Internet Explorer 8 beta 2 - recenze druhé betaverze nového IE

Tagy:  Internet Explorer beta 2, Internet Explorer, Explorer 8, beta verze, prohlížeče, Mozzila Firefox

Sponzorované odkazy

Internet Explorer 8 beta 2 - recenze druhé betaverze nového IE

Ještě jsme si ani pořádně nestačili zvyknout na Internet Explorer 7, který znamenal relativně převratný krok v historii tohoto prohlížeče a již zde máme dvě beta verze nového Internet Explorer 8. Co nový prohlížeč nabízí a jaký vlastně zatím je se dočtete v této recenzi.

Instalace, aneb malý boj

Po stažení relativně malého instalačního souboru si dejte pozor hned na několik věcí. První z nich je snaha o vaše vmanipulování do jakéhosi „výzkumu oblíbenosti“ o jehož účelu mi není zatím příliš známo. Druhou nástrahou je možnost k vlastnímu prohlížeči doinstalovat aktualizace, které na počítači chybějí, ale se samotným prohlížečem nemají vůbec nic společného. Nejde o nějaký velký problém, spíše pokud nemáte zrovna čisté svědomí ve vlastnictví operačního systému, můžete být po schválení stažení aktualizací odměněni neoblíbeným oknem, které vás na nepravost systému upozorňuje. Jinak v instalaci nenajdeme žádné závažnější problémy a její průběh je rychlý.

Instalace IEInstalace IE

První spuštění

Při prvním spuštění si nějakých příliš významných změn, oproti starší verzi Internet Exploreru nevšimnete. Drobné změny se týkají vzhledu ovládacích ikonek a záložek. Pokud využíváte například ve Firefoxu otevírání stránek v panelech, zde je možné taky, navíc jsou panely laděny do příjemného zeleného odstínu, zvětšuje se tak orientace v případě, že máte otevřeno několik stránek najednou. Naopak vůbec mi nevyhovuje umístění ikon na ovládacích panelech. Ty jsou chaoticky rozházeny, a i když jdou jakžtakž přizpůsobit uživateli, řešení jako u Firefoxu by bylo vyhovující a průměrnému uživateli dostačující. Začínajícím uživatelům nové verze Internet Exploreru budou ikony a ovládací prvky působit zpočátku problémy i když se na ně samozřejmě dá zvyknout. Možná někomu bude vadit i ozvučení přechodů mezi odkazy a kliknutí na ně. Po hodině práce s internetem je neustávající „klepání“ ve sluchátkách, popřípadě reproduktorech lehce na nervy jdoucí.

Internet Explorer domovská stránkaInternet Explorer domovská stránka

Lákání na nové funkce

A co je hlavním lákadlem nového Internet Exploreru? Je to například nová funkce InPrivate. Pokud potřebujete, aby jste byl na internetu opravdu anonymní. Není nic jednoduššího než funkci zapnout a od té chvíle nikdo nenalezne žádné stopy vaší činnosti na internetu v počítači. Nebudou se ukládat cookie, nebude se ukládat ani historie navštívených webových stránek. Druhou neméně zajímavou funkcí je zvýrazňování domény v adresním řádku. Velmi dobře to jde vidět na obrázku níže. Jde o obranu uživatele před různými podvrženými a phisingovými stránkami tím, že prohlížeč sám v adresním řádku zvýrazňuje doménu serveru, není tak složité rozluštit, zda se nacházíme na správné stránce či nikoliv.

Adresní řádek IEAdresní řádek IE

Nicméně pořád platí vytýkaný problém nové verze Internet Exploreru, tím je někdy chybné zobrazení stránek, jejich špatné načtení, popřípadě „zdeformování“ designu. Běžný uživatel na tento problém narazí méně často, pokud však vytváříte webové stránky, připravte se na spoustu nastavování a upravování, aby se stránka načítala správně. Během zkoušek se mi však žádná stránka nenačetla špatně, i když na některých jiných internetových portálech si uživatelé na špatné načítání stránek stěžují relativně často.

Překvapení je na místě

Mé hodnocení prozatímní beta verze je spíše skeptické, i když některé funkce jistě zaujmou, pořádné hodnocení lze vyřknout až po uvedení finální verze. Její oficiální datum vydání není stále známé, avšak přípravy by již měly být v plném proudu. Zbývá nám tedy nechat se překvapit.

Internet Explorer 8 beta 2 ke stažení zde:
Internet Explorer 8 beta 2 download

Článek Internet Explorer 8 beta 2 - recenze druhé betaverze nového IE byl publikován 25. září 2008 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Pavel Dobeš. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...