výhodou je již v minulé kapitole uvedený algoritmus, který mu poskytuje dobrý kompresní poměr. A když říkám „dobrý“, myslím tím skutečně dobrý. Jeho možnosti algoritmu jsou tak veliké, že dosahuje, podle oficiálních informací, až o 70% lepší kompresní poměr, než jeho konkurence ZIP!

Kdyby se však jednalo pouze o jeden a tentýž typ souborů (.7z), se kterými by mohl 7-Zip pracovat, nikdy by nedosáhl svého dobrého postavení. Na tento fakt bylo samozřejmě myšleno a proto pomocí tohoto silného archivačního prostředku můžeme pracovat nejen se svým vlastním formátem, ale i s formáty jiných, konkurenčních. Mezi ně patří plná podpora (lze dekomprimovat i komprimovat) ZIP, gzip, bzip, tar a zkušebně i xz. Pro nás má z tohoto balíčku asi největší význam podpora ZIP, že?

Co se týče jednostranné „podpory“, 7-Zip si dokáže poradit s rozbalením souborů RAR, ARJ, ISO, CAB a mnoho dalších. Každopádně vidíme, že má širokou podporu a je proto na nejlepší cestě stát se univerzálním balíčkovacím nástrojem.

Archívy sice umí, ale co podpora operačních systémů?

Zde by se mohl u některých archivátorů objevit problém (např. u WinZipu), ale i zde 7-Zip dokazuje své kvality. Není sice oficiálně podporován pro OS FreeBSD či Mac OS X, ale díky jeho komunitě a podpoře existují neoficiální verze „našeho“ programu i pro tyto další a alternativní systémy.

Dalším a poměrně významným krokem kupředu je i podpora 64bitových Windows, která umožňuje na těchto OS zrychlit a zefektivnit jeho činnost.

Všichni potřebují peníze, 7-Zip ne?

Velká výhoda 7-Zipu, a mnohdy i důvodem, proč ho uživatelé mají, je jeho cena. Jedná se totiž o opensource freeware (zdarma s přístupnými zdrojovými daty), který může být i v rámci povolených pravidel modifikován. Nikde Vás neobtěžuje vyskakující reklama navádějící k zaplacení nemalé peněžní částky a ani reklamní přesměrování se zde nekoná. Prostě je zdarma a funguje víc než dobře.

Složitá manipulace na závěr? Ani nápad!

Jak možná někteří vidí, máme zde snad samé výhody a žádné negativum. Že by se tím jediným pořádným negativem stala pro běžného uživatele obtížná manipulace s ním? Ani v tomto ohledu nás však 7-Zip nezklame. Budeme-li nativně pracovat s jeho oficiálním a podporovaným balíčkem, nástroj se nám na naše přání přesune do kontextové nabídky i se všemi důležitými funkcemi. Takto stačí pravým „myšítkem“ označit požadovaný soubor a vyvolat jeho nabídku. Jedná-li se o již zabalený soubor podporovaného formátu, máme zde možnost jeho rozbalení, v opačném případě máme možnost jeho okamžitého zabalení. Navíc je přiložen jednoduchý průzkumník, který nám může také velmi dobře posloužit.

A chcete-li si nyní vyslechnout můj názor, tak vězte, že na rozhodně nebude špatný. Vždyť nám právě dokázal, co všechno umí, jaký má výborný kompresní poměr a že dobrý archivační nástroj nemusí být placený a oplývat příjemnou grafikou. Vždyť v jeho jednoduchosti je i jeho síla, která v mnoha případech žalostně drtí své konkurenty. A proč není tak oblíbený a tak hojně využívaný na úkor svých „protivníků“. Bude to zřejmě kromě již uvedeného „ne-špičkového“ grafického vzhledu i jeho téměř neexistující reklamní kampani.

Tak jako tak si ale myslím, že by se právě on mohl a možná i měl stát vaším archivátorem číslo 1. Kdo však nezkouší, neobjevuje. Vždyť jeho kvalitu umocňují i ocenění, která ve světě IT získal za nejlepší „balíčkovač“. A na otázku položenou již v titulku tohoto článku, zda je 7-Zip nejlepším archivačním nástrojem, odpovídám sám za sebe: Ano, pro mě nejlepší!

Mé hodnocení =  90 %

Výhody:

  • výborný kompresní poměr
  • jednoduchost
  • nenáročnost
  • malá velikost
  • český jazyk

Nevýhody:

  • grafický vzhled

**Stáhni 7-Zip z Edownload.cz":http://www.edownload.cz/sw/7-zip/

Článek 7-Zip - nejlepší archivační nástroj? byl publikován 26. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...