Seam Carving - chytré ořezávání fotografií

Tagy:  fotka, obrázek, zmenšení, komprimace, ořez, obrázek

Sponzorované odkazy

Seam Carving - chytré ořezávání fotografií

Určitě se vám občas stane, že nutně potřebuje zmenšit či oříznout fotografii, ale nevíte, jak by to bylo nejlepší a vypadalo nejprofesionálněji. Právě od tohoto tu jsou programy určené za tímto účelem, které fungují na speciálním algoritmu Seam Carving, který zajistí dokonalý, profesionální, rychlý a inteligentní ořez fotografie.Před­stavíme si dvě aplikace, které tohle umí, a to Arachne a Seam Carving GUI. Obě tyto aplikace obsahují výše zmíněný algoritmus a umožňují změnu velikosti obrázku s ohledem na jeho obsah. Rozměry obrázků potom můžeme měnit bez deformace jejich ústředních motivů. Než se podrobněji seznámíme s uživatelským rozhraním obou aplikací, pojďme si ukázat, co všechno tento algoritmus umí a obnáší.

Metoda

Samotný algoritmus funguje na principu takovém, že nejprve vyhledá kontrastní místa, především na okraji obrazu, liniích atd. Tyto místa ohodnotí bodově nejvíce, naopak ploché místa nejméně body. V dalším kroku jsou určeny hodnoty pixelů v blízkosti okrajů. Plochám s detaily je potom přiřazena vyšší energie než plochám, které obsahují méně detailů. Podle hodnoty energie jsou sloupce pixelů uspořádány do švů. Když fotografii zmenšujeme, nejprve se odstraňují švy s energií nejmenší. Nástroje, které implementují metodu Seam Carving, umožňují i manuální označení oblastí. Uživatel může určitou barvou označit oblasti, které mají být zachovány, a určitou barvou oblasti, které mají být odstraněny. Potom je možné při změně velikosti obrázku odstranit i některé nežádoucí prvky z fotografie.

Arachne

Aplikace jako taková se neinstaluje, ke stažení je archiv s exe souborem, který umožní okamžité použití. V archivu se také nachází složka Doc, která obsahuje velmi podrobnou nápovědu a je možné ji otevřít přímo z programu. Nápověda je pro snadné používání uložena n html. Uživatelské rozhraní samotnému je velmi jednoduché, avšak přítulné a účelné. Pod hlavní nabídkou se nachází nástrojová lišta, jejíž tlačítka jsou graficky vytvořeny jako ikony. Otevřít obrázek můžete klasickým tlačítkem file, program podporuje formáty JPEG a TIFF. V programu máte na výběr ze tří módů, defaultně je nastaven mód original. Další dva módy slouží k úpravě šířky a délky. V levém dolním rohu celého okna programu je uveden rozměr obrázku v pixelech. Při změně rozměrů probíhá analýza jednotlivé fotografie, po které pak můžete ještě upravit rozměry manuálně. Výsledný obrázek můžete uložit klasicky Save As. Další, velmi užitečnou funkcí je možnost manuálního určení barvami, kde si určíme, které objekty chceme, aby na fotografii zůstali, a které mají zmizet. K dispozici jsou tlačítka Protect, Expose a Clear. První dva slouží jako štětce, Protect je červený a určuje objekt, který má zůstat ve snímku. Naopak štětec Expose má barvu modrou a určuje objekty, které se odříznou od fotografie. Tlačítkem Clear můžete v případě chyby část barvy odstranit.

Seam Carving GUI

Ani tuto aplikaci není nutno instalovat. Když srovnáme Seam Carving GUI s programem Arachne, určitě nalezneme více funkcí, uživatelských možností, nastavení a vzhledu právě u Seam Carving GUI. Obrázky kromě importu a exportu můžeme také rovnou tisknout. Aplikace pracuje s obrázky formátů BMP, JPG, PNG, PPM, XBM a XPM. Nabízí řadu užitečných, ale přesto běžných funkcí jako krok před, vzad, kopírování, vložení. Do připraveného políčka napíšete velikost výsledného rozměru, výšky i šířky současně. Poté se tlačítkem Resize spustí analýza. Jinak program pracuje na podobném uživatelském rozhraní jako Arachne, takže nevidím důvod, proč se o něm konkrétněji rozepisovat. Stačí si s ním chvíli pohrát a zkoušet, na ovládání si zvyknete velice brzy.

Arachne můžete stáhnout zde: Stáhnout Arachne z edownload.cz:

Článek Seam Carving - chytré ořezávání fotografií byl publikován 16. února 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Radek Brázdil. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...