lnternet Explorer 9 Platform Preview: Vize budoucnosti

Tagy:  Internet Explorer 9, Windows 7, Platform Preview, Microsoft, prohlížeč, web, internet, HTML 5, XP, Javascript, DirectWrite, Direct2D, hardwarová akcelerace, windows vista

Sponzorované odkazy

lnternet Explorer 9 Platform Preview: Vize budoucnosti

Konkurence nespí a zásobuje nás neustále novějšími a sofistikovanějšími verzemi internetových prohlížečů. Ani Microsoft, který v poslední době dostal obrovskou ránu kvůli zavedení Ballot screenu, neusíná na vavřínech a ohlašuje novu verzi Internet Exploreru. My se podíváme, co nás čeká v Internet Exploreru 9 nového a jakým směrem Microsoft posílá vývoj svého prohlížeče.

Internet Explorer 9 Platform Preview

Internet Explorer 9 Platform Preview

Není preview jako preview

Nejprve se určitě musím zmínit o tom, že momentálně dostupné demo Internet Exploreru je spíše jakési technologické preview. Microsoft chce prostřednictvím tohoto preview ukázat nejnovější technologie, které na nás čekají v plánované „Devítce“. O Windows XP je známo, že si drží velkou základnu uživatelů ještě v nynější době. Microsoft se tak snaží většinu svých uživatelů stařičkých „Xpéček“ přetáhnout na nejnovější Windows 7, a proto devátý Internet Explorer již nepoběží na Windows XP. Pro chod tedy budete potřebovat alespoň Windows Vista s nainstalovaným Service Packem 2 či novější Windows 7. Chcete-li si Internet Explorer 9 vyzkoušet, můžete jej bez starosti nainstalovat, instalace staršího Internet Exploreru 8 zůstane nedotčená. Jak se zdá, postupem času bude Microsoft vydávat další dema s novými technologiemi. Nečekejte určitě žádné pořádné uživatelské rozhraní. Zcela prosté okno a několik rozbalovacích nabídek. Nic víc zatím není k dispozici. Toto preview je vyloženě jen plejádou všech žhavých technologii, které nás čekají v Internet Exploreru 9. Jako prioritní prohlížeč to určitě nelze používat, můžete se ale podívat, jak si „Devítka“ zatím vede v zobrazování vašeho oblíbeného webu.

Zobrazení webu

Zobrazení webu

Javascript má nový pohon

Javascriptové jádro je alfou omegou každého prohlížeče. Při vydání nové verze nějakého prohlížeče většinou tvůrci vyhlašují, jak jejich prohlížeč dopadl v různých testech. Například výsledky z takového Sunspideru, což je javascriptový test, mají s pozdějším praktickým využitím pramálo společného. Weby přeci jen nejsou založené na čistém Javascriptu, ale kombinují mnoho dalších jazyků. Podle výše zmíněného testu Sunspider se Internet Explorer 9 vyrovná dokonce i Firefoxu 3.5, tedy co se týče Javascriptu. Zmínit se určitě musím o známém testu Acid3, který ukazuje na chyby v realizaci webových standardů internetových prohlížečů. Momentálně dosahuje Internet Explorer 9 hodnocení 55/100 a neustále se zlepšuje. Pro porovnání, Internet Explorer 8 měl pouhých 20/100 a konkurenční prohlížeče se blíží k nejvyšší hranici 100/100. Necháme se překvapit, jak si nakonec Devítka povede.

Porovnání prohlížečů v Sunspideru (zdroj „IEblog“:http://blogs.msdn.com/ie/

Hardwarová akcelerace

Jednou z nejvýznamnějších novinek bude určitě hardwarová akcelerace grafiky a písma. Již dlouho se pro vykreslování objektů ve webovém prohlížeči využívá standard GDI či novější GDI+, což je vlastně softwarové vykreslování grafiky. Hardwarová akcelerace grafiky využívající Direct2D a DirectWrite přinese krásně vyhlazený text a vyšší rychlost vykreslování webu. Můžeme se tedy těšit na hladkou dobu bez „zubatého“ textu. Ani konkurence však nespí, a tak se brzy můžeme dočkat hardwarové akcelerace i v případě konkurenčních prohlížečů, jako například Firefox, Chrome či Opera.

Horní obrázek reprezentuje hardwarovou akcelerace, zatímco dolní softwarovou akceleraci.

Další novinky v „Devítce“

Čím dál tím častěji se dnes objevují informace okolo HTML 5. Mnoho prohlížečů již některé prvky HTML 5 podporují, nyní se do této řady přidává i Internet Explorer. Je sice pravda, že v předchozí verzi jsme také mohli vidět podporu HTML 5, ale ta byla úplně na jiné úrovni než nyní. Oproti předchozím verzím se Microsoft soustředí více na celkovou rychlost prohlížeče. Dříve se totiž soustředil na okrajové možnosti a funkce. Tato situace by mohla značně vyhrotit válku prohlížečů. Další konkurent již do tak nelítostného souboje Opery, Chromu, Safari a Firefoxu. Smetánku to přinese samozřejmě pro nás uživatele. Microsoft také pracuje na podpoře nových CSS 3.

Informace i Internet Exploreru 9

Uspěje?

Na závěrečné hodnocení nového Internet Exploreru 9 je příliš brzo, avšak těmito preview nám Microsoft alespoň lehce naznačuje směr vývoje svého majoritního prohlížeče. Jde vidět, že se Microsoft poučil a dal spíš na konkurenční marketing. Zatím nejzajímavějšími novinkami je určitě hardwarová akcelerace, nové javascriptové jádro a v neposlední řadě konečně i podpora HTML 5. Největším zklamáním je však podpora jen Windows Vista SP2 a Windows 7. Nějak se bohužel Microsoft musí starých „Xpéček“ zbavit.

Internet Explorer oficiální blog (IEBlog)

Sponzorované odkazy:

Článek lnternet Explorer 9 Platform Preview: Vize budoucnosti byl publikován 9. května 2010 v 06.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  2. Katastrální mapy online
  3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
  4. Smajlíci
  5. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Rozzlobenimuzi.com
  8. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  9. Blesk.cz - jeden z nejčtenějších bulvárních deníků
  10. Wikipedia online encyklopedie

Tagy

mapy Google překládač sms smajlíci idos seo Pravopis pohlednice CMS

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na neodolatelně tenký Apple iPad Air. Skvělý tablet pro nejnáročnější uživatele!