Heureka.cz - dobrý rádce při nakupování?

Tagy:  heureka, heureka.cz, nákup, nákupy na internetu, internetový obchod, rádce, ebay, zbozi.cz, obchody, podvod

Sponzorované odkazy

Heureka.cz - dobrý rádce při nakupování?

Nákupy na internetu se pomalu stávají běžnou záležitostí, nicméně stále se ještě najde velké procento uživatelů, kterým vyhledávání kvalitních obchodů a nízkých cen stále činí potíže. K tomu, abyste při nákupu jakéhokoliv zboží, ať už se bude jednat o elektroniku, knihy, zahradní techniku nebo třeba i hračky pro děti, neudělali chybu a při výběru internetového obchodu nešlápli vedle, můžete využít služeb rádce Heuréka.

Katalog

Na stránkách Heureka.cz naleznete katalog zboží, ve kterém lze velice jednoduše vyhledávat. Jednak můžete zadat do vyhledávacího pole název produktu, o kterém byste se rádi dozvěděli něco bližšího a nebo rozkliknete některou sekci, do které podle vás onen produkt patří. Vyhledávání lze upřesnit díky filtrům, které ještě více umí zúžit oblast vašeho zájmu a výsledky seřadit dle zadaného kritéria. Na každém kroku na vás čeká alespoň malá nápověda, díky které se dozvíte, jak pracovat s jednotlivými funkcemi na stránkách Heuréka, popřípadě vám vysvětlí neznámé pojmy.

Vyhledávání v katalogu zbožíVyhledávání v katalogu zboží

Ve chvíli, kdy konečně naleznete řekněme vytoužený MP4 přehrávač, zobrazí se vám, v jaké cenové relaci se pohybuje, v jakých obchodech jej lze nakoupit a co víc, získáte zpětnou vazbu ostatních uživatelů (jimiž se také můžete po krátké registraci stát).

Stránka produktuStránka produktu

Hodnocení obchodů

Zaregistrovaní uživatelé mají možnost hodnotit úroveň jednotlivých obchodů v několika kategoriích, rychle poté zjistíte, jak je na tom obchod s komunikací se zákazníky, jaká je dodací lhůta nebo jak rychle a ochotně budou řešeny vaše reklamace.

Ostatní uživatelé vás mohou upozornit na nekalé praktiky prodejcůOstatní uživatelé vás mohou upozornit na nekalé praktiky prodejců

Dnes si ale nemůžete být jistí vůbec ničím, jak tedy poznáte, že hodnocení jednotlivých obchodů odpovídají skutečnosti? Nemálo obchodníků bylo rozhořčeno neférovým jednáním svých kolegů, kteří záměrně očerňovali kvalitu služeb a dodaného zboží. Nejsem si vědom nějaké nápravné aktivity ze strany Heureky alespoň do loňského roku, naštěstí byl ještě loni spuštěn program Ověřeno zákazníky, který zasílá zákazníkům přibližně v období 10 dní po uskutečnění obchodu formulář pro hodnocení.

Všichni prodejci mají možnost se do tohoto programu zaregistrovat.

A o co že vlastně jde? Mimo program Ověřeno zákazníky je umožněno hodnotit e-shopy všem bez ohledu na to, jestli v obchodě skutečně nakoupili či nikoliv, což ve výsledku pro zákazníka znamená, že nerozezná, jestli obchod obdržel kladná (ale i záporná) hodnocení oprávněně. Vyhýbejte se proto obchodům, které tuto službu nevyužívají – avšak pozor, nic nemůže být stoprocentní, věnujte proto chvíli uživatelským recenzím, případně reakcím obchodu na negativní hodnocení.

Výběr relativně spolehlivých obchodůVýběr relativně spolehlivých obchodů

Výběr zboží

Jak už bylo zmíněno na začátku, zboží lze vyhledávat pomocí různých kritérií. Drtivá většina produktů na Heurece má rozsáhlý popis vlastností, jež mohou sami uživatelé doplňovat, pokud některé údaje chybí, dále si můžete přečíst profesionální i uživatelské recenze. O zboží je pochopitelně možno diskutovat nebo si nechat s nějakým konkrétním problémem poradit, určitě byste také měli využít možnosti srovnání s podobným zbožím.

Srovnání podobného zbožíSrovnání podobného zboží

Funkce tzv. hlídacího psa je běžným zlepšovákem na různých e-shopech, pochopitelně tedy máte možnost ji využít i na Heurece. Nechte si pohlídat cenu zboží (její průběh lze často sledovat v přehledném grafu, který mapuje vývoj ceny za uplynulé období) a v případě, že minimální cena klesne pod vámi zadanou úroveň, budete upozorněni e-mailem.

Heureka pohlídá cenu za vásHeureka pohlídá cenu za vás
Přehledný graf vývoje cenyPřehledný graf vývoje ceny

Garance nákupu

Pokud budete nakupovat u renomovaných obchodů, Heureka vám zaručuje vrácení peněz až do výše 5 000Kč, resp. 10 000Kč. U některých obchodů musíte nakupovat jako registrovaní uživatelé Heureky, pro splnění podmínek je někdy třeba provést platbu přes platební systém PaySec. V tomto programu je zahrnuto necelých 20 obchodů s tím, že další budou postupně přibývat. Tento krok ze strany Heureky bych přirovnal třeba k obdobnému programu při nakupování na aukcích eBay.

Program Garance nákupuProgram Garance nákupu

Na internetu lze nalézt více podobných služeb jako je Heureka (zmiňme například vyhledávače jako jsou Zboží.cz, Hledejceny.cz, Zalevno.cz atd.) – využijte proto při nákupech na internetu více zdrojů a nespoléhejte pouze na nějaké abstraktní čtyři hvězdičky, které v konečném důsledku nemusí o kvalitě obchodu vypovídat vůbec nic. Pokud si vždy přečtete dostatečné množství informací o obchodech a zboží, nebudete zklamáni.

Výhody:

  • Přehlednost
  • Velký výběr ve zboží i obchodech
  • Mnohdy více informací o zboží než na samotných e-shopech
  • Zpětná vazba uživatelů i prodejců
  • Rádce při nákupech různého druhu zboží
  • Graf vývoje ceny

Nevýhody:

  • Ne vždy jsou hodnocení provedena zákazníky, kteří opravdu nakoupili
  • Absence uživatelského fóra pro náměty na zlepšení a delší diskusi o zboží i obchodech

Článek Heureka.cz - dobrý rádce při nakupování? byl publikován 24. února 2010 v 08.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Petr Baštan. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...