Media Player Classic - Moderní klasika

Tagy:  Media Player Classic, Windows Media Player 6.4, multimédia, přehrávač, film, video, hudba, zvuk, K-Lite, GNU GPL, kodeky

Sponzorované odkazy

Media Player Classic - Moderní klasika

Stařičkému Windows Media Playeru verze 6.4 sice již dávno odzvonilo, to samé se však nedá říct o strohém designu minulého století, který si přeci jen podržel velkou základnu uživatelů. My dnes rozebereme multimediální přehrávač Media Player Classic držící se zaběhnutého a dnes už relativně historického standardu. Uvidíme, co nám Media Player Classic může nabídnout a také s jakými formáty si poradí a naopak.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Klasika s vymoženostmi

Rychlost, jednoduchost a funkčnost – těmito třemi slovy by se dal popsat multimediální přehrávač Media Player Classic šířený pod licencí GNU GPL, z čehož vyplývá, že je naprosto zdarma bez jakýchkoliv omezení. Často se s ním můžete setkat v podobě přídavku k některému z balíčků kodeků. Media Player Classic však žádné kodeky neobsahuje, spoléhá se tedy na software třetích stran. I díky tomu je spouštěcí soubor programu velmi malý. Nejznámější je pravděpodobně v kombinace s balíčkem kodeků K-Lite Mega Codec Pack, se kterým tvoří opravdu kvalitní pár. Při této kombinaci by vás neměla zaskočit opravdu žádná nekompatibilita formátů. Jak jsme si již řekli, největší kladem programu je určitě jednoduchost. Jednoduchost se netýká jen uživatelského rozhraní, o kterém si však řekneme v další části článku, ale i ovládání. Přehrávač nemá problém ani s přehráváním HD videí a klasických DVD. V nejnovější verzi je zakomponována podpora jak 32 bitových tak i 64 bitových systémů. Podpora je však zajištěna i pro dnes již historické Windows 95.

Přehrávání videaPřehrávání videa

První spuštění

Základní možnosti Media Playeru Classic jsme si ujasnili, a tak se pustíme do praktičtější části – prvního spuštění aplikace. Záměrně jsem se nezmínil o instalaci, protože ji program nepotřebuje. Díky tomu může být Media Player Classic ideálním cestovním přehrávačem na flash disku. Stačí tedy stáhnout archiv, který má přibližně 2 MB, rozbalit jej a program je ihned k dispozici. Vraťme se ale k samotnému prvnímu spuštění. Pro ty z vás, kteří používali již Windows Media Player 6.4, není uživatelské rozhraní nic nového. Rozhraní programu je opravdu velmi jednoduché bez jakékoliv moderní vizáže. V základním uživatelském rozhraní naleznete jen ovládání hlasitosti a přehrávání. Při přehrávání videa se vám ještě ve spodní liště zobrazí momentální stav přehrávače a čas přehrávání. Jakmile přehráváte zvukový záznam, zobrazí se vám v dolní liště mimo času přehrávání a ukazatele stavu přehrávače navíc ještě základní informace o záznamu, tedy pokud ji přehrávaný soubor obsahuje. Nic víc zde nehledejte. Všechny zbylé možnosti se skrývají v rozbalovacích nabídkách či menu, které lze rozkliknout pravým tlačítkem myši. Co se týče nastavení, nemusíte se o něj vůbec starat, vše je totiž nastavené pro ideální běh aplikace.

NastaveníNastavení

Přehráváme multimédia

Nejdůležitějším faktorem při výběru přehrávače multimédií, v našem případě spíše přehrávače videa, je dozajista podpora všech formátů a celkové ovládání při přehrávání. Nejprve se zastavím právě u podpory formátů. Media Player Classic se bohužel spoléhá na externí kodeky, a tak vám bez nich nepřehraje vůbec nic.

Informace o průběhu přehráváníInformace o průběhu přehrávání

Prostřednictvím položky View si můžete zobrazit například jednoduchý playlist, který oceníte především při přehrávání zvukových záznamů. Pokročilejší funkce zde však nehledejte, protože poskytuje jen základní promíchání skladeb, rozdělení zvukových záznamů podle cílové složky a také rozdělení podle cesty umístění souboru. Přehrávání jakéhokoliv videa záleží čistě na volbě kodeků. Ty totiž mohou způsobit nestabilitu programu či nepříjemné trhání videa, program samotný je jinak velmi stabilní.

Přehrávání hudby se zobrazeným playlistemPřehrávání hudby se zobrazeným playlistem

Při testování podpory titulků jsem se nesetkal s žádným problémem, program si poradil se všemi formáty titulků. Jako zajímavost bych chtěl ještě uvést možnost vypnutí počítače, uložení do úsporného režimu či třeba jen vypnutí přehrávače po dokončení přehrávání.

TitulkyTitulky

Závěrem

Media Player Classic se ukázal jako velmi kvalitní multimediální přehrávač, který sice neobsahuje své vlastní kodeky, dohání to však jednoduchostí, rychlostí odezvy a také malou systémovou náročností. Milovníci starého klasického Windows Media Playeru 6.4 si jistě přijdou na své. Určitou výhodou je také absence jakékoliv instalace. Nakonec vám můžu s klidem Media Player Classic doporučit díky svým nesporným výhodám, které lehce zastíní nemnoho nedostatků.

Moje hodnocení:  90 %

Výhody:

  • Jednoduché ovládání
  • Rychlost odezvy
  • Absence instalace

Nevýhody:

  • Závislost na externích kodecích

Stáhněte si Media Player Classic zde:
Media Player Classic download

Článek Media Player Classic - Moderní klasika byl publikován 1. června 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...