Guitar Pro 5

Tagy:  Guitar Pro, hudebniny, kytara, kytary, hudba, nástroje, partitura, akord

Sponzorované odkazy

Guitar Pro 5

Guitar Pro je program, který je inteligentní, jasný, jednoduchý a přesný nástroj. Přesně na takovouhle větu můžete narazit na originálním balení programu, a toto tvrzení můžu jedině potvrdit. Jedná se o nástroj který skvěle poslouží všem hudebníkům, já sám, jako kytarista, jej hojně využívám. Řadí se do třídy notačních programů a vyvíjí si již nějakou dobu, poslední, 5.2 verze je zatím samozřejmě ta nejlepší a obsahuje jen minimální množství záporů a chyb.

Obecně

Jak již bylo řečeno, jedná se o notační nástroj, kde je celá partitura všech nástrojů uložena do jediného souboru, který můžete poté posílat dalším majitelům Guitar Pro. Exportované skladby se ukládají do souboru s příponou .gp5.

Co to umí?

Rozložení partitury v programu je očividné a nepřekvapí. partitura se skládá ze stop, stopy z taktů a takty z tónů a pomlk. Základním stavebním prvkem celé partitury je tedy stopa, která zpravidla odpovídá jednomu nástroji ve skladbě. K dispozici je celá škála hudebních nástrojů z MIDI sady, nejen kytary a baskytary, jak by se mohlo zdát z názvu programu, můžete použít celkem 128 základních nástrojů. K dispozici jsou samozřejmě již zmíněné kytary, baskytary, ale také bicí, píšťaly, housle, akustické basy, či podivně znějící zvuk ptáčka nebo vrtulníku, sloužící spíše k recesi. Takže záleží jen a jen na vaší fantazii, který z nástrojů použijete, můžete tak např. vytvořit pouze partituru pro housle, basy a flétny a vytvořit si tak skladbu vážné hudby. Stop můžete mít celkem 256, což by vám mělo bohatě stačit. K zobrazení máte možnost buď not či tabulatur. K dispozici je také zobrazení not i tabulatur zároveň, což je obzvlášť praktické.

Funkce

Program sám o sobě obsahuje nespočet možností a funkcí, zde výčet těch nejzajímavějších a nejdůležitějších: kopírování, přesouvání, mazání, označení stopy, sólo pro danou stopu, mute pro danou stopu, použití Wah-Wah pedálu (kvákadla) či palm-muting (hraní zápěstím). Nespočet funkcí a možností je samozřejmě přístupný také pro noty. Nota může být s tečkou, či součástí trioly, pentoly, sextoly a jiných uskupení not. Možné je také nastavit sílu úderu trsátka a směr hraní (dolů nebo nahoru. A nyní se dostáváme právě k efektům, které potěší každého kytaristu. Tady jsou totiž skryty ony kýžené techniky hraní, které tabulaturu dělají tabulaturou a tvoří základ hry na kytaru. Můžeme tam najít všechny podstatné techniky od příklepů, odtahů, skluzů, vytahování přes tlumení, tremola, trylky či vibráta až po flažolety, práci s vibrapákou, tappingy nebo slapování. Horkou novinkou v efektech je již zmíněný wah-wah pedál, který ovšem funguje jen v režimu RSE.

RSE

RSE je úplná novinka oproti předcházejícím verzím a má za úkol vytvořit zvuk nástrojů co nejrealističtější. RSE je přístupné pro kytary, baskytary, bicí a bubny. Např. jenom u kytar si můžete vybrat, zda se má jednat o kytaru s čistým zvukem, se zkreslením, s overdrivem či jazzovým klasickým zvukem. U kytar můžete dále nastavit typ kytary, a to ty základní a nejrozdílnější, Les Paul a Strat. Dále je na výběr spousta efektů a různých zesilovačů, které mají za úkol napodobit ty nejznámější aparáty, takže můžeme najít efektu typu Hey Jimi – Univibe, Metal Kirk – Wah, Stach Boogie atd. A nakonec pro celkový výsledný zvuk lze pro celou partituru nastavit reverb ze sady předpřipravených, nebo pozměnit celkový charakter zvuku desetipásmovým ekvalizérem.

Závěr

Guitar Pro je vynikajícím nástroje, který by neměl chybět žádnému hudebníkovi, samotná práce s notami se mnohonásobně zjednoduší. A to nemluvím samozřejmě o stažení již vytvořených písniček, baskytaristi a bicmeni můžou jenom potvrdit, že sehnat pro ně noty na nějakou méně známou skladbu může být velmi obtížné. Tak máte noty pro všechny nástroje pohromadě, můžete si celou skladbu přehrávat a zjišťovat jak má doopravdy zní, aniž byste museli slyšet originál. Navíc taby do Guitar Pro jsou zdarma ke stažení na www.ultimate-guitar.com, kde najdete desetitisíce různých písniček známých i neznámých. Ovšem jediným problémem může být, že se Guitar Pro u nás začíná rozšiřovat teprve nyní, takže českých skladeb je k sehnání minimum.

Guitar Pro si můžete vyzkouše zde: Stáhnout Guitar Pro 5

Článek Guitar Pro 5 byl publikován 20. března 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...