Internet Explorer 9 - Nástupce legendární série ve velkém stylu

Tagy:  internet explorer 9, ie 9, ie9, Internet explorer 9 novinky, internet explorer test, ie 9 novinky, ie 9 recenze, ie 9 RC, internet explorer 9 RC, nový explorer, prohlizec, prohlížeč

Sponzorované odkazy

Internet Explorer 9 - Nástupce legendární série ve velkém stylu

Je to pár dní, co se na internetu objevila RC verze už teď téměř legendárního prohlížeče Internet Explorer 9. Označení RC značí, že vývoj dospěl do svého finále a už se jen dolaďují drobnosti před finálním vydáním. Další RC verze nebyla potvrzena, tudíž si nyní můžeme pěkně shrnout veškeré novinky a inovace, které nám nová verze nejznámějšího internetového prohlížeče přináší.

Novou v pořadí už devátou verzi můžeme označit s nadsázkou za revoluční. Takový výčet změn a vylepšení nebývá k vidění často. Mezi nejzvučnější inovaci bezesporu patří hardwarová akcelerace, o které se tak vášnivě diskutuje v posledním roce. Tím pochopitelně výčet změn nekončí. Vylepšeno bylo kompletně celé jádro IE (Chakra), změněno uživatelské rozhraní, aj. Podíváme se tedy, na výčet změn a novinek deváté verze.

Zjednodušená instalace

Proces instalace byl zjednodušen a ořezán úplně na kost. De facto pouze poklepete na instalační soubor, odsouhlasíte instalaci, počkáte na dokončení, restartujete PC a můžete surfovat. Vše je otázka maximálně jednotek minut.

Dvě kliknutí a můžete surfovatDvě kliknutí a můžete surfovat

Zamrzí však absence jakéhokoliv nastavení nebo voleb instalace. Osobně s tímto krokem nejsem spokojen, poněvadž já, jako uživatel, nemám vůbec na výběr, jaké funkce chci povolit a jaké ne. Vše musíte posléze učinit manuálně v nastavení aplikace, které se od IE8 takřka vůbec neliší. Zde bodík dolů, poněvadž IE by si určitě zasloužilo změnu letitého rozhraní zákulisí aplikace na nějaké pěkné modernější. Na druhou stranu díky tomu, že zůstalo nezměněno, neztíží tak nastavování s aplikace různým správcům a administrátorům, kteří jsou léta letoucí zvyklí se zde orientovat po paměti.

Odlehčené uživatelské rozhraní

Pokud bych měl hádat, vývojáři v Microsoftu určitě dostali za úkol trumfnout minimalistické rozhraní Google Chrome. Pravda, to se jim sice povedlo, ale na úkor chudáků nezkušených uživatelů, kteří se nedočkají své oblíbené lišty záložek, poněvadž netuší, že si jí musí sami zapnout.

Tovární nastavení uživatelského rozhraníTovární nastavení uživatelského rozhraní

Nechápu, co je to dnes za módu, schovávat všechny důležité prvky, jen aby se ušetřilo 10px prostoru. Pokud uživatel opravdu potřebuje více místa, tak ať si sám rozhraní přizpůsobí.

Panel záložek lze zobrazit standardně pod adresním řádkemPanel záložek lze zobrazit standardně pod adresním řádkem

V továrním nastavení tedy v novému uživatelském rozhraní naleznete tlačítka zpět/vpřed, multifunkční adresní lištu (zároveň jako vyhledavač) a lištu panelů. V první betaverzi sklidilo toto rozložení velikou kritiku, poněvadž majitelé zejména neširokoúhlých monitorů byli velmi hendikepováni díky umístění lišty panelů vedle adresní lišty. Adresní lišta byla tedy tak krátká, že jste v ní neviděli celou URL (delší) a pokud jste otevřeli více panelů, přepínat mezi nimi bylo velmi obtížné, jelikož byly panely doslova natlačené vedle sebe. Lištu s panely bohužel nešlo umístit jinam. V nové RC verzi má již uživatel možnost umístit lištu s panelu standardně pod adresní řádek.

Pěkně graficky zpracované panelyPěkně graficky zpracované panely

Design uživatelského rozhraní zaslouží pochvalu. Vrchní část je v rámci funkce Aero (rozhraní Windows Vista/7) průhledná stejně jako u dalších nových prohlížečů (Opera, Chrome, atd.). Design je ladný a nijak výrazně kontrastní – nikde nekřičí.

Práce s panely

S panely (záložkami) lze pracovat obdobně jako s okny v uživatelském rozhraní Aero (Windows). Můžete tedy pouhým uchopením a tažením záložku (kartu) připnout na půlku obrazovky, na hlavní panel (viz níže), či přetáhnout do jiného otevřeného okna. Nechybí samozřejmě funkce kategorizace panelů, tedy skupiny záložek jsou rozlišeny jinou barvou jako u IE8.

Připnutí záložek k okrajům obrazovkyPřipnutí záložek k okrajům obrazovky

Připínání webů na hlavní panel

Tato funkce byla k vidění již u betaverze. Každý otevřený panel (webová stránka) lze pouhým přetažením (nebo dialogem) připnout na hlavní panel mezi ostatní ikony programů. Odtud můžete pouhým kliknutím okamžitě vyvolat tuto stránku. Musím uznat, že se jedná o jednoduchý ale velmi dobrý nápad, který určitě sklidí ovace. Tato funkce se však týká pouze Windows 7.

