Z pekla(eshopu) štěstí?

Tagy:  eshop, policie, podvod, Říhová, internetový prodej, kniha, podvodník, nepoctivci.cz, sdružení obrany spotřebitelů, sos, spotřebitel, spotrebitele.info

Sponzorované odkazy

Z pekla(eshopu) štěstí?

Byl to únavný den, když jsem přišel domů po delším pobytu ve škole, samozřejmě první co jsem udělal, sedl k počítači a připojil se k internetu. Otevřu emailovou schránku a první doručený email mně dosti překvapil. Adresa odesílatele: Policie ČR Obvodní oddělení Studená. Samozřejmě první co mně napadlo, jestli jsem neudělal něco, co se nemá. Na nic jsem si nevzpomněl a tak jsem se pustil do čtení. A první věta: Dobrý den, na Obvodním oddělení Policie ČR ve Studené provádíme šetření podvodu na internetových obchodech www.eshop-knihy.cz a www.eshop-galanterie.cz, atd. mi hned řekla, o co jde.

Jak to začalo

Vzpomněl jsem si, že jednoho krásného dne ještě před Vánocemi jsem objednával nějaké knihy, právě přes eshop-knihy.cz. Jedna věc mně hned upoutala, a proto jsem si také tento obchod vybral – ceny knížek byly velice nízké. Nenapadlo mně, že by za tím mohla být nějaká „levota“ a knížky jsem si objednal. Za chvíli přišel standardně potvrzovací email s údaji, knížky jsem zaplatil a čekal. Nejdřív dva dny, potom čtyři, pak šest. Nedalo mi to a pro jistotu jsem zkoušel volat na čísla uvedené v kontaktech. Nikdo telefon nezvedal, proto jsem zvolil „útočnou“ taktiku a na číslo volal po dobu dvou dní takřka každou hodinu, poslal jsem zhruba 20 emailů. Po dalších dvou dnech jsem začal uvažovat nad návštěvou policejní stanice, přišel konečně mail, že knihy budou odeslány. Nakonec knížky opravdu dorazily.

Naštěstí jsem měl štěstí, na rozdíl od několika desítek lidí, kteří si na eshop-knihy.cz také něco objednali, avšak nic jim nepřišlo. Případ je v současnosti v šetření policie.

Nepoctiví nepoctivci

Pokud nechcete dopadnout stejně jako lidé, kteří teď čekají na své peníze je potřeba se řídit heslem „Důvěřuj, ale prověřuj“. Nakupování na internetu totiž znamená obrovské úskalí, chybí Vám osobní kontakt s prodejcem. Proto existuje několik internetových serverů, které si daly za úkol informovat o praktikách, ne zcela solidních prodejců. Prvním takovým webem je Nepoctivci.cz.

Nepoctivci.czNepoctivci.cz

Nepoctivci.cz fungují na principu spolupráce lidí, kteří byli podvedeni a chtějí informovat o nebezpečných firmách a lidech. Každý může vložit svůj příspěvek s údaji o problémovém subjektu. V případě, že chceme nakupovat u nějakého méně známého obchodu, určitě není na škodu se na Nepoctivci.cz informovat.

Sdružení obrany spotřebitelů

Dalším, možná ještě vhodnějším informačním centrem je adresa Spotrebitele.in­fo, tedy internetové stránky Sdružení obrany spotřebitelů. Zde je nejlepší navštívit sekci Databáze spotřebitelských zkušeností, kde se také můžete ujistit, že Váš prodejce je bezpečný. Navíc je zde i přehledná poradna co dělat, pokud už někomu „naletíte“ a nevíte jak dostat své peníze zpět.

Sdružení obrany spotřebitelůSdružení obrany spotřebitelů

A co dál?

Připravte se na to, že pokud Vám nezbude nic jiného, bude opravdu potřeba podat trestní oznámení. Právě i hrozba postihu pro provozovatele obchodu může mít výstražný efekt a pokusí se své závazky splatit.

Přeji Vám, aby jste měli s používáním jakéhokoliv eshopu co nejméně negativních zkušeností.

Článek Z pekla(eshopu) štěstí? byl publikován 19. února 2010 v 06.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...