Guitar Pro 5

Tagy:  Guitar Pro, hudebniny, kytara, kytary, hudba, nástroje, partitura, akord

Sponzorované odkazy

Guitar Pro 5

Guitar Pro je program, který je inteligentní, jasný, jednoduchý a přesný nástroj. Přesně na takovouhle větu můžete narazit na originálním balení programu, a toto tvrzení můžu jedině potvrdit. Jedná se o nástroj který skvěle poslouží všem hudebníkům, já sám, jako kytarista, jej hojně využívám. Řadí se do třídy notačních programů a vyvíjí si již nějakou dobu, poslední, 5.2 verze je zatím samozřejmě ta nejlepší a obsahuje jen minimální množství záporů a chyb.

Obecně

Jak již bylo řečeno, jedná se o notační nástroj, kde je celá partitura všech nástrojů uložena do jediného souboru, který můžete poté posílat dalším majitelům Guitar Pro. Exportované skladby se ukládají do souboru s příponou .gp5.

Co to umí?

Rozložení partitury v programu je očividné a nepřekvapí. partitura se skládá ze stop, stopy z taktů a takty z tónů a pomlk. Základním stavebním prvkem celé partitury je tedy stopa, která zpravidla odpovídá jednomu nástroji ve skladbě. K dispozici je celá škála hudebních nástrojů z MIDI sady, nejen kytary a baskytary, jak by se mohlo zdát z názvu programu, můžete použít celkem 128 základních nástrojů. K dispozici jsou samozřejmě již zmíněné kytary, baskytary, ale také bicí, píšťaly, housle, akustické basy, či podivně znějící zvuk ptáčka nebo vrtulníku, sloužící spíše k recesi. Takže záleží jen a jen na vaší fantazii, který z nástrojů použijete, můžete tak např. vytvořit pouze partituru pro housle, basy a flétny a vytvořit si tak skladbu vážné hudby. Stop můžete mít celkem 256, což by vám mělo bohatě stačit. K zobrazení máte možnost buď not či tabulatur. K dispozici je také zobrazení not i tabulatur zároveň, což je obzvlášť praktické.

Guitar Pro 5 (https://www.swmag.cz)

Funkce

Program sám o sobě obsahuje nespočet možností a funkcí, zde výčet těch nejzajímavějších a nejdůležitějších: kopírování, přesouvání, mazání, označení stopy, sólo pro danou stopu, mute pro danou stopu, použití Wah-Wah pedálu (kvákadla) či palm-muting (hraní zápěstím). Nespočet funkcí a možností je samozřejmě přístupný také pro noty. Nota může být s tečkou, či součástí trioly, pentoly, sextoly a jiných uskupení not. Možné je také nastavit sílu úderu trsátka a směr hraní (dolů nebo nahoru. A nyní se dostáváme právě k efektům, které potěší každého kytaristu. Tady jsou totiž skryty ony kýžené techniky hraní, které tabulaturu dělají tabulaturou a tvoří základ hry na kytaru. Můžeme tam najít všechny podstatné techniky od příklepů, odtahů, skluzů, vytahování přes tlumení, tremola, trylky či vibráta až po flažolety, práci s vibrapákou, tappingy nebo slapování. Horkou novinkou v efektech je již zmíněný wah-wah pedál, který ovšem funguje jen v režimu RSE.

Guitar Pro 5 (https://www.swmag.cz)

RSE

RSE je úplná novinka oproti předcházejícím verzím a má za úkol vytvořit zvuk nástrojů co nejrealističtější. RSE je přístupné pro kytary, baskytary, bicí a bubny. Např. jenom u kytar si můžete vybrat, zda se má jednat o kytaru s čistým zvukem, se zkreslením, s overdrivem či jazzovým klasickým zvukem. U kytar můžete dále nastavit typ kytary, a to ty základní a nejrozdílnější, Les Paul a Strat. Dále je na výběr spousta efektů a různých zesilovačů, které mají za úkol napodobit ty nejznámější aparáty, takže můžeme najít efektu typu Hey Jimi – Univibe, Metal Kirk – Wah, Stach Boogie atd. A nakonec pro celkový výsledný zvuk lze pro celou partituru nastavit reverb ze sady předpřipravených, nebo pozměnit celkový charakter zvuku desetipásmovým ekvalizérem.

Guitar Pro 5 (https://www.swmag.cz)

Závěr

Guitar Pro je vynikajícím nástroje, který by neměl chybět žádnému hudebníkovi, samotná práce s notami se mnohonásobně zjednoduší. A to nemluvím samozřejmě o stažení již vytvořených písniček, baskytaristi a bicmeni můžou jenom potvrdit, že sehnat pro ně noty na nějakou méně známou skladbu může být velmi obtížné. Tak máte noty pro všechny nástroje pohromadě, můžete si celou skladbu přehrávat a zjišťovat jak má doopravdy zní, aniž byste museli slyšet originál. Navíc taby do Guitar Pro jsou zdarma ke stažení na www.ultimate-guitar.com, kde najdete desetitisíce různých písniček známých i neznámých. Ovšem jediným problémem může být, že se Guitar Pro u nás začíná rozšiřovat teprve nyní, takže českých skladeb je k sehnání minimum.

Guitar Pro si můžete vyzkouše zde: Stáhnout Guitar Pro 5

Sponzorované odkazy:

Článek Guitar Pro 5 byl publikován 20. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Kam dát doma WiFi přijímač? Poradí aplikace Wifi Analyzer
  3. Odesíláme SMS z internetu
  4. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  5. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  6. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  7. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  8. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  9. Rozzlobenimuzi.com
  10. MP3s.Nadruhou.net

Tagy

multimediální přehrávač antivirus pravopis Google Vánoce SEO DVD vypalování Windows office

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový MacBook Pro se špičkovým Retina displejem. Nejvýkonnější notebook pro nejnáročnější uživatele!