Připínání záložek na hlavní panelPřipínání záložek na hlavní panel

Adresní řádek

Stalo se trendem, že adresní řádek dříve sloužící pouze pro zadávání URL adres dnes slouží rovněž jako vyhledavač. Při psaní adresy či pojmu do adresní lištičky vám navolený vyhledavač (defaultně Bing) našeptává výrazy a při odeslání dotazu dokáže prohlížeč zobrazit stránku, která nejvíce odpovídá vašemu dotazu. Tato funkce jde díky Bohu vypnout, a tak se při odeslání dotazu zobrazí pouze stránka vyhledavače s výsledky hledání.

Našeptávač adresního/vyhledávacího řádkuNašeptávač adresního/vyhledávacího řádku

Nový správce stahování

Nový Internet Explorer konečně dostal správce stahování, který shromažďuje probíhající stahování v jednom okně. Už nikdy tedy pět a více otevřených mini oken se stahováním.

Nový správce stahování kontroluje digitální podpis aplikacíNový správce stahování kontroluje digitální podpis aplikací

Poněvadž si Microsoftu dal záležet zejména na bezpečnosti uživatele, nový zabudovaný správce stahování obsahuje kontrolu digitálního podpisu stažených souborů, a tak uživatele dokáže upozornit na potencionální hrozbu.

Vylepšený správce doplňků

Nová funkce správce doplňků uživateli oznámí, nakolik nainstalované doplňky zpomalují chod (spouštění) prohlížeče. Často se stane, že do prohlížeče se nainstalují doplňky při instalaci nějakého programu a uživatel si jich ani nevšimne. Tato funkce uživateli za čas nabídne možnost zjistit, jak by mohl svůj prohlížeč zrychlit.

Potěší zejména možnost ve správci doplňků zakázat, aby aplikace třetích stran měnili výchozí nastavení vyhledavače (typicky instalace ICQ, Daemon Tools, apod.).

Výkon a zabezpečení

Toto jsou hlavní priority vývoje tohoto prohlížeče. Po stránce výkonu mohu jednoznačně prohlásit, že Microsoft svůj úkol splnil. Microsoft jako jediný zatím dokázal integrovat HW akceleraci do takové míry, aby opravdu plnila svůj účel. HW akcelerace přebírá výpočty procesoru a zaměstnává grafickou kartu, která je v těchto výpočtech mnohonásobně rychlejší a která se navíc v počítači 90% času fláká. Akcelerovány jsou hry i videa ve vysokém rozlišení, tudíž majitelům pomalejších počítačů (notebooky) by měli zmizet problémy s přehráváním tohoto obsahu na internetu. Výkon svého prohlížeče a výkon HW akceleraci si můžete ověřit na stránce IE Test Drive, kde Microsoftu vytvořil různá dema k měření a porovnání jednotlivých prohlížečů.

HW akcelerace velmi urychlí například hry na webuHW akcelerace velmi urychlí například hry na webu

Vylepšeno bylo i javaskriptové jádro Chakra, které od betaverze ještě porychlilo. O všem hovoří například výsledky v populárním javaskriptovém benchmarku SunSpider. Dle mého měření tu nový Internet Explorer dosahuje až 20 krát lepších výsledků než přechozí osmá verze prohlížeče.

Hovořilo se rovněž často o rychlosti spouštění. Mohu prohlásit, že oproti předchozí osmé verzi prohlížeče doznala devátá verze výrazného zrychlení, avšak oproti současné deváté verzi Google Chrome rozdíly téměř neshledávám (záleží na integrovaných doplňcích).

Filtrování ActiveX – flash obsahFiltrování ActiveX – flash obsah

Rovněž zabezpečení bylo věnováno mnoho úsilí. Jak se však tato fáze Microsoftu povedla, prověří až čas a statistiky. Vylepšení doznala funkce Smart Screen. Přidány byly funkce pro filtrování ActiveX, kde uživatel může zvolit, na kterých stránkách chce povolit tento interaktivní obsah. Můžete tedy zakázat například veškeré flash prvky na stránce.

Blokování obsahu z jiných zdrojůBlokování obsahu z jiných zdrojů

Novinkou je ochrana proti sledování, která chrání uživatele před sledováním jejich chování na webové stránce (například reklamními roboty apod.). Pomocí této funkce lze vytvořit regulérní blokování reklam, kde prohlížeč se sám učí, co má zablokovat.

Ostatní vylepšení a novinky

Tímto však výčet změn rozhodně nekončí. Ještě mohu jmenovat například nový způsob oznamovacích dialogů, novou stránku záložky apod. Více podrobnějších informací naleznete na oficiálních stránkách Microsoftu.

Závěrem

Vývoj nového prohlížeče byl pro Microsoft doslova šibeniční záležitostí a poslední možností zvrátit úpadek trhu a zpomalit růst podílu ostatních prohlížečů (hlavně Chrome). Microsoft musel přijít s něčím novým, lepším, ještě lepším. Dle mě se mu to podařilo na plné čáře a přišel doslova prozatím s tím nejlepším.

Nové devítce chybí jediná věc – online synchronizace osobních dat (záložky, nastavení, hesla, apod.). Doufejme, že v brzké budoucnosti se dočkáme řešení tohoto problému jiných způsobem, než přesWindows Live Sync (Mesh).

Článek Internet Explorer 9 - Nástupce legendární série ve velkém stylu byl publikován 8. března 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Milan Herbig. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...