Google Docs - Vaše online kancelář kterou využijete kdekoliv a kdykoliv

Tagy:  google, internet, kancelář, office, open office, word, powerpoint, excel, web, kancelářské balíčky

Google Docs - Vaše online kancelář kterou využijete kdekoliv a kdykoliv

Každý z Vás jisto jistě využívá nějaký kancelářský balík, ať jde o MS Office nebo Open Office. Ale již nějakou dobu si můžete vybrat jestli chcete mít kancelář přímo na PC nebo online na webu. Každá z možností má své výhody i nevýhody, ale dle mého názoru se u obou tyto výhody a nevýhody vykompenzují. Já osobně preferuji Google Docs, jelikož často experimentuji s operačním systémem a občas se stane, že nezbude nic jiného než ho přeinstalovat, ale to je vedlejší. Je na každém co si vybere a co potřebuje. Google Docs sice nenabízí vše co plnohodnotný kancelářský balík, ale má své nesporné výhody, které nelze přehlížet.

Výhody

Asi největší výhodou je přenositelnost souborů. Představte si, že jste před pár hodinami udělali nějaký dokument, jste někde u známého a on by to chtěl vidět a co teď? Jdete k počítači, otevřete prohlížeč a jednoduše mu ho po přihlášení ukážete. To je jen jednoduché přirovnání a takových případů kdy by jste Google Docs použili je nepočítaně. Další nespornou výhodou je, že poté co si vytvoříte dokument a uložíte ho, tak se Vám automaticky po nějakém čase práce ukládá, většinou poté co na chvíli přestanete psát, čímž téměř anulujete riziko když najednou vypadne proud, což se vám nebo někomu ze známých určitě někdy stalo. Další výhodou je, že vytvořený dokument můžete jednoduše s kýmkoliv sdílet. Samozřejmě nechybí automatické upozorňování na chyby v psaném textu. Sice jste omezeni ve vytváření souborů, ale Google Docs vám otevře téměř jakýkoli typ souboru. Řekl bych, že toto jsou ty nejdůležitější výhody této online kanceláře.

Nevýhody

Problémem je jistě absence dalších součástí klasických kancelářských balíků. V Google Docs najdete „jen“ textový a tabulkový procesor a dále nástroje pro tvorbu formulářů a prezentací. Tímto bych s nevýhodami skončil, jelikož o žádných nevím ani mi nevadí.

Úvodní strana Google Docs

Úvodní strana je velmi přehledná a najdete tam vše důležité k vaší práci. Na levé straně najdete Strom, kde si můžete vybrat jaké soubory chcete vidět v pravé části. Máte možnost si všechno důkladně uspořádat do složek nebo si nechat ukázat jen některé podle typu souboru nebo podle dalších zajímavých vlastností.

Hlavní strana Google DocsHlavní strana Google Docs

V horní nástrojové liště nalezneme několik možností jak nakládat se soubory. Začneme zleva. První položka na kterou tak narazíme je New (Nový). Ta nám umožňuje vytvořit nový dokument, tabulku, formulář či prezentaci. Když budeme pokračovat dále vpravo tak tu máme položku Upload (Nahrát), která nám po kliknutí nabídne, zda chceme soubor nahrát z počítače, webu nebo ho podle jména najít. U souborů, které chcete nahrát jste pouze limitování tak, jak vidíte na následujícím obrázku.

Položka UploadPoložka Upload

Toto byly dvě položky potřebné k nahrání nebo vytvoření dokumentu. Dále tu již jsou jen položky pro práci se soubory. Další v pořadí je Share (Sdílení). Pomocí této funkce může sdílet vámi dané soubory buď jen s některými lidmi nebo pomocí odkazu s větší masou lidí. Sdílení s menším počtem lidí se provádí pomocí odeslaného e-mailu. Pro sdílení s větším počtem lidí se používá tzv. link neboli odkaz pomocí kterého si soubor může stáhnout kdokoli, kdo se k němu dostane. Nyní jsme se dostali v menu k položce Move to (Přemístit). Tato funkce je potřebná při přemisťování souborů do složek a není ji tedy potřeba dalekosáhle rozepisovat. Další možností je funkce Hide (Skrýt), ta daný soubor skryje a není vidět až do doby než kliknete v levé části stránky na Hidden neboli Skryté. Poté se vám objeví jen skryté soubory.Hned vedle máme funkce Delete (Smazat), která nám smaže námi vybrané dokumenty a Rename (Přejmenovat), která nám vybraný soubor přejmenuje jak požadujeme. Poslední položkou v liště je More actions (Více akcí) v které se po označení některého souboru objeví celkem 3 možnosti. První z nich je označení hvězdičkou, dále je Change Owner (Změna majitele) a jako poslední možnost se nám naskýtá Export as (Exportovat jako).

Závěr

Dle mého není potřeba dále rozepisovat jednotlivé komponenty balíku, jelikož se jejich vlastnosti a schopnosti od těch na počítači neliší. V Google Docs pracuji přibližně půl roku a nemůžu si ho vynachválit. Jeho výhody jistě převyšují jeho nevýhody a myslím, že bude čím dál populárnější dělat svoji práci přímo na webovém rozhraní.

Domovská stránka projektu

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Jednoduchost
  • Přenositelnost díky webovému rozhraní
  • Nezatěžuje operační systém

Článek Google Docs - Vaše online kancelář kterou využijete kdekoliv a kdykoliv byl publikován 18. srpna 2009 v 07.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Petr Vaníček. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...