Torrenty, warez a jiné stahování – porušujete zákon?

Tagy:  warez, torrent, torrenty, piratebay, stahování, legální, nelegální, legalita, autorský zákon, autorská práva

Sponzorované odkazy

Torrenty, warez a jiné stahování – porušujete zákon?

Nejjednodušší cesta k novému filmu, hře nebo albu oblíbené skupiny už dávno není ta do obchodu. Dnešní internet doslova překypuje všemožnými uložištěmi, warez fóry a stránkami s torrenty. Porušují jejich uživatelé zákon?

Stahování hudby a filmů

Internetových služeb, jako uloz.to, share-rapid.cz nebo rapidshare.com je spousta a všechny fungují na stejném principu… a všechny obsahují obrovské množství nelegálního obsahu. Přesto se ale samotné portály nedopouštějí ničeho trestného, jasně totiž stanovili, že neodpovídají za obsah uložený na jejich serverech. Pokud tedy někdo na server nahraje nelegální obsah, následky ponese pouze uživatel, který ho nahrál. Tyto servery zaznamenávají IP adresy všech uživatelů s tím rozdílem, že uživatele, kteří pouze stahují, ukládají na pár hodin a zaznamenají pouze počet stažených dat, kdežto uploadery (uživatele, kteří nahrávají soubory na server) ukládají s informacemi o nahraném obsahu a to na mnohem déle. Taková služba je povinná smazat obsah až pokud na něj někdo upozorní.

A pokud z těchto serverů tedy pouze stahujeme? Neměli bychom se dopouštět trestného činu, protože je uváděno, že vlastnění takovéto kopie není v rozporu se zákonem, pokud je pro naše vlastní použití. Výraz „vlastní použití“ je ale tenká hranice, která se dá lehce překročit. Vytváření kopií je už totiž zakázané, jak si ale tento zákaz vyložit? Nesmíme vypálit film na DVD a někomu ho půjčit, nebo, chraňbůh, tuto kopii prodat nebo dále přes internet sdílet. Ani toto tvrzení ale není jednoznačné. Služba YouTube například výslovně zakazuje stahování veškerého obsahu, který poskytuje online, do vlastního počítače, zároveň v tom ale nikomu nedokáže zabránit, mělo by tedy být v pořádku si obsah pro vlastní použití stáhnout. Paradoxem je například přídavek do prohlížečů, který rovnou k videu na YouTube přidá dvě tlačítka pro jednoduchý download.

WonTube Video ConverterWonTube Video Converter

Stahování softwaru

Problematika okolo stahování programů je více jednoznačná. Vlastnění nelegálního softwaru je prostě nelegální. Souhlasíme s tím spolu s každou instalací nového programu, kdy potvrzujeme něco, čemu se říká EULA (End User License Agreement – licenční smlouva s koncovým uživatelem). Ano, takový ten text nad tlačítkem „Souhlasím“. Celý proces shánění CD-keyů a cracků je už za hranicí. Ještě horší je však s pirátskou licencí působit v komerční sféře. Nespočet grafiků na volné noze používají své cracknuté Photoshopy k tvorbě designů a pak je prodává. Takové prohřešky se trestají miliónovými pokutami. Takto velké společnosti už ale většinou vzdávají hon za jednotlivci a soustředí se na kontroly celých firem.

Hodně sporů se vede okolo záložních kopií softwarů. Uvádí se, že člověk s řádně zakoupeným originálním programem má právo vytvořit si jednu záložní kopii, kterou by použil, kdyby se něco stalo s jeho originálem. Některé společnosti ovšem i toto u svých programů zakazují. Jedinou cestou, jak si některé programy legálně stáhnout, je stahovat ze stránek jako eDownload.cz, které nabízejí ke stažení pouze freeware, případně trial, verze.

Nahrávání hudby, filmů a softwarů na servery

Nelegální, pokud nejste jejich tvůrci, nebo se nejedná o freeware programy.

Peer-to-Peer

Dalším způsobem, jak se dostat k takovému obsahu, je pomocí torrentů, podporované programy jako uTorrent a ke kterým se můžete dostat například přes nechvalně známý ThePirateBay.se.

Stránka ThePirateBayStránka ThePirateBay

Používání této služby je také kompletně nelegální. Princip je totiž v tom, že stahujete, a to co stáhnete, zároveň nabízíte ostatním uživatelům, kteří vámi staženou část ještě nemají, takže stahují od vás. To jednoduše znamená, že už od prvního staženého procenta sdílíte s ostatními, tudíž porušujete zákon.

Mnoho otázek

Celý autorský zákon je v naší zemi neodpovídající současnosti a na hodně dnešních otázek prostě nemá odpovědi. Tyto nedokonalosti se snažila vyřešit smlouva ACTA, která všechny uživatele internetu pořádně postrašila, její řešení byla radikální, nekompromisní, mnohdy přehnané a změnila by internet od základů, ne zrovna k lepšímu. Nejnovější zprávy ale potvrzují, že s ACTOU je definitivně konec a její krutovláda nám už nehrozí.

Článek Torrenty, warez a jiné stahování – porušujete zákon? byl publikován 11. července 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...