Novinky z MacWorldu

Tagy:  apple, macworld, macbook, iwork, ilife

Sponzorované odkazy

Novinky z MacWorldu

Pro začátek by bylo dobré vysvětlit, co to vlastně MacWorld je. Fanoušci platformy Macintosh určitě vědí nebo alespoň tuší. Je to výstava, kde se představují produkty související právě s touto platformou. Nepředstavuje tam pouze firma Apple ale i firmy, které s ní nějak spolupracují nebo se zabývají jejími výrobky. Tato výstava se koná v San Francisku v Kalifornii.

Co je nového?

Letošní „zimní“ MacWorld byl trošku zklamáním pro fanoušky, oproti minulým ročníkům MacWorldu. Apple letos nepředstavil žádnou převratnou novinku, oproti minulým ročníkům. Letos z hardwarových novinek představil pouze 17-ti palcový notebook s názvem MacBook Pro. Apple tento notebook již měli dříve, ale to by nebyl Apple kdyby nepřišel s nějakou úpravou. Další novinky, nyní už softwarové, byly iLife ‘09 a iWork ’09. Firma Axiotron představila nový tablet Mac pod názvem ModBook Pro (více na stránkách Axiotron).

Pár změn

Hlavní změnou letošního ročníku byla ta, že za firmu Apple letos nepřednášel její šéf Steve Jobs, který nevystoupil kvůli zdravotním důvodům. Jako náhradník ho zastoupil šéf marketingu Phil Shiller. Další změnou je ta, že Apple prohlásil, že letošní ročník MacWorldu je pro Apple poslední. Prý není pro ně perspektivní.

Phil Shiller

iLife ‘09

Apple představil novou verzi tohoto balíku aplikací. Největší změnu prodělala aplikace iPhoto, která byla obohacena o funkce Faces a Places.

iPhoto

Faces je funkce, která dokáže rozpoznávat obličeje na fotkách a podle nich fotky roztřídit či usnadnit hledání fotek. Například si zadáte, že chcete zobrazit fotky na kterých jste vy a iPhoto vám zobrazí vaše fotky.

Places je další propracovaná funkce, která zpracovává GPS údaje o fotce (pokud jsou k dispozici, v opačném případě je možnost přiřadit je manuálně), následně vám umožní vytvořit mapu s průběhem vašeho cestovaní.

Další změny se objevily v programech GarageBand (sloužící pro skládání hudby) a iMovie (úprava a střih videa).

GarageBand – tuhle aplikaci tvůrci obohatili o výukové prostředí na různé nástroje, Můžeme se zde setkat s populárními hudebníky.

GarrageBand

iMovie – tady tvůrci přidali nové efekty, šablony a funkci stabilizace obrazu.

Celý balík je dostupný za cenu cca 2300,– v internetovém obchodě Apple Store CZ.

iWork ‘09

Hlavní změny tohoto balíku prodělala aplikace Keynote. V aplikaci přibyly nové animace, efekty a přechody. Po instalaci utility Keynote Remote se nám zpřístupní možnost prezentaci dálkově ovládat pomocí iPodu či iPhonu. Editor Pages obsahuje nové šablony a Numbers dokáže tvořit už i složitější vzorce a složitější grafy. Tento balík je také dostupný za cenu od 2300,– na Apple Store CZ.

Apple MacBook Pro 17“

Apple svým 17“ palcovým notebookem pokořil hranici 3kg a to tak že tento notebook váží méně. Proto nese označení jako nejlehčí notebook na světě v kategorii 17“ notebooků. Dále se pak pyšní 8 hodinovou výdrží na bateriový provoz. Jak toho Apple dosáhl se můžete dozvědět na stránkách Apple MacBook Pro, je tam pěkné video jakým přeměňovacím procesem prošel akumulátor tohoto notebooku. Rozlišení displeje tohoto notebooku je 1920:1200 a displej je vybaven LED podsvícením (možné je i matné provedení). Tento MacBook Pro obsahuje technologii Hybrid SLI jež dovoluje podle zátěže přepínat mezi dvěmi grafickými kartami, v tomto případě to jsou nVidia GeForce 9400M a 9600M GT.

MacBook Pro 17"

Přehled HW nejvyšší verze:

  • Intel Core2Duo 2.93GHz
  • 8GB DDR3 RAM
  • nVidia GeForce 9400M a 9600M GT
  • 320GB disk 7200ot./min nebo 256GB SSD disk
  • 3× USB 2.1, FireWire, ExpressCard slot, Ethernet, WiFi 802.11n
  • Optická Dual Layer mechanika

Článek Novinky z MacWorldu byl publikován 26. ledna 2009 v 06.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...