Windows Live Messenger - alternativa za ICQ a Skype v jednom!

Tagy:  Windows Live Messenger, WLM, MSN Messenger, Windows Messenger, Windows Live, icq, skype

Sponzorované odkazy

Windows Live Messenger - alternativa za ICQ a Skype v jednom!

Majitelé Windows určitě někdy narazili na komunikátor nazvaný na starších systémech Windows Messenger, nebo dnes novější Windows Live Messenger. Nová devítková řada tohoto u nás málo rozšířeného komunikátoru zvládá mimo instant messagingu oproti svým konkurentům spoustu dalších věcí, jako například telefonování, posílání souborů, sdílení souborů, přenášení obrazu, videohovory, hraní her nebo například režim vzdálené pomoci. Škoda jen, že mezi českými uživateli není tak rozšířen, jako právě ICQ nebo Skype.

Windows Live Messenger (dále jen WLM) je klient pro instant messaging (dále jen IM), využívající služeb Windows Live. Pokud jste na služby Windows Live doposud nenarazili, doporučuji se popídit po internetu, poněvadž Microsoft v tomto směru nabízí skvělé služby, jenž lze mezi sebou vzájemně synchronizovat, a to například s Windows Mobile či s Windows Live aplikacemi na počítači.

K používání Windows Live Messengeru potřebujete Windows Live účet. K jeho vytvoření vám stačí email, buď vlastní, nebo vám Microsoft založí email na Hotmailu. Osobně používám Hotmail a ostatní emaily mám do něj přesměrované.

Instalace

Windows Live Messenger není součástí operačního systému stejně jako další aplikace Windows Live na operačním systému Windows 7. Musíte si tedy stáhnout instalační balík Windows Live, ve kterém si pohodlně vyberete, které Windows Live aplikace si přejete nainstalovat.

Výběr Windows Live aplikací, které si přejete nainstalovat.Výběr Windows Live aplikací, které si přejete nainstalovat.

Zvolené aplikace se v aktuální verzi stáhnou z internetu a nainstalují. Po úspěšném dokončení instalace čeká uživatele, kteří doposud nemají vytvořený Live účet, registrace.

Vítejte ve Windows Live Messengerovi

Po přihlášení do WLM vás čeká tradičně vypadající okénko, které znáte z jiných IM klientů. Na samém vrcholku aplikace se zobrazuje vaše jméno, avatar (fotografie) a ikonka znázorňující dopisy. Ta slouží buď k otevření emailové schránky v prohlížeči, nebo pokud máte nainstalovaný Windows Live Mail, tak k otevření Windows Live Mailu a okamžité kontrole pošty. Pokud vám tedy například přijde nový email, WLM vás ihned upozorní, že jste obdrželi do schránky nový email.

Pokud obdržíte nový email, WLM vás na to upozorní.Pokud obdržíte nový email, WLM vás na to upozorní.

Orientace po WLM je snadná a jednoduchá. WLM bohužel nemá příliš nastavení, což docela zamrzí, poněvadž možnosti přizpůsobení jsou mizerné. Co zaslouží pochvalu je vyhledání nových kontaktů přes sociální sítě. Stačí využít například FaceBook , Windows Live s jeho pomocí sám vyhledá ve vašich kontaktech, zda nějaký uživatel vlastní Windows Live účet, popřípadě mu na váš pokyn zašle pozvánku. Pozvánku můžete popřípadě zaslat všem vašim kontaktů například na FaceBooku, aby se k vám připojili a rovněž si zřídili Live účet. Během 5 minut jsem tedy našel pomocí FaceBooku dalších x kamarádů, kteří využívají WLM.

Windows Live dokáže pomocí vašich účtů na sociálních sítích vyhledat, kdo z vašich přátel vlastní také Live účet.Windows Live dokáže pomocí vašich účtů na sociálních sítích vyhledat, kdo z vašich přátel vlastní také Live účet.

Práce s kontakty je obdobná jako u jiných IM klientů. Můžete vytvářet skupiny, posílat hromadné zprávy apod. Do skupiny oblíbené si můžete například vložit kontakty, se kterými si nejčastěji píšete. U těchto kontaktů si posléze můžete v nastavení nastavit samostatně velikost zobrazovaného avataru, tím je odlišit od ostatních.

Tvorba a výběr skupin. Pro skupinu oblíbených můžete nastavit jinou velikost zobrazovaného avataru.Tvorba a výběr skupin. Pro skupinu oblíbených můžete nastavit jinou velikost zobrazovaného avataru.

Změna obrázku, nebo-li avataru, není nijak složitá. Stačí poklepat na okénko s avatarem a ihned se vám zobrazí okno s výběrem obrázků. Obrázek musí být ve tvaru čtverce. Pokud není, WLM si ho ořízne popřípadě roztáhne, což nevypadá příliš hezky. Zde by měla být možnost si zvolit, kterou z částí obrázku si přejeme zobrazit a kterou odříznout, popřípadě z obdélníčku vytvořit průhledným pozadím čtverec. Nezbývá vám proto nic jiného, než si avatar či fotografii upravit v nějakém editoru do tvaru čtverce. Pokud vlastníte webkameru, WLM vám nabídne dokonce se rovnou vyfotit, nemůžete-li nalézt žádný publikovatelnou fotografii :)

Výběr avataru (fotografie.Výběr avataru (fotografie.

Pokud se vám studené modrobílé pozadí aplikace nelíbí, snadno si ho můžete změnit včetně kompletního barevného schéma. Vaše barevné schéma se posléze zobrazí druhé straně, pokud otevře okénko pro konverzaci s vámi.

Výběr grafického schéma.Výběr grafického schéma.

