WinUHA - neobyčejný archivátor

Tagy:  Windows, Win, WinUHA, UHARC

Sponzorované odkazy

WinUHA - neobyčejný archivátor

Úvod

Kompresních programů je spousta, ale těch, kteří se zabývají prací s kompresí zvanou UHARC není zrovna největší množství. Jedním z nich je také WinUHA, program rychlý, snadno pochopitelný a navíc je práce s ním mnohem přehlednější, než s původním příkazovým řádkem, tudíž je určen i pro úplné začátečníky.

Proč používat právě WinUHA?

UHARC je jednou z nejsilnějších kompresí na světě, proč ji tedy nepoužít? WinUHA Vám nabídne příjemné uživatelské rozhraní, velmi podobné běžnému průzkumníku operačního systému Windows, jen zde chybí možnost i té nejjednodušší práce se soubory jako jejich přejmenování, kopírování, či smazání. K provedení komprimace do archivu (*.uha) stačí jen najít daný soubor, či soubory, zvolit je a přejít k nastavení archivace. Tam lze nastavit spoustu aspektů. Kromě cesty a názvu výsledného archivu včetně koncovky (opravdu je možno zvolit koncovku vlastní, i přesto je ale nutno tento soubor rozbalit v programu, který umí pracovat s formátem .uha) jmenujme namátkou alespoň tyto: síla komprese, komprese multimediálních souborů, vytvoření SFX (samo rozbalovacího) archivu a zaheslování. Při tvorbě SFX (samo rozbalovacích) archivů si lze vybrat některý z předdefinovaných skinů, či si je případně dodatečně stáhnout. Tyto archivy mají tu výhodu, že není nutno vlastnit program na rozbalování .uha souborů. Nevýhodou je délka archivace, protože SFX soubor je oproti běžnému archivu složitější zabalit, navíc bude o nějaký ten megabajt větší, kvůli souborům potřebným pro rozbalení a skinům.

Testy komprese

Aby jste se dozvěděli, co skutečně WinUHA dokáže, připravil jsem si pro vás menší test komprese, rozdělený na tři části. Testoval jsem kromě právě recenzovaného WinUHA také konkurenci, v níž se nachází tyto kompresní programy WinRAR, WinZIP a 7-Zip.

1. část – textový soubor

Pro začátek jsem si pro naše kompresní programy připravil nejméně náročný test, stalo se jím zabalení strohého textového souboru (*.txt), velikého přesně 1093 kilobajtů, nejvyšší možnou sílou komprimování. Programy se umístili v tomto pořadí:

1) WinUHA – 97 bajtů
2) WinRAR – 115 bajtů
3) 7-Zip – 342 bajtů
4) WinZIP – 1,18 kilobajtů

2. část – fotky

Druhou částí testu bylo zabalení fotek v běžném formátu jpg. Patnáct fotek o celkové velikosti 10,301 megabajtů bylo zabaleno do archivů se střední mírou komprese, ale žádný z testovaných programů nezmenšil fotky natolik, aby bylo výhodné je později delší dobu rozbalovat. Opět samozřejmě nabízím výsledné pořadí, překvapivě se ale pozice vcelku výrazně prohodily.

1) WinUHA – 10,249 megabajtů
2) WinZIP – 10,266 megabajtů
3) WinRAR – 10,282 megabajtů
4) 7-Zip – 10,311 megabajtů

3. část – hudba a video

Na závěr jsem si pro naše programy připravil vcelku velké sousto. Měli za úkol zkomprimovat přes 100 megabajtů (konkrétně 110,21 megabajtů) nejrůznější hudby (.mp3) a videa (.avi) na vysoký (ne nejvyšší) stupeň komprese. Žádný z nich si nevedl úplně nejhůře, ale mohlo to být lepší viz. výsledné pořadí, překvapivě v tomto oboru WinUHA nevyhrál.

1) 7-Zip – 101,53 megabajtů
2) WinUHA – 101,7 megabajtů
3) WinRAR – 102,59 megabajtů
4) WinZIP – 103,37 megabajtů

Licence, dodatečné informace a screenshooty

Podobné kompresní programy se ve většině případů prodávají za nějaký ten finanční obnos. WinUHA k nim ale nepatří, tudíž je naprosto zdarma. Navíc jej rozjedete takřka na každém PC s operačním systémem Windows 95/98/2000/Me­/XP/Vista, což potěší především ty, kterým kompresní programy již vypověděly službu z důvodu slabých počítačových komponentů, nebo zastaralého operačního systému. Program lze přeložit do jakéhokoli jazyka, případně si do něj jakýkoliv stáhnout z internetu, a to díky externím jazykovým souborům, které WinUHA plnohodnotně využívá.

Závěr

Tvůrci programu WinUHA (Salvatore Ravida) je nutno zatleskat, za jeho snahu o rozšíření výborné komprese zvané UHARC. Vytvořil skvělý program přístupný všem jak obtížností, tak cenou, což hodnotím vysokými 95 %.

WinUHA ke stažení zde:
WinUHA download

Článek WinUHA - neobyčejný archivátor byl publikován 13. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Daniel Ševčík. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...