BitTorrent

Tagy:  Bittorent, torrent, Bittorrent download

Sponzorované odkazy

BitTorrent

BitTorrent úvod

Již jsme se věnovali pěkné řádce klientů pro stahování torrentů souborů, ale opomněli jsme popsat samotnou BitTorrent síť a pojmy s ní související. Napravme to tedy právě dnes.

Trocha historie a teorie nikoho nezabije

BitTorrent byl nápad Brama Cohena, který s koncepcí tohoto p2p nástroje vystoupil v roce 2002 na akci CodeCon. Jako implementovací jazyk byl zvolen Python a BitTorrent uvolněn pod Open Source licencí (kdokoliv má možnost upravovat a vylepšovat program).

Aby se některý soubor mohl po této p2p síti šířit, musí být ve formě .torrent souboru. Tento soubor je nesmírně maličký a obsahuje jenom soupis metadat, potřebných ke správnému a úplnému stažení souboru. BitTorrent má oproti jiným běžným p2p sítím výhodu v tom, že nepotřebuje žádný extra náročný server se šíleně rychlou linkou, protože klienti využívající BitTorrent si fragmenty stahovaných souborů vzájemně posílají a tím šetří server.

BitTorrent je také plný specifického slangu a určitě nebude na škodu si ho objasnit a přiblížit ho i lidem, kteří kouzlo torrentů ještě neokusili.

BitTorrent-převlečený µtorrent

BitTorrent-převlečený µtorrent

Seeder, swarm a jiní

BitTorrent – tak tento název používá nejen samotná p2p síť, ale i první torrent klient. Dříve byl vyvíjen samostatně zakladatelem, ale nyní je klient pod křídly projektu µtorrent – sice pod názvem BitTorrent, ale s funkcemi a rozhraním µtorrent.

.torrent soubor – soubor metadata obsahující informace o stahovaném torrentu. Základními informacemi jsou názvy souborů, velikosti, kontrolní součet (tzv. hash) a adresu trackeru

Seed – člověk/lidé, kteří mají celou kopii stahovaného souboru a neustále ho uploadují (nabízejí ke stažení). Díky těmto lidem jsou torrenty živé a funkční. Čím více je seedů, tím rychleji je požadovaný soubor stažen

Peer – každý uživatel používající některého z BitTorrent klientů

Leech – jde o peera, který nemá kompletně stažený soubor. Pokud leech soubor dostahuje, stává se automaticky seedem

Swarm – je soubor všech peerů sdílející některý torrent

Reseed – občas se stane, že je o některý torrent zájem, ale je nedostatečný počet seederů nebo dokonce není žádný. V tom případě mohou leecheři požádat někoho, kdo již má staženo a neseeduje aby tak učinil.

Tracker – služba, která zajišťuje a kontroluje spojení mezi jednotlivými klienty (uchovává seznam IP adres peerů), ale nefunguje jako server přes který by tekly data.

UD (upload/download) Ratio – jde o poměr mezi tím, co sdílíte a nabízíte ostatním a tím co stahujete. Každý uživatel by měl mít ratio minimálně 1 (nejlépe 1,5 a výše). Každý kdo má méně než 1 riskuje BAN (vyhození z trackeru). Hodnoty ratia nicméně může určovat každý tracker podle svého.

Kouzlo p2p

Konečně jsme si tedy doplnili vzdělání, co se týče BitTorrentu a teď nám již nic nebrání začít využívat jeho velkorysých služeb. Jen nezapomeňte – české zákony nejsou k warezu na p2p nijak nakloněni a tak i zde platí okřídlené přísloví: Všeho s mírou…

BitTorrent download freeware zde:
BitTorrent download

Sponzorované odkazy:

Článek BitTorrent byl publikován 12. října 2007 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Mirek Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  3. Jets’n’Guns 2 - Rozhovor s Pavlem Tovaryšem z Rake in Grass
  4. MP3s.Nadruhou.net
  5. PlayStation Classic je tady. Připomeňte si legendární konzoli.
  6. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
  7. Google opět překvapuje. Společnost si nechala patentovat VR boty
  8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  9. Spire Ergo - Ergonomická TKL klávesnice
  10. Hledá se láska zn. online

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!