7-Zip - nejlepší archivační nástroj?

Tagy:  7-Zip, 7zip, 7z, archiv, archivace, komprimace, komprese, balení, rar, zip, compression, compress, archivátor, rozbalení, rozbalování, archivátor

Sponzorované odkazy

7-Zip - nejlepší archivační nástroj?

WinRar, Winzip a podobný komprimační software. To všechno jsou nástroje, s jejichž „výtvory“ se setkáváme na internetu a všechny mají jeden a ten stejný úkol, minimalizovat objem dat. A právě mezi těmito programátorskými výrobky „vyčnívá“ 7-Zip. V čem je však lepší než ostatní? A je vůbec v něčem lepší než ostatní?

Pár slov o 7-Zip pro začátek

Tento „balič“ se poprvé rozhlédl po světě informačních technologií v roce 2000. A vděčí za to programátorovi, který se narodil v rozlohou největším státě na světě, v Rusku. Jeho jméno je Igor Pavlov.

Díky výbornému kompresnímu poměru se 7-Zip rychle umístil mezi již na počátku uvedené velikány (WinRar, WinZip a další) a svou pozici si stále udržuje velmi dobrou, ne-li čím dál lepší. Jaké však jsou požadavky na jeho užívání? Má nějaký vlastní kompresní formát či algoritmus? Čtěme dále …

LZMA – ten správný kompresní algoritmus

Na světě existuje mnoho kompresních algoritmů, zde si je však vypisovat či dokonce rozebírat podrobněji nebudeme. Není to ani naším cílem. Dokonce i 7-Zip může vužívat rozdílné kompresní algoritmy.

Jeden kompresní algoritmus tu však zmínit musíme, algoritmus s označením LZMA. Toto označení vzniklo ze souslouví Lempel-Ziv-Markov-Chain Algorithm a jedná se o bezztrátovou kompresi. Více zde snad ani nemá cenu a raději se podíváme na „výplod“ tohoto algoritmu společně s jeho archivátorem, na** 7-zip** formát.

okénko komprimace

okénko komprimace

Formát 7z a jeho výhody

Soubor s příponou .7z je archív formátu 7z. Jeho výhodou je již v minulé kapitole uvedený algoritmus, který mu poskytuje dobrý kompresní poměr. A když říkám „dobrý“, myslím tím skutečně dobrý. Jeho možnosti algoritmu jsou tak veliké, že dosahuje, podle oficiálních informací, až o 70% lepší kompresní poměr, než jeho konkurence ZIP!

Kdyby se však jednalo pouze o jeden a tentýž typ souborů (.7z), se kterými by mohl 7-Zip pracovat, nikdy by nedosáhl svého dobrého postavení. Na tento fakt bylo samozřejmě myšleno a proto pomocí tohoto silného archivačního prostředku můžeme pracovat nejen se svým vlastním formátem, ale i s formáty jiných, konkurenčních. Mezi ně patří plná podpora (lze dekomprimovat i komprimovat) ZIP, gzip, bzip, tar a zkušebně i xz. Pro nás má z tohoto balíčku asi největší význam podpora ZIP, že?

Co se týče jednostranné „podpory“, 7-Zip si dokáže poradit s rozbalením souborů RAR, ARJ, ISO, CAB a mnoho dalších. Každopádně vidíme, že má širokou podporu a je proto na nejlepší cestě stát se univerzálním balíčkovacím nástrojem.

7-Zip - nejlepší archivační nástroj? (https://www.swmag.cz)

Archívy sice umí, ale co podpora operačních systémů?

Zde by se mohl u některých archivátorů objevit problém (např. u WinZipu), ale i zde 7-Zip dokazuje své kvality. Není sice oficiálně podporován pro OS FreeBSD či Mac OS X, ale díky jeho komunitě a podpoře existují neoficiální verze „našeho“ programu i pro tyto další a alternativní systémy.

Dalším a poměrně významným krokem kupředu je i podpora 64bitových Windows, která umožňuje na těchto OS zrychlit a zefektivnit jeho činnost.

Všichni potřebují peníze, 7-Zip ne?

Velká výhoda 7-Zipu, a mnohdy i důvodem, proč ho uživatelé mají, je jeho cena. Jedná se totiž o opensource freeware (zdarma s přístupnými zdrojovými daty), který může být i v rámci povolených pravidel modifikován. Nikde Vás neobtěžuje vyskakující reklama navádějící k zaplacení nemalé peněžní částky a ani reklamní přesměrování se zde nekoná. Prostě je zdarma a funguje víc než dobře.

Složitá manipulace na závěr? Ani nápad!

Jak možná někteří vidí, máme zde snad samé výhody a žádné negativum. Že by se tím jediným pořádným negativem stala pro běžného uživatele obtížná manipulace s ním? Ani v tomto ohledu nás však 7-Zip nezklame. Budeme-li nativně pracovat s jeho oficiálním a podporovaným balíčkem, nástroj se nám na naše přání přesune do kontextové nabídky i se všemi důležitými funkcemi. Takto stačí pravým „myšítkem“ označit požadovaný soubor a vyvolat jeho nabídku. Jedná-li se o již zabalený soubor podporovaného formátu, máme zde možnost jeho rozbalení, v opačném případě máme možnost jeho okamžitého zabalení. Navíc je přiložen jednoduchý průzkumník, který nám může také velmi dobře posloužit.

A chcete-li si nyní vyslechnout můj názor, tak vězte, že na rozhodně nebude špatný. Vždyť nám právě dokázal, co všechno umí, jaký má výborný kompresní poměr a že dobrý archivační nástroj nemusí být placený a oplývat příjemnou grafikou. Vždyť v jeho jednoduchosti je i jeho síla, která v mnoha případech žalostně drtí své konkurenty. A proč není tak oblíbený a tak hojně využívaný na úkor svých „protivníků“. Bude to zřejmě kromě již uvedeného „ne-špičkového“ grafického vzhledu i jeho téměř neexistující reklamní kampani.

Tak jako tak si ale myslím, že by se právě on mohl a možná i měl stát vaším archivátorem číslo 1. Kdo však nezkouší, neobjevuje. Vždyť jeho kvalitu umocňují i ocenění, která ve světě IT získal za nejlepší „balíčkovač“. A na otázku položenou již v titulku tohoto článku, zda je 7-Zip nejlepším archivačním nástrojem, odpovídám sám za sebe: Ano, pro mě nejlepší!

Mé hodnocení =  90 %

Výhody:

 • výborný kompresní poměr
 • jednoduchost
 • nenáročnost
 • malá velikost
 • český jazyk

Nevýhody:

 • grafický vzhled

**Stáhni 7-Zip z Edownload.cz":http://www.edownload.cz/sw/7-zip/

Sponzorované odkazy:

Článek 7-Zip - nejlepší archivační nástroj? byl publikován 26. dubna 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Katastrální mapy online
 3. Inkoustová tiskárna - profi tisková kvalita fotografií dostupná pro všechny
 4. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 5. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
 6. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 7. MP3s.Nadruhou.net
 8. Libimseti.cz
 9. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 10. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!