Podívejme se do světa s Google Earth

Tagy:  Google, Google Earth, Google Ocean, Google moon, památky, turistika, mapy, focení, vesmír, atlas

Podívejme se do světa s Google Earth

Téměř každý tento program zná. Řeč je o Google Earth, virtuálním atlasu celého světa přímo ve Vašem počítači. Někteří z Vás tento program mohou znát pod starším jménem Earth Viewer. Takto se nynější Google Earth jmenoval, než byl Googlem koupen od firmy Keyhole Inc. v roce 2004. Jak se s programem zachází, co všechno umí a k čemu se hodí se dočtete v naší recenzi.

Instalace

Instalace probíhá přes utilitu Google Updater, který si stáhnete z oficiálních stránek služby Google Earth. Tato utilita má jeden velký klad a jeden a velký zápor. Kladem je, že při stahování není balíček příliš velký, má pouhé 4 MB, pro ty, kteří mají pomalejší připojení k internetu je to jistě velké plus. Naopak záporem je zároveň instalace prohlížeče Google Chrome. Při spuštění Google Updater se mi totiž nepodařilo instalaci Google Chrome nějak zrušit, musíte se smířit tak s tím, že prohlížeč buďto odinstalujete nebo ho alespoň zkusíte. Třeba se Vám zalíbí. Jinak není celý proces instalace příliš složitý, vše je automatické.

InstalaceInstalace

První spuštění

První co Vás při spuštění zaujme je úvodní obrazovka a okno s tipem. Nachází se zde informace o nějaké zajímavé funkci, kterou Google Earth disponuje, může jít také o tip na zajímavou lokalitu. V levé části okna najdete archiv hledaných lokací, vybrat si tam můžete i zdroje informačních bodů.

TipTip

Takřka u všech nějak významných míst jsou tzv. polygony. Jde o body, na které když najedete myší zobrazí se krátký popis místa s informací o fotografii. Fotografie jednoduše můžete zadávat i vy a podílet se tak na obsahu programu. Nejde o nikterak těžkou věc. Česká republika je z hlediska fotek velmi dobře zmapována, prakticky každá i menší vesnice má alespoň jednu fotku se základním popisem. U nás je to jistě zajímavé, ale co takhle zkusit i jiné kouty světa?

První spuštěníPrvní spuštění

Pyramidy i bojiště

Láká Vás podívat se například na pyramidy v Gíze? Proč ne, s Google Earth je to hračka. Pro nalezení zajímavých lokalit slouží zmíněné vyhledávání. Jak to funguje si ukážeme na zmíněných pyramidách. Do vyhledávače napíšeme co chceme hledat. Jelikož Google Earth celkem dobře spolupracuje s českým jazykem, název je možné vkládat i česky, stačí tedy napsat „pyramidy“. Zde bych viděl celkem velký problém, někdy je prostě obrazovka příliš přeplněna popisky a obrázky že máte problém se v nich vyznat, popřípadě hledaný objekt na mapě vůbec najít. Pokud se příliš nezajímáte o turistiku ale spíše o vojenství a různé technické zajímavosti narazíte na další menší problém. Některé stavby ( slavný sektor 51, kotviště ruských ponorek) jsou rozostřené, na Google Earth je sice najdete, ale nelze je přiblížit tak jak by jste chtěli, fotky jsou rozostřené. Za to však nemůže Google ale většinou státy, které vznesly protest proti detailnímu nafocení strategických vojenských oblastí.

Pyramidy v GízePyramidy v Gíze

Nejen pro cestovatele

Pokud se chcete podívat na některé místa a chybí Vám dostatek finančních prostředků není nic jednoduššího než nainstalovat Google Earth a vesele si „proletět“ takřka celý svět. Samozřejmě, vývojáři si naložili obrovský kus práce, takže se občas nevyhneme drobným chybám jako je zmiňované zahlcení, nebo občas pomalé načítání map. Rozhodně však Google Earth můžu s klidným svědomím doporučit všem.

Moje hodnocení =  90 %

Google Earth si stáhnetě zde: Stáhnout Google Earth z Edownload.cz

Výhody:

  • Rozsah
  • Doplňkové funkce (Google Moon, Google Ocean)
  • Čeština
  • Spousta fotek a množství zajímavých míst

Nevýhody:

  • Občas velmi pomalé načítání map
  • Při známém místě zahlcení popisky
  • Nízké rozlišení některých oblastí

Článek Podívejme se do světa s Google Earth byl publikován 24. července 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...