BitTorrent

Tagy:  Bittorent, torrent, Bittorrent download

Sponzorované odkazy

BitTorrent

BitTorrent úvod

Již jsme se věnovali pěkné řádce klientů pro stahování torrentů souborů, ale opomněli jsme popsat samotnou BitTorrent síť a pojmy s ní související. Napravme to tedy právě dnes.

Trocha historie a teorie nikoho nezabije

BitTorrent byl nápad Brama Cohena, který s koncepcí tohoto p2p nástroje vystoupil v roce 2002 na akci CodeCon. Jako implementovací jazyk byl zvolen Python a BitTorrent uvolněn pod Open Source licencí (kdokoliv má možnost upravovat a vylepšovat program).

Aby se některý soubor mohl po této p2p síti šířit, musí být ve formě .torrent souboru. Tento soubor je nesmírně maličký a obsahuje jenom soupis metadat, potřebných ke správnému a úplnému stažení souboru. BitTorrent má oproti jiným běžným p2p sítím výhodu v tom, že nepotřebuje žádný extra náročný server se šíleně rychlou linkou, protože klienti využívající BitTorrent si fragmenty stahovaných souborů vzájemně posílají a tím šetří server.

BitTorrent je také plný specifického slangu a určitě nebude na škodu si ho objasnit a přiblížit ho i lidem, kteří kouzlo torrentů ještě neokusili.

BitTorrent-převlečený µtorrentBitTorrent-převlečený µtorrent

Seeder, swarm a jiní

BitTorrent – tak tento název používá nejen samotná p2p síť, ale i první torrent klient. Dříve byl vyvíjen samostatně zakladatelem, ale nyní je klient pod křídly projektu µtorrent – sice pod názvem BitTorrent, ale s funkcemi a rozhraním µtorrent.

.torrent soubor – soubor metadata obsahující informace o stahovaném torrentu. Základními informacemi jsou názvy souborů, velikosti, kontrolní součet (tzv. hash) a adresu trackeru

Seed – člověk/lidé, kteří mají celou kopii stahovaného souboru a neustále ho uploadují (nabízejí ke stažení). Díky těmto lidem jsou torrenty živé a funkční. Čím více je seedů, tím rychleji je požadovaný soubor stažen

Peer – každý uživatel používající některého z BitTorrent klientů

Leech – jde o peera, který nemá kompletně stažený soubor. Pokud leech soubor dostahuje, stává se automaticky seedem

Swarm – je soubor všech peerů sdílející některý torrent

Reseed – občas se stane, že je o některý torrent zájem, ale je nedostatečný počet seederů nebo dokonce není žádný. V tom případě mohou leecheři požádat někoho, kdo již má staženo a neseeduje aby tak učinil.

Tracker – služba, která zajišťuje a kontroluje spojení mezi jednotlivými klienty (uchovává seznam IP adres peerů), ale nefunguje jako server přes který by tekly data.

UD (upload/download) Ratio – jde o poměr mezi tím, co sdílíte a nabízíte ostatním a tím co stahujete. Každý uživatel by měl mít ratio minimálně 1 (nejlépe 1,5 a výše). Každý kdo má méně než 1 riskuje BAN (vyhození z trackeru). Hodnoty ratia nicméně může určovat každý tracker podle svého.

Kouzlo p2p

Konečně jsme si tedy doplnili vzdělání, co se týče BitTorrentu a teď nám již nic nebrání začít využívat jeho velkorysých služeb. Jen nezapomeňte – české zákony nejsou k warezu na p2p nijak nakloněni a tak i zde platí okřídlené přísloví: Všeho s mírou…

BitTorrent download freeware zde:
BitTorrent download

Sponzorované odkazy:

Článek BitTorrent byl publikován 12. října 2007 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Mirek Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  3. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  4. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  6. Těžba kryptoměn jako způsob obživy. Jak těžké to je?
  7. Převody jednotek
  8. Rozzlobenimuzi.com
  9. Co je IP adresa a jak ji zjistit?
  10. Bojíte se odposlechů? Tohle byste měli vědět!

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple MacBook se špičkovým Retina displejem. Výkonný počítač pro nejnáročnější uživatele!