Miniaplikace Windows 7 - Vylepšete si vlastní plochu počítače

Tagy:  windows miniaplikace, windows gadgety, gadgety, miniaplikace, programy na plochu, plocha windows, windows 7, kde stáhnout miniaplikace

Sponzorované odkazy

Miniaplikace Windows 7 - Vylepšete si vlastní plochu počítače

Funkce plochy ve Windows 7 můžete rozšířit pomocí miniaplikací neboli gadgetů. Mezi nejznámější miniaplikace patří například hodiny, kalendář, poznámkový lísteček apod. Instalace a používání je snadné, miniaplikace jsou k dostání bezplatně.

S příchodem Windows Vista se uživatelé poprvé setkali s postranním panelem a s miniaplikacemi. Zatímco ve Windows Vista byla tato funkce uživatelům tak trochu vnucena, nezískala si díky celkové neoblibě operačního systému spoustu příznivců. V novějších Windows 7 už k používání miniaplikací není uživatelům vnuceno a hlavně není nutno postranního panelu. Miniaplikaci jednoduše umístíte kamkoliv na plochu. Nabídku miniaplikací naleznete pod kontextovou nabídkou plochy (klik pravým tlačítkem na plochu).

Co je to Windows miniaplikace?

Miniaplikace ve Windows je malý prográmek s určenou funkcí, jako například signalizace času, zaplněného místa na disku, vytížení HW komponent apod. Spektrum funkcí miniaplikací je opravdu široké – takřka vše, na co si vzpomenete.

Miniaplikace je založena na principu HTML a skriptů. Celý gadget je ve skutečnosti přeznačený ZIP archiv, v němž jsou obsaženy právě HTML a Microsoft JScript soubory spolu s CSS a XML. Tvorba vlastních miniaplikací není zvlášť složitá a zvládne ji každý se základní znalostí principů programovacích jazyků. Zájemcům o tvorbu miniaplikací doporučuji pročíst Windows dokumentaci a popřípadě se obrátit na literaturu.

Kde hledat miniaplikace?

Pokud otevřete nabídku miniaplikací ve Windows 7, po kliknutí na odkaz „Zobrazit další miniaplikace online“ se postupně proklikáte do Windows Galerie, kde naleznete bohatou galerii miniaplikací.

Nabídka miniaplikací ve Windows 7

Nabídka miniaplikací ve Windows 7

Ještě před tím, než se začnete proklikávat galerií, nezapomeňte zaměnit kritérium „Filtrovat podle: Všechny jazyky“, jinak se vám zobrazí jen miniaplikace v českém jazyce. Byla by škoda přijít i o miniaplikace cizojazyčné, které často nabízí mnohem složitější a sofistikovanější funkce než česky lokalizované miniaplikace.

Windows Galerie

Windows Galerie

Jak už jsem uvedl, škála miniaplikací je opravdu široká. Od různých her a předpovědí počasí přes přehrávače internetových rádií až po například upomínky či wifi skenery. Výběr je pouze na vás, avšak doporučuji začít výběrem z nejlépe hodnocených a nejstahovanějších miniaplikací.

Jak nainstalovat miniaplikaci?

Instalace miniaplikace je opravdu jednoduchá. I když je jedno, jaký používáte prohlížeč, doporučuji použít defaultní Internet Explorer, s nímž je zaručená bezproblémová kompatibilita webové galerie a nejjednodušší instalace.

Pozor na to, co instalujete!

Pozor na to, co instalujete!

Postup instalace je následující. U vybrané miniaplikace proklikáte přes tlačítko stáhnout až na možnost otevřít. Aplikaci můžete také stáhnout na disk a otevřít až posléze, první možnost je však rychlejší. Po otevření gadgetu a odsouhlasením instalace po chvíli spatříte svou miniaplikaci na ploše.

Některé miniaplikace mají pokročilé možnosti nastavení, které provedete kliknutím přímo na miniaplikaci. Stejně tak leckteré miniaplikace nabízí zvětšení, jenž je většinou doprovázeno rozšířením funkcí. (Příklad: Počasí po zvětšení ukazuje předpověď na několik dní dopředu).

Výborná předpověď počasí integrována ve Windows 7

Výborná předpověď počasí integrována ve Windows 7

Najednou můžete mít spuštěnou jednu miniaplikaci vícekrát, aniž by se nějak ovlivňovaly. Můžete si tak například na plochu vložit několik hodin s rozdílnými časovými pásmy. Pravým kliknutím na miniaplikaci lze upravit průhlednost gadgetu, aby při prvním pohledu na plochu tolik nebil do očí. Nastavit lze i permanentní zobrazení nad ostatními okny. Pokud máte miniaplikace schované za otevřenými okny, klávesovou zkratkou Win + G zobrazíte veškeré gadgety nad ostatními okny.

Závěr

Při výběru gadgetů byste se měli zamyslet, zda daný gadget opravdu svou funkcí obohatí či zefektivní vaši činnost na počítači. Pro chod počítače a celkovou efektivitu práce není dobré zaplácat celou plochu/obrazovku zbytečnými kýčovitými miniaplikacemi typu zobrazení místa na disku, měnící se obrázky apod. Nainstalované a později nepoužívané gadgety nezapomeňte odinstalovat.

Sponzorované odkazy:

Článek Miniaplikace Windows 7 - Vylepšete si vlastní plochu počítače byl publikován 8. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (26).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Wikipedia online encyklopedie
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. Smajlíci
  5. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  6. Katastrální mapy online
  7. iVysílání – online televizní archiv České televize
  8. Skype – Recenze novinek aktuální 7. verze
  9. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  10. Přání k narozeninám - jak se inspirovat texty a obrázky na internetu

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na neodolatelně tenký Apple iPad Air. Skvělý tablet pro nejnáročnější uživatele!