Windows Live Movie Maker: Nikdy to nebylo jednodušší

Tagy:  Windows Live Movie Maker, Microsoft, Movie Maker, video, editace videa, střih, Windows 7, YouTube, Ribbon menu, wmv, DVD, Windows Live Essentials, editování, video editace

Sponzorované odkazy

Windows Live Movie Maker: Nikdy to nebylo jednodušší

Příchodem Windows 7 zmizel z výchozí instalace Windows video editor Movie Maker. Tato změna s sebou přinesla pozlátko v podobě nového Windows Live Movie Makeru, který stejně jako většina softwaru od Microsoftu přešel na ovládání prostřednictvím pásu karet. Došlo k razantním změnám nebo jen starý Movie Maker dostal nový kabátek?

Movie Maker žije

Pro začátek bych měl zmínit, že je Windows Live Movie Maker součástí balíčku Windows Live Essentials, který je zcela zdarma ke stažení a samozřejmě kompletně v češtině. Co nového přináší Movie Maker s přídomkem Live? O nejvýraznější změně, tedy pásu karet, se zmíním později, ovšem nejprve bych chtěl rozebrat aplikaci jako takovou, respektive její funkce a nástroje. Jako první se zmíním o možnosti exportu hotového videa na server YouTube, přímo v rozhraní Windows Live Movie Makeru. K nahrání videa na YouTube je potřeba se nejprve přihlásit k účtu, potom už můžete bez problémů nahrávat. Starý Movie Maker byl nechvalně známý svojí občasnou nestabilitou, která vás leckdy překvapila v ten nejhorší moment. Microsoft se činil, a tak očekávejte mnohem lepší stabilitu aplikace. Nečekaný pád či nepříjemné zamrznutí aplikace uprostřed nějakého rozdělaného projektu by se vám hned tak stát nemělo. Stejně jako v případě staršího Movie Makeru je Windows Live Movie Maker velmi jednoduše ovladatelná aplikace s intuitivním ovládáním. Svojí jednoduchostí osloví především nenáročně uživatele, kteří sem tam chtějí udělat nějakou prezentaci z fotek z dovolené a nebo třeba velmi jednoduše sestříhat nějaké video.

Nové uživatelské rozhraní s pásem karetNové uživatelské rozhraní s pásem karet

Pás karet je všude

Pás karet – věc, se kterou se chtě nechtě setkáváme čím dál dám častěji. Někomu vyhovuje, s někým si nerozumí. Zrovna v případě Live Movie Makeru se podle mého pás karet určitě povedl. Všechno je velmi pěkně rozděleno do záložek, a tak jsou veškeré funkce programu ihned na oku. Žádné zdlouhavé proklikávání nabídkami vás naštěstí nečeká. Funkce jsou rozděleny do pěti záložek, kdy každá z nich zastupuje určité zaměření.

Editace textuEditace textu

Základních pět záložek se později rozšíří o další, podle toho jestli video obsahuje nějaké titulky nebo zvukový záznam. V každé z těchto „přídavných“ záložkách se zobrazí editační nástroje. Není jich mnoho, ale již jsem říkal, že na základní úpravy bohatě dostačují. Popisování pásu karet je zbytečné, jeho účelnost je totiž znát až po osobním vyzkoušení.

Editace zvukového záznamuEditace zvukového záznamu

Uživatelské rozhraní je jinak zpracováno v duchu všech výchozí aplikací Windows 7. Editace vide probíhá jednak prostřednictvím velkého náhledu v kombinaci s miniaturami, přes které vlastně vede i časová osa. U každého obrázku jsou zobrazeny jednotlivé prvky, jako jsou zvukové záznamy či titulky. Na časovou osu přepnout nelze, oproti starému Movie Makeru je to bohužel krok zpět.

Video s hudbou a textemVideo s hudbou a textem

Export videa

Jedním z nejdůležitějších aspektů aplikace pro práci s videem je stoprocentně podpora formátů. Windows Live Movie Maker umí pracovat s mnoha formáty videa, bohužel jediný formát pro export je Windows Media Video (*.wmv), tedy známý formát vytvořený přímo Microsoftem. Je sice pravda, že poskytuje relativně dobrý poměr mezi kvalitou záznamu a velikostí, bohužel zařízení třetích stran si často s tímto formátem neporadí. Již jsem se zmiňoval o podpoře exportu videa přímo na server YouTube. Podporována je samozřejmě i možnost vypálení videozáznamu na DVD. Výstupní kvalitu si můžete zvolit. Výstupní video může klidně být ve vysokém rozlišení (1080p), v širokoúhlém rozlišení (480p) a nebo ve standardním rozlišení (640×480 pixelů).

Export na server YouTubeExport na server YouTube

Jde o zvyk

Nový Windows Live Movie Maker je čistě jen o zvyku na nové ovládací rozhraní zprostředkované pásem karet (v originále „ribbon menu“). Jestliže jste na tento druh ovládání zvyklí z jiných aplikací, bezesporu vám ovládání sedne i v novém Movie Makeru. Oproti starší verzi z Windows XP a Vista nenabízí Windows Live Movie Maker žádnou funkci navíc, když tedy pominu funkce, které vás propojují se světem, tím tedy myslím upload videa na YouTube. Většinu uživatelů bohužel zklame především absence jakéhokoliv jiného výstupního formátu než je Windows Media Video. A proč vlastně Windows Live Movie Maker vznikl? Původní Movie Maker byl totiž odstraněn z výchozí instalace Windows, a tak Microsoft vydal Windows Live Essentials, kde naleznete nejen nový Movie Maker, ale i mnoho dalších doplňkových aplikací od Microsoftu.

Moje hodnocení:  80 %

Výhody:

  • Jednoduché ovládání
  • Export videa na YouTube
  • Čeština

Nevýhody:

  • Výchozí video jen do WMV
  • Žádné nové funkce
  • Jen pro Windows 7 a Vista

Stáhnout Windows Live Movie Maker z Edownload.cz

Článek Windows Live Movie Maker: Nikdy to nebylo jednodušší byl publikován 21. července 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (5).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...