Jak na kontrolu pravopisu?

Tagy:  OOo, pravopis, Word, Writer

Sponzorované odkazy

Jak na kontrolu pravopisu?

Mnoho lidí ignoruje kouzla našeho krásného jazyka, používá slang nebo dokonce nepoužívá diakritiku. Všichni ale musí sáhnout po spisovné češtině pokud komunikují např. s budoucím zaměstnavatelem, pravopis je totiž naše první vizitka, ne náš motivační dopis nebo životopis.

Pravopis

Je velmi důležité na budoucího zaměstnavatele nebo klienta na poprvé zapůsobit, měli byste proto dbát na svůj psaný projev. Ne každý je samozřejmě talent na český psaný projev a proto máte dvě možnosti, jak si opravit váš psaný projev: zaplatit korektorovi nebo použít software na hlídání pravopisu a něco málo se prostě přiučit. My si samozřejmě proberme druhou variantu.

Důležité je si uvědomit, že software, který vám hlídá pravopis za vás nikdy nezkontroluje vše. Software totiž hlídá pouze překlepy nebo zda správně používáte i/y, ě/je apod. Nikdy vám však nezkontrolují např. čárky ve větě, ačkoliv i takové snahy už tu jsou. Dále software nekontroluje vhodnost použití slova, které je správné v obou variantách (tj. slova typu: mě/mně, sem/jsem, shodu podmětu s přísudkem apod.). Na tomto cíli zase pracují akademičtí pracovníci brněnské vysoké školy a určitě i někdo další ve světe. Musíme si ale uvědomit, že celá záležitost není vůbec jednoduchá a není jisté jak moc užitečný bude výsledek. Pokud se zajímáte o více informací začněte studovat tzv. teorii automatů a gramatiky.

„Hlídací“ software

Existuje celá řada slovníků a programů hlídající váš pravopis. Nejčastější forma upozornění na překlep je pak červená vlnovka pod chybným slovem. Pokud spustíte dialog na opravu, popř. na pravém tlačítku myši máte pak na výběr některé možnosti jak dané slovo opravit.

Uveďme si některý z těchto softwarů:

Microsoft Office

Kancelářský balík od Microsoftu. Jeho slovník je velmi obsáhlý, ale je placený (resp. celý kancelářský balík je placený) a tudíž jej nelze využít jinde.

Jak na kontrolu pravopisu? (https://www.swmag.cz)

OpenOffice.org

OpenOffice.org (někdy jen OpenOffice nebo jen Ooo) je bezplatný a otevřený kancelářský balík, kde je nutné přidat slovník pro kontrolu pravopisu formou rozšíření (pluginu). Rozšíření obsahuje:

 • Kontrola pravopisu (vyvíjí Petr Kolář a další vývojáři, licence GNU/GPL)
 • Slovník synonym ( mimo Ooo jej nelze použít pro komerční účely bez souhlasu autora a také nesmí být modifikován)
 • Slovník pro dělení slov (GNU/GPL)
  Jak na kontrolu pravopisu? (https://www.swmag.cz)

Rozšíření nainstalujeme pro dvojkovou verzi OOo: Soubor → Průvodce → Instalovat nové slovníky. Pro novější třetí řadu postupujte takto: stáhněte rozšíření z této adresy a ve Writeru (obdoba Wordu) pak můžeme přidat přes menu: Nástroje → Správce rozšíření → Přidat. Bude muset odsouhlasit licenci (viz obrázek) a poté stačí restartovat Ooo a pravopis bude automaticky kontrolován.

Rozšíření pro Firefox

Toto rozšíření mám velmi rád, protože mi umožňuje nepsat ve Writeru (popř. Wordu) a poté odeslat na web, ale rovnou psát a odeslat ve Firefoxu. Stačí si stáhnout toto rozšíření.

Jak na kontrolu pravopisu? (https://www.swmag.cz)

Přehled free slovníků pro vaše programy, na které ale bohužel nestačí rozsah dnešního článku naleznete na anglické Wikipedii a zde.

Sponzorované odkazy:

Článek Jak na kontrolu pravopisu? byl publikován 26. března 2009 v 05.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Jaroslav Nezbeda. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 3. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
 4. Když web, tak od profesionála
 5. Rozzlobenimuzi.com
 6. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
 7. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
 8. Katastrální mapy online
 9. MP3s.Nadruhou.net
 10. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma

Tagy

Mobilní telefon antivirus MP3 idos Google Ccleaner Windows Grafika Pravopis cashback

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový systém, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone Xs se Super Retina displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!