Čert vem ACTA
Sponzorované odkazy
Obrovská mediální bublina posledních dnů a týdnů, která ne a ne prasknout. Kus textu, kvůli kterému lidé vycházejí do ulic a píší se články, jako je tento. Jistě víte, o čem je řeč, neboť mediální masáží se tato dohoda, dohoda zvaná ACTA, dostane pod kůži i zarytému antimedialistovi.
Víme, co to je ACTA?
Dle mého názoru většina z nás netuší, co to je ACTA. Lidé, zvláště Češi, jsou docela líní a v podstatě berou na vědomí jen to, co jim předhodí média. Pokusím se komplexně objasnit, co to vůbec ACTA je a proč se o ní tak moc mluví.
ACTA (Anti-counterfeiting Trade Agreement) je mezinárodní dohoda, která nařizuje podepisujícím státům přijmout zákony na ochranu autorských práv a zákony proti padělání. Jinými slovy by se dalo říct, že ACTA je „kartelová“ dohoda vydavatelských firem, která má za úkol vytvořit systém pro vymáhání práv na duševní vlastnictví. V neprospěch ACTA hraje tak trochu stávající legislativa. Zákony navrhnuté ve spojitosti s ACTA nemohou být přijaty, odporují-li současné státní legislativě. Dohoda se zaměřuje na všechny oblasti autorského práva, tedy nejenom na oblast internetu, jak se mnozí mylně domnívají.
Je tedy na jednotlivých zemích, jak s dohodou ACTA naloží. Může dojít na různé scénáře, buď budou země v tomto směru liberální, či si zvolí extrémní scénář a dojde na to, čeho se většina obává – omezení svobody internetu. Dohodu ACTA podepsalo již osm zemí (například USA, Japonsko, Austrálie…). V těchto zemích se však nic zásadního nemění, protože již mají poměrně přísné zákony na ochranu autorských práv.
Chránit autorská práva je potřeba, tak proč se o ACTA tak vehementně hovoří? Český autorský zákon je potřeba díky technologickému pokroku aktualizovat, ovšem ne takovou cestou, jakou je ACTA. Není jasně stanoveno, jak potom dané autorské zákony vymáhat, takže Vám teoreticky budou moct zkontrolovat na letišti notebook či tablet, zda na disku nemáte uložený závadný obsah.
Tajnosti okolo ACTA
Celý sled událostí okolo ACTA je tak trochu podivný a je zahalen tajnůstkářstvím, proto média rády o ACTA mluví. ACTA začala vznikat již v roce 2006 (!). Proč se o ní tedy nemluvilo? Jednoduše nikdo kromě lidí z obrovských nahrávacích společností o ničem nevěděl. Nebýt Wikileaks, možná dodnes o nějaké dohodě ACTA nevíme.
Evropské země se o ACTA dozvídají ke konci roku 2006, do té doby bylo vše v režii mimo-evropských zemí, zejména USA a Japonska. Evropská unie přislíbila podepsání dohody pouze v případě, že všechny země budou souhlasit.
Veřejnost se o ACTA dozvídá v polovině roku 2008 díky Wikileaks. V roce 2010 se na veřejnosti objeví předběžné znění dohody. Konečně v říjnu 2011 začíná podepisování ACTA, podepsalo ji osm zemí. Tehdy začala první vlna mediálního šílenství.
Poslední události okolo dohody
Na závěr článku bych chtěl zmínit některé zásadní události posledních dnů, které ovlivnily dění kolem dohody.
Několik zemí pozastavilo podepsání dohody. Poslední zemí je zatím Německo. Postavilo tak bok po boku Česku, Polsku, Lotyšsku, Litvě, Nizozemsku a Slovensku.
Před dvěma dny se objevila důležitá zpráva oznamující, že Polsko definitivně odmítlo přijmou dohodu ACTA a tím zastavilo ratifikaci pro celé území EU.
Autor zákona SOPA, Lamar Smith, představil další návrh na kontrolu internetu. SOPA sice neprošla, ale teď je na stole o něco přísnější návrh podobného zákona, díky kterému vzniknout orgány, které budou kontrolovat internet jako orwellovský “Velký Bratr”.
Článek Čert vem ACTA byl publikován 11. března 2012 v 05.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Adam Beránek. Pro diskusi slouží komentáře (1).
Podobné články
- Co je integrační software? 26.01.2024 00.00
- OpenGL - Co je to a jak to funguje? 14.05.2014 00.00
- Co je IP adresa a jak ji zjistit? 12.12.2010 00.00
- Heureka.cz vs. Zboží.cz - Co je lepší? 07.05.2011 00.00
- QR kód – co je to a jak jej využít? 30.04.2012 05.00
Top 10
- Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
- Jaké výhody nabízí e-stravenka?
- Těžba kryptoměn je šikovný způsob, jak si vydělat zajímavé peníze
- Jak využít umělou inteligenci pro správu PPC reklam?
- Držte krok s dobou: Jaké (ne)výhody přináší digitalizace dokumentů?
- Pronájem virtuálních serverů: Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
- 8 výhod cloudového úložiště
- Prožijte léto s pánskými botami z Robelshoes
- Raspberry Pi – průvodce výběrem nejlepšího modelu
- Co je integrační software?
Tagy
navradoreality překladač, translator převod Komunismus idos spolužáci, komunikace karaoke Google music pravopis
Doporučujeme
Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.