Discryptor Free - kvalitní šifrování souborů

Tagy:  Discryptor Free, Discryptor Personal Edition, Discryptor Enterprise Edition, šifrování dat, bezpečnost, šifrování, hesla

Sponzorované odkazy

Discryptor Free - kvalitní šifrování souborů

Určitě se snažíte dělat pro bezpečnost svých dat to nejlepší. Využíváte antivirus, firewall, popřípadě nějaká antispyware program. Ale napadlo Vás někdy využít nějakého nástroje pro šifrování dat? Recenzi programu DisCryptor Free, který je pro šifrování dat přímo určen Vám přinášíme v tomto článku.

Instalujeme

Program Discryptor patří do produktového portfolia firmy Cosect. Kromě recenzované varianty Free jsou k dispozici ještě verze Personal Edition a Enterprise Edition. O nich si něco řekneme dále v článku. Instalace programu je bezproblémová, instalační soubor pro verzi Free je malý (8,93 Mb), jeho stažení je otázkou několika desítek sekund.

Šifrujeme soubory i flash disky

Úvodní okno programu nabízí tři funkce, které jsou obsaženy v základní verzi Discryptor. Je to šifrování souboru, šifrování souboru a jeho zaslání e-mailem a poslední funkcí je ochrana cestovního disku. Poněkud úsměvně působí v hlavním okně programu seznam bezpečnostních aktualit, které jsou zhruba rok staré a z nějakého záhadného důvodu nefunguje jejich aktualizování. Dalším nastavením je lokalizace programu (čeština, angličtina), odkaz pro zakoupení Discryptoru a odkaz na obsáhlou a srozumitelnou nápovědu programu.

Základní práce s programem

Jako první bylo odzkoušeno šifrování souboru. K tomuto procesu byl vybrán jeden obrázek (logo Microsoftu), který se netečně povaloval na mém disku. Soubor určený k šifrování se vybírá pomocí stromového adresáře, který se zobrazí po kliknutí na ikonu v programu. Druhým krokem je logicky nastavení hesla, které bude sloužit k samotnému zabezpečení souboru. V průběhu psaní hesla Vám pomáhá indikátor úrovně, ten však nepracuje jen s délku samotného hesla ale i s jeho obsahem, tzn. pokud jste vymysleli heslo, které obsahuje hodně mezer a číslic, indikátor ho vyhodnotí jako „bezpečnější“. Po nastavení hesla je vytvořena kopie souboru, která je chráněna heslem, v případě otevření kopie (má jinou ikonu) je žádáno zadání hesla. Jakmile je heslo zadáno je soubor spuštěn.

zadání hesla Discryptorzadání hesla Discryptor

Odesíláme e-mailem

Druhou funkcí je zašifrování a odeslání souboru e-mailem. Nečekejte zde žádné překvapení, proces zašifrování proběhne úplně stejně, hned jak je dokončen otevře se poštovní klient, v příloze je tento soubor vložen a vy pouze vypíšete příjemce, předmět, vložíte text a odešlete.

Ochrana přenosných disků

Poslední funkcí DisCryptor je zmíněné šifrování flash disků. Je podobné jako u obyčejných souborů na disku, jen doba kdy Discryptor na zašifrování pracuje je o dost delší než u obyčejného textu, nebo u obrázku, není to ale až tak hrozné. Co je bohužel velkou vadou na kráse je nastavení, respektive limit zašifrování. Vybrat si totiž lze disk pouze do velikosti 1024 Mb, pokud máte USB disk větší, zašifrování se nepovede. Nevím jestli jde o problém pouze v tomto případě, menší 512 MB disk zašifrovat šel.

šifrování USB Discryptoršifrování USB Discryptor

Ochrana ve firmách a na serverech

Discryptor Free je určen hlavně pro domácí stanice, obyčejnému uživateli, který potřebuje jen zabezpečit své dokumenty je naprosto dostačující.
Verze Discryptor Personal Edition a Discryptor Enterprise Edition jsou už určeny pro použití na serverech nebo ve velkých firmách. Vyšší verze disponují například Datovou skartovačkou, je u nich možnost nastavit si Bezpečnostní profily, využít klávesových zkratek, atd.
V nejvyšší verzi Enterprise Edition je to i zmíněné šifrování síťových disků a lepší správa a instalace v sítích.
Personal Edition je ke stažení na 15 dní zdarma, poté je nutné zakoupit ji za 2 249 Kč nebo ji smazat.
Enterprise Edition vyjde při licenci jednoho serveru na jeden rok na 116 501 Kč, při zakoupení licence na delší dobu jsou poskytovány slevy.

Srovnání funkcí jednotlivých verzí:

Jak Discryptor dopadl?

Discryptor Free je pro obyčejného uživatele naprosto dostačující. Má jednoduché ovládání, šifrování souborů je rychlé. Důležité pro spoustu lidí je i to, že Discryptor Free je česky. Jako zápor vidím problémové šifrování USB disků a málo funkcí v základní verzi.

Hodnocení: 80%

Discryptor logoDiscryptor logo

Klady

Česká lokalizace
Ovládání
Rychlost
Verze Free je zdarma

Zápory

Cena vyšších verzí
Šifrování USB disků
Málo funkcí v základní verzi

Web výrobce: DisCryptor (můžete si tam program objednat).

Discryptor Free ke stažení zde:
Discryptor Free download

Discryptor Personal Edition ke stažení zde:
Discryptor Personal Edition download

Článek Discryptor Free - kvalitní šifrování souborů byl publikován 3. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...