Ashampoo Burning Studio 6 Free - kvalitní vypalovací software zdarma?

Tagy:  ashampoo, ashampoo burning studio, ashampoo burning studio free, vypalovací programy, vypalování dvd, vypálení, cd, dvd

Sponzorované odkazy

Ashampoo Burning Studio 6 Free  - kvalitní vypalovací software zdarma?

Ashampoo Burning Studio Free (dále jen ABS) je funkčně „očesaná“ verze, jinak celkem populárního komerčního programu pro vypalování CD/DVD. Přehnali to vývojáři s omezeními pro free verzi tak, že je prakticky nepoužitelná, nebo se vám naopak do rukou dostává plnohodnotný vypalovací software?

Jednoduše, ale bez češtiny…

Ještě než jsem měl možnost program spustit tak mě u instalace nepotěšila absence češtiny ve volbě lokalizace. Sice téměř každý uživatel (možná vyjma naprostých začátečníků) dokáže ovládat program, který je tak úzce specializovaný, ale i tak nepřítomnost české lokalizace zamrzí. Po naprosto běžné a bezproblémové instalaci spouštím ABS. Tak jako u většiny prvních seznámení nejprve padne oko na vzhled protějšku, v mém případě tedy na design programu. Nečekejte žádné překvapení. Vzhled programu je takový jaký bychom mohli od vypalovacího softwaru čekat (podobně jako např.: v NERU) a podle mě to není vůbec na škodu. Jak už možná víte jsem zastáncem jednoduchého, dobře vypadajícího a především praktického řešení designu softwaru a myslím, že v případě ABS se splnit všechna tato kritéria podařilo.

Jednoduše vyřešené hlavní menu programu je praktické a výrazně ulehčuje práci s programem.Jednoduše vyřešené hlavní menu programu je praktické a výrazně ulehčuje práci s programem.

Co to umí?

Samotné vypalování probíhá tak jak ho známe z podobného softwaru.Samotné vypalování probíhá tak jak ho známe z podobného softwaru.

Veškeré funkce ABS může uživatel ovládat pomocí menu nacházejícího se v levé části okna programu. Popišme si tedy jednotlivé funkce, kterými ABS disponuje. Jako první položka v menu je zde Burn Files and Foldres. Ta, jak je vám jistě zřejmé, slouží k tomu nejzákladnějšímu co by měl opravdu i ten nejhorší vypalovací software umět – vypálení běžného (datového) CD. Samotné vypalování probíhá naprosto jednoduše a stejně jako u jakéhokoliv jiného softwaru jak můžete vidět na obrázku níže. Pomocí tlačítka Add jednoduše přidáme soubor nebo adresář, který chceme vypálit a poté už jenom pokračujeme tlačítkem Next k dalšímu kroku s nastavením atd… Tohle podle mého není potřeba nějak zvlášť popisovat, neboť je to opravdu všude stejné. Druhá položka v menu už je poněkud zajímavější. Pod názvem Backup or Restore Files and Folders se skrývá užitečný nástroj Backup Files and Folderspro zálohování vašich důležitých dat. Jak můžete vidět na dalším obrázku tento nástroj slouží pro maximální zjednodušení zálohování – jednoduše označujete check boxy u jednotlivých adresářů a souborů a poté pouze vyberete zda chcete vybrané objekty vypálit na CD nebo uložit např.: na externí USB hardisk. Druhá funkce Restore an existing backup slouží pro obnovení zálohovaných souborů či složek. Další dvě položky skrývají funkce multimediální. Pod první z nich Burn or Rip Music nalezneme možnosti práce s audiem – vytvoření Audio cd, vytvoření MP3 disku apod… Také zde nalezneme příjemné překvapení v podobě možnosti Rip an Audio CD nástroje, který slouží ke ripování (konverzi) audio CDček do PC. Druhá z funkcí slouží pro práci s videem (vytvoření video DVD atd…) Dále jsou v menu možnosti jako: Copy a CD/DVD/Blu-ray Discs – slouží k jednoduchému kopírování těchto médií, Create/Burn Disc Images, díky které můžeme pracovat s datovými obrazy (např.: formát .iso) a nakonec Erase CD-RW, DVD+RW sloužící pro vymazání přepisovatelných médií (RW).

Funkce Backup Files and Folders výrazně ulehčuje zálohování důležitých souborů a složek.Funkce Backup Files and Folders výrazně ulehčuje zálohování důležitých souborů a složek.

Omezení ve freewarové verzi

V úvodu tohoto článku jsem se zmiňoval že ABS je ve své freewarové podobě „očesanou“ verzí komerčního programu, ale po výčtu funkcí se možná ptáte stejně jako já co by měl ještě vypalovací software umět? V čem se liší komerční verze od té která je k dispozici zdarma? Odpověď zní tak, že autoři se snažili i v případě free verze o to aby jejich software byl použitelný a kvalitní a proto obsahuje všechny důležité funkce. Placená verze oproti tomu obsahuje funkce navíc jako např.: tisk obalů, převod videa do DVD formátu atd…

ABS je ve své free variantě vypalovací software, který plně dostačuje potřebám běžného uživatele. Funkce, které nabízí jeho komerční verze jsou podle mě většinou nad rámec využití a množství uživatelů by je třeba nikdy nevyužilo.

Stáhnout Ashampoo Burning Studio 6 FREE z eDownload.cz

Výhody:

  • uživatelsky přívětivé ovládání
  • řada zajímavých funkcí

Nevýhody:

  • absence češtiny

Článek Ashampoo Burning Studio 6 Free - kvalitní vypalovací software zdarma? byl publikován 18. září 2010 v 18.30 v rubrice Programy. Autorem článku je Jindřich Pevný. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...