EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů

Tagy:  easeus, partition, master, manager, správa, oddíl, disk, kopírování, spojování, slučování, defragmentace, formátování, oprava, home, edition, professional, server, windows, xp, 2000, vista, 7

Sponzorované odkazy

EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů

Fyzický disk počítače bývá často rozdělován do více oddílů, přičemž každý oddíl má své označení. Často se tato činnost provádí při koupi a prvotním formátování, ještě před instalací OS. Co ale dělat, pokud takovéto změny oddílů chceme provést už za existujícího systému? EaseUS Partiton Master přijde na řadu.

Základní představení

Základní informace o funkcích programu EaseUS Partition Master (EPM) už byly zmíněny v perexu tohoto článku, jedná se o správce oddílů disků. Celý počin je určen pro operační systémy Windows od označení 2000 až po nejnovější Windows 7. Podpora 32 i 64 bitového provedení je samozřejmostí.

EaseUS Partition Master a jeho dostupné verze

Software EPM je možné získat až v 5 odlišných verzích, přičemž každá má své výhody i cenu. Základní tři jsou však Server Edition, Professional Edition a Home Edition.

porovnání verzi

porovnání verzi

Verze Server Edition je určena pro použití na serverech, disponuje funkcí opravy RAID-5 jednotky a příkazového řádku, ostatní zůstává jako u verze Professional. Ta je vzhledem k poměru cena/výkon na nejvyšší příčce, neboť obsahuje všechny základní prvky + rozšířené funkce dynamické změny velikostí jednotek, bootovací Windows PE jednotku atd.

Home Edition obsahuje nutný základ, ale i ten je bohatý na své funkce. Patří tam vytváření, mazání a slučování oddílů, defragmentace jednotek, změna jednotek z FAT na NTFS, změna z primární jednotky na logickou a mnohé další. A to nejlepší na tom je, že je tato edice dostupná zcela zdarma pro nekomerční použití. Ta bude dále popisována.

EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů (https://www.swmag.cz)

Práce s EPM

Po jednoduché instalaci a spuštění programu jsou nám nabídnuty dvě možnosti, buď začít plnohodnotně pracovat (2. volba), nebo se podívat na video-návody (1. volba).

titulní obrazovka

titulní obrazovka

Samotný program je primárně v anglickém jazyce, ale práce s ním je více než jednoduchá. Veškeré nabízené funkce se zviditelní vybráním volného nealokovaného místa nebo již existující jednotky v levém nástrojovém sloupci s názvem Operations.

Odtud si vybereme požadovanou funkci a v následně objevené tabulce zvolíme nastavení procesu. Pro ukázku jsem zvolil změnu velikosti z původních přibližně 195GB na 180 GB, přičemž mi takto vznikne 15GB nealokovaných/nep­řiřazených dat, která pak mohu jednoduše podobným způsobem přidat k vedlejší jednotce.

změna velikosti oddílu

změna velikosti oddílu

Celé nastavení procesu potvrdím klávesou OK a pak ještě spustím samotné provedení tlačítkem Apply v horním nástrojovém menu. Zde mám i možnost činnost zastavit od svého provádění, případně vrátit změny.

Je zdarma a funguje bez problémů

Ostatní a další obdobné práce s programem EaseUS jsou velmi jednoduché, podobně, jako jsme si ukázali. Je však potřeba být opatrný, protože se zde pracuje s oddíly disku a v případě nechtěného vymazání oddílu si můžeme způsobit nevratné škody a nadělat si tak na pěkné potíže.

Pokud se ale budeme vyhýbat systémovému disku a budeme vše dělat s rozvahou a s rozumem, máme k dispozici skutečně výtečný počin, který se o nejen naše diskové oddíly bude umět skvěle postarat.

Výhody:

 • verze Home Edition zdarma
 • přehlednost
 • jednoduchost
 • funkčnost

Nevýhody:

 • anglický jazyk
 • omezení verze Home Edition

Sponzorované odkazy:

Článek EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů byl publikován 28. září 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

 1. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
 2. Možnosti propagace jsou neomezené
 3. Elektronické pohlednice - Snadná a rychlá tvorba zdarma
 4. Nákup na Ebay - Návod krok za krokem
 5. Xiaomi Mi Mix 3 5G - Novinka s podporou sítě 5G a procesorem Snapdragon 855
 6. Libimseti.cz
 7. Sledujuserialy.cz- Tuny seriálů na jednom místě!
 8. Idos.cz - Jízdní řády na internetu snadno a rychle
 9. Jak poznat, že je čas na redesign webu?
 10. Rexx - Nová ergonomická myš od společnosti Trust Gaming

Tagy

Google fotky Windows antivirus SEO MP3 pravopis seznam email email, gmail Windows 10

Doporučujeme

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Potřebujete spolehlivý ERP/CRM systém, který se přizpůsobí potřebám vaší firmy? Doporučujeme využívat moderní podnikový erp software Altus Vario.

Hledáte efektivní řešení pro zpracování mezd? Společnost Vema nabízí moderní mzdový program, který zcela naplní požadavky malých i velkých společností.

Tip na nový iPhone X se Super Retina HD displejem. Nejvýkonnější smartphone pro nejnáročnější uživatele!