uTorrent - skvělý klient sítě BitTorrent

Tagy:  utorrent, torrent, torrenty, p2p, peer-to-peer, sdílení, bitcomet, Bittorent, sít

Sponzorované odkazy

uTorrent - skvělý klient sítě BitTorrent

Síť BitTorrent je ve světě proslulá spíše aférami z šíření nelegálního obsahu, ale i přes tuto špatnou „nálepku“ je stále oblíbená a hojně využívaná. μTorrent je tedy jedním z mnoha klientů, kteří staví na špatné „pověsti“ své sítě, ale to neznamená, že by také měl být špatný. V následujících řádcích, slovech, větách se dozvíme, jak z μTorrenta udělat naprosto poslušného a zároveň vysoce výkonného stahovacího manažera. Tak jdeme na to!

Začneme sítí, BitTorrent na scénu

BitTorrent patří mezi nástroje užívající architekturu P2P (peer-to-peer), nebo-li klient-klient. Tento způsob komunikace mezi klienty by se dal pojmenovat rovný s rovným. Klienti zde spolu rovnocenně komunikují přímo mezi sebou a není zde nutnost být připojen přes nějaký uzlový bod, centrálu.

architektura P2Parchitektura P2P

Podíváme-li se na historii sítě, dostaneme se do roku 2002 k jménu Bram Cohen, autorovi sítě BitTorrent. Toho roku byla sítě představena na konferenci CodeCon a je naprogramována v jazyce Python.

Síť BitTorrent pracuje s vlastními soubory, s torrenty. Soubory nesoucí příponu .torrent jsou tedy zástupci této sítě a jsou pouze kraťoučkými metadatovými soubory, soubory obsahují data o datech. V takovémto souboru nenajdeme požadovaná data (aplikace, videa, hudbu atd.), ale nasměruje nás na jiné klienty sítě, kteří požadovaná data mají a je možno je od nich získat.

Problematika sítě je jinak dosti zdlouhavá, náročná a oplývá mnoha pojmy, a to není účel tohoto článku, zabývat se touto problematikou.

μTorrent a jeho získání, instalace

Pro získání tohoto silného data-sdílejícího nástroje stačí kliknout na odkaz na konci tohoto článku. Stáhneme si jen několik stovek KB velký instalační balíček, který nás po spuštění/otevření přivítá českým jazykem. Po projetí základních ustanovení a odsouhlasení licenčních podmínek budeme také potřebovat provést konfiguraci klienta, která by měla vypadat tak, jak je na obrázku.

konfigurace klientakonfigurace klienta

Ihned po tomto kroku budeme vyzváni k instalaci Ask.com lišty, kterou nedoporučuji instalovat. Odtrhněte prosím volby na této instalační obrazovce a spustě instalaci tlačítkem Instalovat.

Ask.com lištaAsk.com lišta

Stahujeme torrenty, μTorrent v akci

Po prvním spuštění μTorrenta budeme požádáni k identifikaci své sítě především ze strany rychlosti. Pokud neznáme své parametry, můžeme si je nechat otestovat pomocí tlačítka Otestovat rychlost připojení. Po získání nastavení rychlosti/či ručního nastavení pokračujeme tlačítkem Použít nastavení.

nastavení rychlostinastavení rychlosti

Další, podrobnější nastavení získáme stisknutím kombinace kláves Ctrl+P. Zdejší nastavení však již nepatří do rukou naprosto neznalého uživatele, i když je zde český jazyk.

nastavení připojenínastavení připojení

Poté již stačí najít na internetu požadovaný soubor s příponou .torrent a stahování může začít. To se provede otevřením torrent souboru v programu μTorrent, který by ihned po instalaci měl být asociován jako primární program k těmto typům souborů. Po otevření torrent souboru budeme vyzvání k jeho potvrzení a vybrání místa stahování.

přidání torrentu ke staženípřidání torrentu ke stažení

Následně již můžeme v okně klienta sledovat proces stahování.

stahovánístahování

Závěr?

Pro mě je velmi obtížné udělat závěr za problematikou BitTorrent sítě, protože to snad ani není možné. Tato síť má obrovské možnosti, obrovské množství nastavení a spoustu dalších prvků a pojmů, kterým se tu opravdu nemohu podrobně zabývat. A to samé se týká i klienta μTorrent, neboť je zástupcem takovéto rozsáhlé „problematické“ sí­tě.

Účel byl ale představit program μTorrent, který je klientem této sítě, a nebojím se tvrdit, že jedním z nejlepších. Je napsán v jazyce C++, byl navržen a naprogramován pro co nejmenší hardwarové nároky a rychlost při zachování pokročilý funkcí. A to se mu skutečně podařilo na jedničku! Ostatně zde bych využil jednoduchého pravidla: „zkoušet, zkoušet a zkoušet“.

PS. stahování z .torrent souborů musíte mít povoleno od svého poskytovatele připojení do sítě Internet

Mé hodnocení:  100 %

μTorrent si stáhněte zde:
μTorrent download

Článek uTorrent - skvělý klient sítě BitTorrent byl publikován 27. listopadu 2009 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...