EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů

Tagy:  easeus, partition, master, manager, správa, oddíl, disk, kopírování, spojování, slučování, defragmentace, formátování, oprava, home, edition, professional, server, windows, xp, 2000, vista, 7

Sponzorované odkazy

EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů

Fyzický disk počítače bývá často rozdělován do více oddílů, přičemž každý oddíl má své označení. Často se tato činnost provádí při koupi a prvotním formátování, ještě před instalací OS. Co ale dělat, pokud takovéto změny oddílů chceme provést už za existujícího systému? EaseUS Partiton Master přijde na řadu.

Základní představení

Základní informace o funkcích programu EaseUS Partition Master (EPM) už byly zmíněny v perexu tohoto článku, jedná se o správce oddílů disků. Celý počin je určen pro operační systémy Windows od označení 2000 až po nejnovější Windows 7. Podpora 32 i 64 bitového provedení je samozřejmostí.

EaseUS Partition Master a jeho dostupné verze

Software EPM je možné získat až v 5 odlišných verzích, přičemž každá má své výhody i cenu. Základní tři jsou však Server Edition, Professional Edition a Home Edition.

porovnání verziporovnání verzi

Verze Server Edition je určena pro použití na serverech, disponuje funkcí opravy RAID-5 jednotky a příkazového řádku, ostatní zůstává jako u verze Professional. Ta je vzhledem k poměru cena/výkon na nejvyšší příčce, neboť obsahuje všechny základní prvky + rozšířené funkce dynamické změny velikostí jednotek, bootovací Windows PE jednotku atd.

Home Edition obsahuje nutný základ, ale i ten je bohatý na své funkce. Patří tam vytváření, mazání a slučování oddílů, defragmentace jednotek, změna jednotek z FAT na NTFS, změna z primární jednotky na logickou a mnohé další. A to nejlepší na tom je, že je tato edice dostupná zcela zdarma pro nekomerční použití. Ta bude dále popisována.

Práce s EPM

Po jednoduché instalaci a spuštění programu jsou nám nabídnuty dvě možnosti, buď začít plnohodnotně pracovat (2. volba), nebo se podívat na video-návody (1. volba).

titulní obrazovkatitulní obrazovka

Samotný program je primárně v anglickém jazyce, ale práce s ním je více než jednoduchá. Veškeré nabízené funkce se zviditelní vybráním volného nealokovaného místa nebo již existující jednotky v levém nástrojovém sloupci s názvem Operations.

Odtud si vybereme požadovanou funkci a v následně objevené tabulce zvolíme nastavení procesu. Pro ukázku jsem zvolil změnu velikosti z původních přibližně 195GB na 180 GB, přičemž mi takto vznikne 15GB nealokovaných/nep­řiřazených dat, která pak mohu jednoduše podobným způsobem přidat k vedlejší jednotce.

změna velikosti oddíluzměna velikosti oddílu

Celé nastavení procesu potvrdím klávesou OK a pak ještě spustím samotné provedení tlačítkem Apply v horním nástrojovém menu. Zde mám i možnost činnost zastavit od svého provádění, případně vrátit změny.

Je zdarma a funguje bez problémů

Ostatní a další obdobné práce s programem EaseUS jsou velmi jednoduché, podobně, jako jsme si ukázali. Je však potřeba být opatrný, protože se zde pracuje s oddíly disku a v případě nechtěného vymazání oddílu si můžeme způsobit nevratné škody a nadělat si tak na pěkné potíže.

Pokud se ale budeme vyhýbat systémovému disku a budeme vše dělat s rozvahou a s rozumem, máme k dispozici skutečně výtečný počin, který se o nejen naše diskové oddíly bude umět skvěle postarat.

Výhody:

  • verze Home Edition zdarma
  • přehlednost
  • jednoduchost
  • funkčnost

Nevýhody:

  • anglický jazyk
  • omezení verze Home Edition

Článek EaseUS Partition Master: Jednoduchá správa diskových oddílů byl publikován 28. září 2011 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je . Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...