Uloz.to - Rapidshare po česku

Tagy:  Uloz.to, sdílení, stahování, download, Rapidshare.com, Rapidshare, zálohování, virtuální disk

Sponzorované odkazy

Uloz.to - Rapidshare po česku

Každý potřebuje čas od času nahrát nějaký ten soubor na internet, aby ho měl přístupný odkudkoliv nebo ho mohl sdílet s vybranými jinými uživateli. A právě pro tento účel vznikl ve Švýcarsku server Rapidshare,com. My se tu dnes ale budeme věnovat jeho, českému konkurentovi, serveru Uloz.to!, a v následujících odstavcích si přečteme, zda jde o kvalitní konkurenci, nebo o propadák.

O Uloz.to!

Rapidshare je asi největší server, kam si můžeme ukládat vlastní soubory a sdílet je s ostatními. Vznikl už v roce 2006, ale o rok později (v květnu 2007) mu v Čechách vznikla možná silná konkurence, totiž server Uloz.to!. A právě tento server se potýká jak s čím dál větším rozmachem a rozvojem, tak i s čím dál větší počítačovou kriminalitou, ukládáním nelegálních „kopií“ her, filmů, hudby, i jiného software.

Stahujeme a nahráváme

Nahrávání požadovaných dat a jejich stahovaní, to jsou hlavní funkce takovýchto sdílných sítí, kam Uloz.to! bezpochyby patří. Těmto dvěma procesům se proto budeme věnovat podrobněji, doufám, že po přečtení tohoto návodu a možná po pár vyzkoušeních nebude pro vás pohyb a obsluha po serveru vůbec žádný problém.

1) Nahrání na server – velmi jednoduchá činnost, která začíná z domovské stránky programu modrým tlačítkem s popisem Nahrát. Kliknutím na něj se dostaneme do sekce Uloz.to – místo pro tvoje soubory a zde si pomocí tlačítka Vybrat soubor určíme, který soubor/soubory chceme z našeho disku umístit na internet. Poté již stačí kliknout na nápis Nahrát soubor(y) v zelené ploše a v závislosti na objemu nahrávaných dat a rychlosti připojení k internetu se nahrají data na tento server.

nahrání souborunahrání souboru

Ihned po dokončení nahrávání budeme též vidět přesnou adresu místa nahraných dat, kterou si můžeme zkopírovat a použít libovolným způsobem (např. poslat známému).

odkaz na nahraný souborodkaz na nahraný soubor

2) Stahování ze serveru – relativně jednoduchá činnost skýtající však drobná omezení a opatření. Abychom si například mohli stáhnout kolegovi fotky z února roku 2009 (fotky2.zip), musíme buď znát přesnou adresu, kde jsou fotografie uloženy, nebo je můžeme zkusit zkusit vyhledat, pokud známe název souboru, v našem případě archívu.

vyhledávací lištavyhledávací lišta

Může se nám však velmi lehce stát, že daných souborů stejného názvu existuje mnoho a my proto potřebujeme nějaké další vodítko, abychom našli ten správný. Může k tomu posloužit třeba datum uložení.

výsledek hledánívýsledek hledání

Po nalezení správného souboru můžeme začít jeho stahování jeho „otevřením“ a následném vyplnění textu, opsáním textu z obrázku. Zde si můžeme přečíst právě ta omezení, která se nás týkají: max. rychlost stahování (downloadu) je 300 kb/s, 1 soubor v jednu chvíli, žádný download manažer a žádné navazování stahovaného. Toto všechno jsou omezení, která slouží obyčejnému free uživateli (neregistrovanému, zdarma). VIP uživatel s předplaceným kreditem tyto postihy a omezení nemá a dostaneme se k němu ve zkratce později.

stažení souborustažení souboru

Po opsání textu z obrázku můžeme začít stahovat stisknutím tlačítka Stáhnout FREE.

VIP uživatel vs Free uživatel

Jak již bylo v předcházející kapitole řečeno, VIP (platící) uživatel má oproti záporům a omezením značné výhody. Ty spočívají především v bezproblémovém a neomezeném stahování. Jak již však bylo řečeno, za VIP se platí penězi, skutečnými penězi. Můžeme tak za tyto „privilegia“ zaplatit přes Paypal nebo platební kartou, převodem z běžného účtu nebo nejčastější formou, posláním SMS zprávy.

platba SMSkouplatba SMSkou

Další funkce a konečný verdikt

Doplňkové funkce, podprogramy, které nám mohou velmi usnadnit práci na serveru Uloz.to! jsou např. Uploader (pro lepší a komfortnější nahrávání souborů), Linkchecker (pro ověřování správnosti adres) a Speedmeter (pro testování rychlosti připojení na server). Všechny tyto aplikace jsou odzkoušené, funkční a stále se zdokonalují.

doplňkové nástrojedoplňkové nástroje

V konečném verdiktu bych určitě neměl opomenout zdůraznit, že se takovéto servery velmi často stávají místem šíření nelegálních dat a proto pozor na z toho plynoucí nebezpečí. Jinak jsou veškeré limity poměrně velkoryse nastaveny a díky možnosti nahrát v jednom okamžiku až 1200 MB dat činí ze serveru Ulož.to! velmi dobrého společníka při šíření požadovaných materiálů a zálohování. Na český projekt je toto skutečně úctyhodný výkon, který si rozhodně nezaslouží být opomíjen. A navíc vše funguje v prostředí internetového prohlížeče (web browsera) a tudíž není žádná nutnost instalování dalších podpůrných programů na svůj operační systém. Skvělé!

Mé hodnocení = 5/5

Článek Uloz.to - Rapidshare po česku byl publikován 6. července 2009 v 14.00 v rubrice Internet. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...