Pozadí můžete měnit i u okna pro příchozí zprávy, tj. v okně konverzace, a to na pozadí nejen statická. Za zmínku stojí například šílený vědec (viz. obrázek) nebo budík ukazující reálný čas na PC.

Pozadí pro konverzaci lze rovněž změnit. Na obrázku dynamické pozadí s šíleným vědcem, jenž provádí chemické pokusy.Pozadí pro konverzaci lze rovněž změnit. Na obrázku dynamické pozadí s šíleným vědcem, jenž provádí chemické pokusy.

Krom obyčejného textu si můžete například z druhou stranou posílat vlastní malůvky.

Pokud jste zdatní malíři, můžete druhé straně něco hezkého nakreslit.Pokud jste zdatní malíři, můžete druhé straně něco hezkého nakreslit.

Mezi známé funkce patří tzv. šťouchnutí, které odešlete například, když si myslíte, že na vás druhá strana zapomněla. Okno se dotyčnému rozklepe spolu se zvukovým doprovodem.

S druhou stranou můžete pohodlně sdílet vaše fotografii.S druhou stranou můžete pohodlně sdílet vaše fotografii.

Mezi zajímavé funkce patří sdílení fotografií v reálném čase, tj. můžete druhé straně ukázat vaše fotografie z dovolené jako galerii, aniž byste je museli někam nahrávat či mu je posílat. Druhé straně se následně zobrazí galerie, ve které můžete vzájemně listovat (každému se zobrazí tatáž fotografie). Trochu mínus je kvalita zobrazovaných fotografií, avšak druhá strana si od vás jedním kliknutím může aktuální fotografii stáhnout k sobě do počítače v původní kvalitě.

Soubory můžete buďto odesílat rovnou druhé straně, nebo je publikovat na svůj SkyDrive, což je úložný prostor 25GB od Microsoftu, který je součástí Live účtu, a poté s druhou stranou tento soubor sdílet.

Při psaní máte možnost druhé straně například pustit vaše video z videokamery, nebo si rovnou zavolat a vytvořit tak videokonverzaci. Do hovoru lze přizvat i další uživatele, obdobně jako u Skypu, a tak vytvořit konferenci. Jediné mínus, jenž jsem zaznamenal, je, že WLM neumí pracovat s širokoúhlým obrazem z webkamery. Důvod je jasný, širokoúhlých HD webkamer moc není, navíc jsou citelně dražší a začínají se teprve pomalu rozšiřovat. Například i Skype neumí pracovat s širokoúhlým videem, ale narozdíl od WLM jej ořízne do 4:3, kdežto WLM jej zmáčkne do 4:3, tudíž je obraz v režimu na celou obrazovku poměrně zkreslený.

Skvělou věcí je, že můžete s druhou stranou hrát online hru, a to i například při videokonverzaci, takže vidíte protihráčův zamyšlený výraz :)

Funkce, která mě nejvíc zaskočila ve WLM, se skrývá pod položkou aktivity. Je to vzdálená pomoc. V kostce řečeno jde o to, že druhá strana (popřípadě vy) vidí vaši plochu, tudíž vás může v případě problému navigovat k jeho vyřešení. Nemůže však do počítače zasahovat, jen se dívat! Co dodat, skvělá věc!

Závěrem

Bez nadsázky musím konstatovat, že WLM mi vyrazil dech. Tolik funkcí spolu se službami nabízející Windows Live mě doslova šokovalo a upřímně nechápu, proč ještě používáme IM typu ICQ a Skype, když WLM zastane funkci obou jmenovaných klientů plus funkce navíc, které se sice například u jiných klientů lze realizovat, ale jen pomocí dodatečných pluginů (například QIP Infium, které musí mít nainstalované pochopitelně i druhá strana. Je převeliká škoda, že drtivá většina lidí používá stále ICQ a o WLM a celkově o skvělých službách Windows Live neví nic. Přitom například když jsem tyto služby a možnosti ukazoval přátelům, byli nadšeni, tak kde je chyba?

WLM hodnotím velmi kladně, však několik nedodělků tu je. Aplikace takových možností a kvalit by si jistě zasloužila podrobnější nastavení. Součástí aplikace sice reklama je, ale jen v titulním okně s kontakty, avšak té se lze zbavit. Že by reklama nebyla otravná se bohužel říci nedá, poněvadž když přes ní přejedete myší, okénko se zvětší, jakmile odjedete pryč, po vteřince zase zmizí, je to ale obtěžující. Co ovšem považuji za zásadní mínus je, že se WLM neumí minimalizovat do oznamovací oblasti na hlavní liště, tj. dolů k hodinám, ale zůstane normálně jako otevřené okno minimalizovaný na hlavním panelu (na Windows 7). Nevím, zda je to chyba Windows 7, či WLM.

Mé hodnocení:  90 %

Stáhni Windows Live instalační program

Výhody:

 • jednoduché a přehledné rozhraní
 • bezplatný
 • kombinace klasického IM a internetového volání
 • rozšířené možnosti konverzace (kreslení, šťouchnutí, atd.)
 • sdílení fotografií v reálném čase
 • vzdálená pomoc
 • hraní online her s druhou stranou
 • přijímání emailů
 • synchronizace s Windows Live
 • velké avatary v okně konverzace
 • změna designu aplikace
 • hledání kontaktů v sociálních sítích (Facebook, MySpace, atd.)

Nevýhody:

 • reklama v titulním okně s kontakty
 • strohé nastavení aplikace
 • neumí pracovat s širokoúhlým videem z
 • webkamery
 • nedokáže se minimalizovat do oznamovací oblasti

Článek Windows Live Messenger - alternativa za ICQ a Skype v jednom! byl publikován 22. února 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (6).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...