Google a jeho nový způsob vyhledávání obrázků na internetu

Tagy:  Google, obrázky, images, vyhledávání, rozšířené vyhledávání, obrazky, pictures, jak vyhledávat obrázky na google, google.cz, google.com, vyhledávač, vyhledavac,

Google a jeho nový způsob vyhledávání obrázků na internetu

Že je Google nejpoužívanějším vyhledávačem, i co se týče obrázků, ví snad každý. A snad každý ho aspoň jednou použil. Vědí ale uživatelé internetu, že kromě jednoduchého zapsání hesla do vyhledávací lišty umí Google výsledky velmi důkladně zkonkretizovat?

Kudy k lepším výsledkům?

Když na domovské stránce přehlédneme obrovské logo, dlouhou vyhledávací lištu a výrazné tlačítko „Hledat obrázky“, oči nám spočinou na nevýrazném, ale mocném, odkazu „Rozšířené hledání obrázků“. A jaké možnosti se nám tedy nabízejí?

Vyhledávač GoogleVyhledávač Google

Obrázky podle témat

Vyplněním těchto kolonek přikážeme vyhledávači, aby zobrazoval výsledky pouze týkající se:

 • Přesné formulace – ve standardním vyhledávači lze této možnosti dosáhnout, když větu napíšeme do uvozovek. To znamená, že když do políčka napíšeme „Virtual Tuning“, Google zobrazí pouze obrázky týkající se tohoto tématu.
 • Jedno nebo několik slov – ve standardním vyhledávači lze této možnosti dosáhnout, když mezi slova napíšeme „OR“. To znamená, že když do kolonek napíšeme „Auta“, „Motorky“, „Kola“, Google zobrazí pouze obrázky týkající se těchto klíčových slov
 • Nezobrazovat obrázky obsahující slova – ve standardním vyhledávači lze této možnosti dosáhnout, když před nežádoucí slovo umístíme znaménko mínus. To znamená, že vyhledávač nezobrazí obrázky týkající se uvedených hesel.
Vyhledávání podle tématVyhledávání podle témat

Atributy obrázku

Další možností, jak zkonkretizovat vyhledávání, jsou rozsáhlé možnosti vlastností hledaných obrázků. Můžeme nastavit:

 • Velikost obrázku – buďto přednastavené velikosti, nebo zadáme vlastní.
 • Poměr stran – hledáme obrázky čtvercové, obdélníkové nebo vysoké?
 • Typ obrázku – volíme mezi možnostmi fotografie, klipart, obličej, kresba.
 • Zdroj obrázku – můžeme vyplnit, z jaké adresy by měl obrázek pocházet. To znamená, že pokud zadáme „deviantart.com“, Google zobrazí pouze obrázky umístěné na této doméně.
 • Barva na obrázku – jednoduše zvolíme, jaké barvy by měl hledaný obrázek mít.
 • Uživatelská práva – pokud hodláme vyhledaný obrázek použít například na své webové stránce nebo s ním jinak pracovat, zaškrtneme příslušné políčko. Jestli si ho chceme pouze umístit na plochu, není potřeba tuto možnost řešit.
 • Typ souboru – vybereme formát, ve kterém chceme vyhledané obrázky mít.
 • Region – vyhledávač přefiltruje obrázky podle země původu.
 • Bezpečné vyhledávání – určuje míru výskytu obrázků s erotickou tématikou. Přísné filtrování zamezí zobrazení obrázků ze stránek, kde by se takový materiál vůbec mohl objevit. Mírné filtrování zamezí pouze obrázkům s touto tématikou. Vypnutý filtr nechá projít vše. Filtr však není stoprocentní, i přes jeho zapnutí se může stát, že nějaký obrázek proklouzne.
Atributy obrázkůAtributy obrázků

Druhou možností, kde si širší možnosti zapnout, je jednoduše přímo při vyhledávání na levé straně obrazovky. Už vyhledané výsledky se podle kritérií okamžitě zaktualizují.

Možnosti přímo při vyhledáváníMožnosti přímo při vyhledávání

Hledání obrázků pomocí obrázků

Novou funkcí, jak na Googlu hledat obrázek, je pomocí… obrázku.

 • Máme na ploše obrázek, který bychom chtěli najít v jiné velikosti nebo nějaké jemu podobné? Jednoduše ho přetáhneme do vyhledávací lišty Googlu, ten ho zpracuje a nalezne stejné obrázky v jiné velikosti, obrázky jemu podobné, stránky na kterých se objevuje atd.
Vyhledávání pomocí obrázkuVyhledávání pomocí obrázku
 • Když ve vyhledávací liště klikneme na malou ikonku fotoaparátu, otevře se nám okno, do kterého můžeme rovnou vložit URL obrázku, který se nám zalíbil kdekoliv jinde na internetu. Google ho vyhledá a také nám o něm zobrazí všechny informace.
Ikonka fotoaparátu ve vyhledávací lištěIkonka fotoaparátu ve vyhledávací liště

Pro ještě rychlejší vyhledávání obrázků pomocí obrázků Google vydal rozšiřující pluginy pro prohlížeče Google Chrome a Firefox.

Článek Google a jeho nový způsob vyhledávání obrázků na internetu byl publikován 7. září 2011 v 00.00 v rubrice Internet. Autorem článku je Martin Štěpánek. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...