Windows Live SkyDrive - 25 GB online a zcela zdarma

Tagy:  Windows Live SkyDrive, SkyDrive, Live, Live Mesh, Office, Office Webs Apps, Live ID, Windows, Microsoft, cloud, Dropbox, Google Docs

Sponzorované odkazy

Windows Live SkyDrive - 25 GB online a zcela zdarma

Každý si při vyslovení on-line úložiště jistě vybaví velmi známou službu Dropbox, která se stala skoro synonymem on-line úložiště, či třeba nedávno spuštěný iCloud od Applu. Microsoft nezaspal a poskytuje dokonce dvě takové služby, konkrétně Windows Live Mesh a Windows Live SkyDrive. My si dnes představíme druhou jmenovanou službu, tedy Live SkyDrive, od které můžete zcela zdarma očekávat úctyhodných 25 GB. Pusťme se do toho…

SkyDrive pod drobnohledem

Hned na začátek bych nejprve nastínil rozdíl mezi Live Mesh a Live SkyDrive. Zatímco Live Mesh, nabízející 5 GB on-line úložiště, slouží jako cloudové úložiště synchronizující data mezi serverem a jednotlivými stanicemi, tak Windows Live SkyDrive je pouze jednoúčelové on-line úložiště bez možnosti synchronizace počítače se serverem. Tím jsme vlastně vytyčili i rozdíl Live SkyDrive a oblíbeným Dropboxem, pro který je konkurentem právě spíše výše zmíněný Live Mesh. Proč Microsoft alespoň nějak nepropojil tyto dvě služby dohromady, je zajímavou otázkou. Je dost možné, že se tento problém řeší v konferenčních místnostech Microsoftu. Na druhou stranu je také dost možné i to, že je toto rozdělení velmi podobných služeb záměrné. Oddělení obou služeb má však i kladnou stránku. Každé úložiště má vlastní kapacitu, a tak při používání jedné z nich si nijak neubíráte místo na druhém.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Windows Live SkyDrive nabízí on-line úložiště s úctyhodnou kapacitou 25 GB. SkyDrive bylo stvořeno především pro ukládání „domácích“ multimédií, a tak nesmí maximální velikost nahrávaného souboru přesáhnout 100 MB. Dobrou zprávou je kompletní počeštění celého rozhraní služby, což jistě potěší nejednoho uživatele. Protože je SkyDrive on-line úložištěm, úplně vybízí ke sdílení s ostatními uživateli. To samozřejmě nečiní SkyDrive problém, a tak můžete k jednotlivým složkám nastavovat oprávnění pro uživatele. O tom ale později.

Fotografie ve fotoalbuFotografie ve fotoalbu

Registrace

Jako u každé služby provozované Microsoftem je třeba Windows Live ID. Pokud jej máte, zabere zprovoznění Live SkyDrive jen několik kliknutí myší a potvrzení heslem. V podstatě stačí jen odsouhlasit smluvní podmínky a pro kontrolu zadat heslo k Live ID účtu a služba je připravena k používání. Nemáte-li Live ID, musíte jej zaregistrovat. To si sice vyžádá o trochu více času než první případ, nicméně budete mít možnost používat i mnoho dalších služeb provozovaných Microsoftem. Vlastní registrace vyžaduje jen několik základních údajů, konkrétněji jméno, příjmení, poštovní směrovací číslo, země původu a další. Všechny položky jsou povinné. Jakmile je celý registrační formulář vyplněný a pročetli jste si smluvní podmínky, můžete pokročit dále prostřednictvím tlačítka Souhlasím. Poté vám přijde aktivační e-mail s odkazem, díky kterému váš účet aktivujete. Dále je stejný scénář, jako když Live ID již vlastníte.

Registrační formulářRegistrační formulář

Pracujeme s on-line úložištěm

Protože SkyDrive nepodporuje synchronizace eventuálně ovládání z rozhraní Windows, je webové rozhraní služby velmi důležité. Hned na začátku vás naštěstí mohu ujistit výborným ovládáním a rychlostí. Uživatelské rozhraní je opravdu povedené a intuitivně se ovládá. Potěší i přítomnost tzv. „drag & drop” funkce. V praxi to znamená, že pro nahrání souboru z vašeho počítače stačí vybraný soubor myší přetáhnout do webové rozhraní, čímž se onen soubor automaticky nahraje. Stačí tedy klepnout na Přidat soubor a vzápětí přetáhnout všechny fotografie vyznačeného pole. Dále stačí jen počkat na dokončení nahrávání a vzápětí tlačítkem Pokračovat se vrátíte zpět do alba, kam jste nahráli fotografie. Podobný postup samozřejmě platí i pro vkládání dokumentů. Nevyhovuje-li vám tento způsob, můžete nahrávat fotografie po jedné běžným způsobem vyhledáním fotografie na vašem disku. Vedle toho ještě můžete nastavit zmenšení fotografií z důvodu úspory místa. Nechybí samozřejmě možnost ponechání původní velikosti.

NahráváníNahrávání

Sdílení a nastavení jednotlivých oprávnění si můžete nastavit pro každé album zvlášť. Existuje celkem pět stupňů sdílení. Prvním stupněm je čistě soukromá složka, jejíž obsah vidíte jen vy. Druhý stupeň opravňuje přístup jen vybraným přátelům, třetí všem vašim přátelům, čtvrtý přátelům vašich přátel a úplně poslední možností je zcela veřejné sdílení. To znamená, že všichni mohou přistupovat do tohoto alba. U každého výše popsaného stupně ještě můžete měnit oprávnění, zda-li například budou ostatní uživatelé vaše fotografie upravovat, měnit či třeba odstraňovat. Fotografie lze nahrávat na SkyDrive například prostřednictvím aplikace Windows Live Fotografie. Potěší také možnost zobrazení nahraných fotografií ve formě prezentace. Při prohlížení fotografií je k dispozici menší nástrojový panel, který umožňuje přidávat značky, přejmenovávat a tak podobně.

Nastavení sdílení složkyNastavení sdílení složky

V případě dokumentů můžete nahrávat soubory s jakýmikoliv příponami. Nicméně upravovat v Office Webs Apps můžete jen dokumenty, sešity či prezentace ve formátu podporovaném běžnými desktopovými Office. Jakmile dojde na řadu neznámý formát včetně PDF, soubor se jen stáhne a vy ho musíte otevřít v počítači.

Tvorba nové složkyTvorba nové složky

Verdikt

Windows Live SkyDrive je výborná služba pro sdílení fotografií a dokumentů. Maximální 100 MB velikost nahrávaných souborů je snesitelná. Potěší kvalitně zpracované uživatelské rozhraní, možnost drag & drop přidávání souborů a také kompletní česká lokalizace. Největším lákadlem je bezesporu velká kapacita úložiště. Škoda je snad jen v nemožnosti otevřít některé formáty ve webovém rozhraní a také úplné oddělení od Live Mesh. Na internetu je mnoho různých návodů, jak úložiště SkyDrive zprovoznit jako další síťový disk.

Moje hodnocení =  80 %

Výhody:

  • Kapacita úložiště
  • Kompletně v češtině
  • Příjemné rozhraní
  • Pěkně vyřešené sdílení
  • Zcela zdarma

Nevýhody:

  • Absence jakéhokoliv spojení s Live Mesh
  • Nedokáže otevřít jiné než Office dokumenty

Článek Windows Live SkyDrive - 25 GB online a zcela zdarma byl publikován 9. července 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...