Elegantní Pictomio - výborný správce fotek

Tagy:  pictomio, prohlizec fotek, sprava fotek

Sponzorované odkazy

Elegantní Pictomio - výborný správce fotek

Hledáte vhodný program na prohlížení fotek a stéle nemůžete najít ten, který by se vám líbil a byli by jste s ním spokojeni? Mám tady pro vás další kousek, který můžete používat zdarma. Pictomio je určený pouze ke správě vašich fotografií, takže v něm nehledejte oporu pro nějaké upravování fotek, ale spravovat fotky s jeho pomocí je opravdu jednoduché. Program sice je trošku náročnější na velikost grafické paměti, ale zato je zpracován zajímavým způsobem a nabízí nám zajímavé pracovní prostředí.

Netradiční prostředí

Po spuštění vás překvapí opravdu netradiční design aplikace. Některým lidem se bude zdát až moc tmavý, ale jelikož umění bylo vždy trochu odlišné a někdy i trochu rebelující, proto by se software, jež se o umění a grafiku stará, by měl být také svým způsobem trochu odlišný.

prohlížení fotek

Při prohlížení fotek se nám nabízí 2 způsoby prohlížení. První způsob prohlížení je založen na tradiční stromové struktuře a druhý způsob nám umožní prohlížet fotky z knihovny, kde jsou roztřízeny dle různých údajů, které jsme jim přiřadili (např.: název alba, datum, hodnocení, a dalších vlastností).

Průzkumník fotek

Po zvolení složky či skupiny obrázků se nám nabízí volba zobrazení fotek. Tady je zřejmá podobnost s průzkumníkem Windows. Můžeme si vybrat z různých typů zobrazení a to: klasicky po jedné fotce nebo miniatury (jako velké ikony v průzkumníku). Vybírat skupinu obrázků můžeme jak ze stromové struktury tak i pomocí cesty nad oknem s obrázky.

Další možností zobrazení je i tzv. Carrousell. Zde je to obdoba Applovského Cover Flow zobrazení. Jedná se o zobrazení fotek, které jsou uspořádány jakoby dokola. Ovládání tohoto typu zobrazení probíhá pomocí šipek či myši. Program podporuje i dotykové displeje, na kterých by nám fungovalo posouvání obrázků pomocí prstů.

Carousell zobrazení

Jako u většiny prohlížečů obrázků se nám nabízí možnost prezentace. Nastavení tohoto režimu najdeme pod záložkou Slideshow, kde si nastavíme různé efekty mezi přechody fotek. Prezentace podporuje jak fullscreen režim tak i režim v okně.

Výborný správce

Samozřejmě, že tento program neslouží pouze pro prohlížení fotek. Kromě hlavního okna zde nalezneme i záložky sloužící pro zadávání dodatečných informací k fotkám. V těchto jednotlivých panelech si zobrazíme údaje o fotce a její zařazení do jednotlivých kategorií. Přidání fotky do alba provedeme jednoduše tak, že fotku chytneme a přetáhneme na list virtuálního alba. Nalezneme zde i panel obsahující EXIF data, které můžeme měnit a různě upravovat. Program obsahuje i filtr fotek, s jehož pomocí jednoduše zobrazíme pouze ty fotky, které projdou filtrem.

alba

Tisk obrázků a fotek je také velice jednoduchý. Po kliknutí na tlačítko tisku se nám zobrazí průvodce s možností umístit fotek do šablony, převést do jiného odstínu a jednoduše je upravit.

Použitelnost a hodnocení

Tento program je opravdu více náročnější než některé konkurenční programy a je třeba mít výkonnější stroj aby šlapal svižně. Osobně sem s ním problémy neměl. Po několika sekundovém načítání (cca 5s) se rozjel a šlapal pěkně bez problémů. Různé typy zobrazení mě překvapily a samotné zpracování taky. Efekty ikonek jsou taktéž pěkně zpracovány a samotné provádění jednotlivých akcí je snadné. Programu opravdu chybí snad už jen funkce upravování fotek a byl by dokonalý. Pictomio je kvalitní program, v němž si jistě hodně lidí najde zalíbení.

Pictomio::

  • licence: freeware
  • velikost: do 10MB
  • platforma: WinALL

Download: Pictomio

Hodnocení: opravdu kvalitní prográmek, chybí úprava fotek. Dávám 75%

Článek Elegantní Pictomio - výborný správce fotek byl publikován 5. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jakub Kulhavý. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...