Glary Utilities - Rychlá a moderní správa počítače

Tagy:  Glary Utilities, Glary Utilites, Glary, Utilities, optimalizace, správa, údržba, oprava, registry, čištění disku, defragmentace, Windows, 1-kliková údržba

Sponzorované odkazy

Glary Utilities - Rychlá a moderní správa počítače

Proč stahovat mnoho různých aplikací pro optimalizaci počítače, když vám stačí jen jeden? Takový případ většinou zastupují jen profesionální placené aplikace. V případě bezplatných aplikací se jen málokdy objevuje ucelený program pro optimalizaci, který by obsahoval většinu potřebných nástrojů. Otázkou zůstává, jestli je Glary Utilities schopný zvládnout všechny nabízené funkce alespoň stejně jako jednotlivé jednoúčelové aplikace.

Všechno pohromadě

Glary Utilities nabízí nepřeberné množství optimalizačních nástrojů pro operační systém Windows XP a novější. K dispozici je zcela zdarma, avšak jen pro domácí použití. Firmy si musí připlatit. Očekávat můžete nejen důkladnou defragmentaci a čistku registrů, ale i čištění dočasných souborů systému, speciálního opraváře zástupců či třeba obnovu nedávno smazaných souborů. Program je ovšem schopný i soubory smazat definitivně bez možnosti pozdější obnovy. Setkáváte-li se s problémem velkého množství duplicitních souborů či omylem vytvořených prázdných složek, Glary Utilities vám i v z tohoto hlediska ulehčí práci. Potěšující zprávou je jistě i kompletní česká lokalizace programu uživatelského rozhraní. Počeštění se však nedočkala nápověda, což v závěru není tak velký zádrhel. Všechny nástroje jsou stručně popsány u názvů a většina z nich obsahuje jednoduchého průvodce v češtině.

Uživatelské rozhraníUživatelské rozhraní

Instalace a první spuštění

Glary Utilities můžete stáhnout například na našem serveru eDownload.cz. Jeho instalační balíček má lehce přes 6 MB. Instalací vás provede standardní průvodce, který vás ničím nepřekvapí. Volba složky pro instalaci, nastavení umístění zástupců po instalaci a volba jazyka, v níž je ve výchozím nastavení zvolena čeština. Prostě nic nového pod sluncem.

Průběh instalacePrůběh instalace

Zastavím se ale u povedeného uživatelského rozhraní. Preferujete-li občasnou změnu vzhledu, mám pro vás dobrou zprávu. Můžete totiž vybírat mezi třemi výrobcem předpřipravenými skiny. Další bohužel nelze přidat. Samotný program je rozdělen do čtyř záložek. První z nich nazvaná Stav vás informuje o současném stavu programu. Vyjma aktuální verze se zabývá také licencí a nastavením autoúdržby. U poslední jmenované funkce se musím zastavit. Umožňuje totiž nastavit automatické čištění a optimalizaci pomocí programu Glary Utilities. Špatnou zprávou bohužel je, že tato funkce není k dispozici pro nekomerční verzi. Další záložkou je 1-kliková údržba, kterou podrobně rozeberu v další části článku. Tam se také více zmíním o záložce Moduly, jenž nabízí seznam všech poskytovaných nástrojů.

Změna vzhleduZměna vzhledu

Poslední záložka je provedena jako rozbalovací nabídka a obsahuje nápovědu, odkaz na stránku výrobců, volbu skinu a také Centrum obnovení a položku Možnosti. V Centru obnovení naleznete přehledný seznam obnovovacích bodů jak pro operační systém, tak i pro samotnou aplikaci. Objeví-li se tedy nějaká chyba při údržbě prováděné Glary Utilities, můžete z automaticky prováděné zálohy vyvolat poslední bod obnovy.

Centrum obnoveníCentrum obnovení

Jediný klik stačí ke štěstí

Asi největším lákadlem aplikace je bezesporu funkce 1-klikové údržby. V ní si nastavíte, jaké akce chcete provést a potom stačí jen kliknout na tlačítko Spustit skenování a na konci potvrdit samotnou automatickou údržbu tlačítkem Opravit chyby. 1-kliková údržba se skládá z šesti akcí. Čištění registrů zajišťuje pročištění chybných a již nepotřebných registrů ze systému. Čištění dočasných souborů pro změnu vyčistí pozůstalé a nepotřebné souboru vytvořené operačním systémem. Funkce Oprava nástrojů opraví zástupce odkazující na neexistující cíle. Čistič soukromí se stará o promazání historie surfování po internetu. Předposlední Správa spouštění vás zbaví podezřelých procesů spouštěných při startu systému. Funkce poslední položky je, si myslím, každému jasná.

1-kliková údržba1-kliková údržba

Položka Moduly obsahuje kompletně všechny nástroje aplikace Glary Utilities. Nástroje jsou rozděleny do pěti kategorií. Každá kategorie se zaobírá jedním typem problémů vznikajících při chodu systému. Tato záložka obsahuje všechny nástroje z předchozí záložky 1-kliková údržba a k tomu přidává ještě mnoho dalších nástrojů. Například zde naleznete nástroj Defragmentace registru, která slouží k uspořádání registrů v systému, čímž se systém zrychlí. Zdárný příklad nástroje, který v 1-klikové údržbě nenaleznete. Dále zde také naleznete nástroj Analyzátor disku zobrazující nejen zbylé místo na disku, ale i procentuální statistiky kapacity všech složek a souborů. V útrobách záložky Modul naleznete i speciální nástroj pro odinstalaci programů, výborně zpracovaného správce procesů nebo třeba možnost zobrazení podrobných informací o celém počítači.

ModulyModuly

Závěrem

Glary Utilities je velmi povedený ucelený nástroj pro optimalizaci a správu počítače. Pominu-li absenci autoúdržby ve verzi pro domácí segment, stojí Glary Utilities minimálně za vyzkoušení. Výborná zpráva je i kvalitní česká lokalizace. Přívětivé a promyšlené uživatelské rozhraní také nemá žádné větší neduhy. Dobrým krokem je i centrum obnovení, zajišťující i jakousi bezpečnost před zhroucením systému. Glary Utilities nabízí nepřeberné množství nástrojů, z nichž jsem vyjmenoval opravdu jen ty nejzajímavější. Jednotlivé nástroje zvládají svoji funkci na jedničku. Nezbývá mi tedy nic jiného, než vám Glary Utilities stoprocentně doporučit. Je to totiž opravdu dobrý pomocník v boji proti zpomalování chodu operačního systému.

Moje hodnocení:  95 %

Dobrý freeware

Výhody:

  • Čeština
  • Přívětivé uživatelské rozhraní
  • Centrum obnovení
  • Zdarma
  • 1-kliková údržba
  • Množství nabízených nástrojů

Nevýhody:

  • Chybí autoúdržba ve free verzi

Článek Glary Utilities - Rychlá a moderní správa počítače byl publikován 14. listopadu 2010 v 00.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...