Co je IP adresa a jak ji zjistit?

Tagy:  ip, moje ip, ip adresa, co je ip, co je ip adresa, jak zjistit ip, veřejná ip, neveřejná ip, statická ip, dynamická ip, interní ip, dhcp server, router

Sponzorované odkazy

Co je IP adresa a jak ji zjistit?

Každý, kdo vlastní počítač a připojení k internetu, se setkal ve svém životě s pojmem IP adresa. Spousta lidí však dodnes neví, co pojem IP adresa znamená a co si pod ním mají vybavit. Někdy se stane, že potřebujeme IP adresu z různých důvodů zjistit. Způsobů, jak provést zjištění IP adresy, je spousta, takže si ukážeme jen ty nejrychlejší a nejjednodušší.

Poněvadž problematika sítí je opravdu složitá, nebudeme se zabývat podrobnostmi, nýbrž jí proletíme letem světem a zmíníme jen nejdůležitější pojmy a náležitosti.

Co je IP adresa?

Dostáváme se tedy k oné hlavní otázce, co je IP adresa? IP adresa je číslo, jež jednoznačně označuje zařízení v počítačové síti (např. váš počítač) používající internetový protokol, praví definice. Velmi zjednodušeně řečeno můžeme IP adresu považovat za unikátní jméno vašeho počítače (statická IP adresa).

Složení IP adresySložení IP adresy

Nejpoužívanějším internetovým protokolem je stále zatím IPv4, který pracuje s 32 bitovými adresami, zapsanými do čtveřice čísel po 8 bitech oddělených tečkou. Volných (nevyužitých) IP adres však kvapem ubývá, takže do budoucna je v plánu protokol IPv6, který poskytuje až 128 bitové adresy.

Schéma hierarchie internetuSchéma hierarchie internetu

IP adresa pro svojí snadnější zapamatovatelnost bývá často převáděná pomocí DNS na doménová jména, jako například jména (webové adresy = IP adresy serveru) webových stránek.

Pomocí IP adresy lze i dokonce vcelku přesně vysledovat polohu vašeho počítače!

Druhy IP adres

Další dva pojmy spojované s IP adresou jsou veřejná (statická) a neveřejná (dynamická) IP adresa.

Statická IP adresa neboli veřejná je taková adresa, která vám je nastálo přidělena vaším ISP (poskytovatelem internetového připojení) a která je unikátní (jen jedna – jen vaše). Často tato služba bývá u ISP za příplatek. Pomocí veřejné IP adresy je možno se vzdáleně připojit k počítači, poněvadž jeho IP adresa je jedinečná a jednoznačně identifikuje dané zařízení (počítač, router, apod.).

Schéma dělení IP adresSchéma dělení IP adres

Daleko častěji se setkáte s dynamickou IP adresou přidělenou DHCP serverem. DHCP server přiděluje svým klientům v podsíti IP adresy, díky nimž dokáže počítače identifikovat (interní IP adresy). Následná komunikace serveru s internetovou sítí probíhá opět přes veřejnou (unikátní) IP adresu. Nejčastěji dynamické IP adresy využívají síťová zařízení, jako jsou routery, switche, apod.

O dynamické a statické IP adrese rozhoduje váš poskytovatel internetového připojení. Dynamická adresa má tu nevýhodu, že ji sdílíte s více uživateli v síti (sdílíte jednu adresu DHCP serveru), tudíž můžete být limitováni v přístupu na některé webové stránky, potýkati se s různými restrikcemi způsobenými ostatními uživateli, apod. (BAN na IP pro jiného uživatele = BAN i pro vás).

Jak IP adresu zjistit?

Pokud vlastníte veřejnou IP adresu, na kterou přímo jste připojeni (nejste za routerem či switchem), IP adresu je možno najít přímo ve Windows. Otevřete „Ovládací panely > Síť a Internet > Síťová připojení“ poklepejte na aktivní síťový adaptér a otevřete jeho podrobnosti.

Pokud jste však připojeni až za routerem, místo hlavní IP adresy se vám zobrazí pouze IP adresa routeru a vaše IP adresa přiřazena routerem (jeho DHCP = interní IP adresa).

Příklad: Můj počítač za routerem. Dynamické přidělování (DHCP v PC) jsem vypnul a zvolil si vlastní IP v rozsahu udaném v nastavení DHCP routeru.

Chcete-li zobrazit IP adresu ještě před routerem, musíme se buďto prohrabat smlouvami s vaším poskytovatelem internetu nebo navštívit specializované internetové stránky, jež pomocí za tímto účelem vytvořených skriptů webového programovacího jazyka dokáží zjistit vše, co potřebujete.

Příklad: www.mojeip.cz

Závěr

Pokud vlastníte veřejnou IP adresu, dávejte si pozor na své chování v internetové síti, poněvadž pokud dostanete zákaz na vaši IP adresu, je trvalý, dokud vám váš ISP nezmění IP adresu, což se nestává (a když tak ne zdarma).

Sdílíte-li neveřejnou adresu s ostatními, platí pro vás výstraha o chování na internetu daleko důrazněji, poněvadž jak se říká: „Nečiň druhým to, co nechceš, aby oni činili tobě!“.

Pro více informací o vaší IP adresu doporučuji kontaktovat Hotline vašeho ISP!

Článek Co je IP adresa a jak ji zjistit? byl publikován 12. prosince 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...