Corel WinDVD 2010: Váš pomocník při sledování videa

Tagy:  Corel WinDVD 2010, Corel, Blu-ray, DVD, HD, AVI, MKV, video, přehrávač, Windows 7

Sponzorované odkazy

Corel WinDVD 2010: Váš pomocník při sledování videa

Hledáte pořádný přehrávač multimédií a nechce k němu již nic pořizovat? Dnes si představíme špičkový multimediální přehrávač Corel WinDVD 2010, ve kterém vás čeká velká škála různorodých funkcí a vymožeností. Výborná funkčnost, líbivý design a hlavně jednoduché ovládání – to je ve zkratce Corel WinDVD 2010. Pojďme tedy na to.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Corel WinDVD 2010 pod drobnohledem

Corel WinDVD 2010 přináší velké množství různých vymožeností, a tím se posunuje opět o krok dále. Podpora HD video formátů je samozřejmostí, stejně jako podpora přehrávání Blu-ray médií. Velmi důležitou novinkou je mnohem lepší optimalizace programu, což v praxi přináší plynulejší přehrávání a práci s videem. Jak je již letos zvykem, ani Corel neopomněl přibalit do nového WinDVD 2010 podporu pro Windows 7. Zajímavou funkcí je jakýsi katalog kapitol videa. Uložíte si vlastně začátek vaší oblíbené sekce jakéhokoliv videa do speciálního katalogu, díky kterému můžete později tuto kapitolu, lépe řečeno sekvenci, spustit. Podmínkou pro přehrání sekvence z katalogu je samozřejmě přítomnost zdroje dotyčného videa.

PřehráváníPřehrávání

Uživatelské rozhraní

Mnohé z vás jistě jako první zaujme velmi povedený a jednoduchý design, který v sobě promyšleně skrývá nepřeberné množství funkcí. Rozložení klasických ovládacích prvků se drží dnešních standardů. To znamená, že v dolní části naleznete ovládání přehrávání a zvuku spolu s časem přehrávaného záznamu a také s přepínačem mezi režimem celé obrazovky a režimem v okně. V pravé horní části naleznete velmi sofistikované menu. Tvůrci už zapomněli na konzervativní a nudné rozbalovací nabídky, a tak vás čeká krásný průhledný výběr zprostředkovávající základní rozcestník. Položka Open, jak už z názvu vyplývá, umožňuje otevřít videozáznam, respektive soubor, několika způsoby – z optické mechaniky a ze souboru. Pod položkou Tools se skrývá základní potřebné nastavení, které si probereme v další části článku. Prostřednictvím této nabídky lze i zaznamenávat video či obrázky. Poslední část File skrývá informace o titulech a kapitolách právě přehrávaného videozáznamu. Napravo od této nabídky se ještě nachází informační nabídka o kvalitě videa a zvuku u právě spuštěného záznamu. WinDVD 2010 již o mnoho víc tlačítek nenabídne. Avšak jak praví jedno české přísloví – v jednoduchosti je krása.

Průhledné menuPrůhledné menu

Nastavení videa a zvuku

Toto nastavení naleznete v horní liště v položce Tools pod názvem Enhancements. Naleznete zde pokročilejší nastavení přehrávání videa a zvuku. Skýtají se vám tak různé možnosti, jak si přehrávání přizpůsobit a také zpříjemnit. Za zmínku jistě stojí přehledně zpracované nastavení prostorového zvuku, kde si můžete nastavit sílu jednotlivých prvků vaší soustavy. Navíc Corel WinDVD 2010 umožňuje přepínání mezi výstupy vaší zvukové karty. Na výběr máte nejen volbu počtu reproduktorů, ale také digitální výstup a režim pro sluchátka. Další velmi dobře zpracovanou částí je ekvalizér. Nastavování spočívá ve standardním posunováním sloupců v jednotlivých frekvenčních pásmech. Máte-li chuť na trochu dynamičnosti, tak právě k tomu slouží položka Time Stretch. Umožňuje vám totiž v určitých momentech zpomalit či naopak zrychlit přehrávané video a to rovnou na setiny násobků základní rychlosti. V položce Color můžete nastavit, ostatně jak už již název napovídá, barvy a typ monitoru. Protože každá technologie zobrazování má své specifické vlastnosti, program má přednastavené určité hodnoty pro jednotlivé typy monitorů. Funkce All2HD zastává plnou softwarovou akceleraci videa.

Nastavení prostorového zvukuNastavení prostorového zvuku

Co vlastně přehrává?

Jednou z nejdůležitějších informací o multimediálním přehrávači je samozřejmě podpora formátů. Corel WinDVD 2010 je primárně určen pro přehrávání klasických DVD a modernějších Blu-ray médií. Tuto funkci zvládá samozřejmě na jedničku. Podpora nejpoužívanějších video kontejnerů je samozřejmá. Jestliže očekáváte plnou podporu 3gp videí, zklamu vás. Při přehrávání se totiž občas mohou vyskytnout problémy. Další špatnou zprávou je, že si program neporadí s kontejnerem MKV.

Katalog oblíbených sekvencíKatalog oblíbených sekvencí

Splnil očekávání?

Corel WinDVD 2010 stoprocentně splňuje svůj prvotní účel – přehrávání Blu-ray a DVD. Bohužel pokulhává u přehrávání 3gp videí, které jsou dnes velmi rozšířené na mobilních telefonech díky velké kompresi. Tvůrci si dali opravdu záležet na uživatelském rozhraní, jež obsahuje nejen velmi líbivý design, ale i vynikající funkčnost. Potěší také přehledně zpracované nastavení přehrávání. Bohužel program nerozumí česky, což by někomu mohlo působit nemalé problémy. Opravdovým nadšencům mohu program doporučit, klasickým uživatelům však doporučuji spíše nějakou freewarovou alternativu.

Moje hodnocení:  58 %

Výhody:

  • Kvalitní podpora Blu-ray a DVD
  • Uživatelské rozhraní
  • Svižnost celé aplikace
  • Přehledné nastavení přehrávání

Nevýhody:

  • Cena
  • Absence češtiny
  • Pokulhává při přehrávání 3gp videí
  • Chybí podpora MKV

Stáhněte si Corel WinDVD 2010 zde:
Corel WinDVD 2010 download

Článek Corel WinDVD 2010: Váš pomocník při sledování videa byl publikován 13. prosince 2009 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...