Optimalizace systému pomocí správy aplikací po spuštění

Tagy:  Windows, Optimalizace systému, Konfigurace systému, Nástroj pro konfiguraci systému, správa aplikací po spuštění, po spuštění, zrychlení, CCleaner, Argente StartUp Manager

Sponzorované odkazy

Optimalizace systému pomocí správy aplikací po spuštění

Už vás nebaví čekání při dlouhém startu systému? Máme pro vás řešení, které tento čas může rapidně zkrátit snadno a rychle. V dnešním článku si řekneme, jak optimalizovat systém Windows XP a 7 prostřednictvím správce aplikací po spuštění. Nebojte se dát vale pomalému startu!

Za pomoci Windows

Mnohdy se vás již při instalaci zeptá instalační průvodce, zda-li chcete aplikace spouštět ihned po startu systému. Spouštíte-li takto jednu či dvě nenáročné aplikace, na délce startu se to nijak výrazně neprojeví. Nicméně sejde-li se větší počet aplikací, začíná mít systém dost práce, což vás otravuje především dlouhým čekáním a zbytečnou ztrátou času.

Mnoho aplikací spouští automaticky různé aktualizační klienty, které dotyčný program sice drží stále aktuální, ale zabírají systémové prostředky. I o tom padne několik řádků.

Spuštění Konfigurace systémuSpuštění Konfigurace systému

Pro optimalizaci systému vám bez problému postačí výchozí aplikace ve Windows skrývající se pod jménem Konfigurace systému (v případě Windows XP Nástroj pro konfiguraci systému). Spustit ji můžete hned několika způsoby.

Prvním a nejsnazší, především ve Windows 7, je zadání hesla Konfigurace systému do vyhledávače v nabídce Start. Druhou možností je zadání příkazu msconfig do příkazové řádky, eventuálně ji můžete spustit prostřednictvím služby Spustit.

Nyní se před námi rozprostírá okno Konfigurace systému. Jednotlivé karty skrývají mnoho různých možností. Karta Obecné obsahuje výběr spuštění systému, přičemž první volba normálně spustí všechny služby. Druhá volba načte jen nezbytné služby a poslední načte k chodu nezbytné služby plus vámi vybrané služby. Pro naše účely nás ale nejvíce zajímá karta Po spuštění, kde již vypínáme či zapínáme jednotlivé aplikace.

Konfigurace systémuKonfigurace systému

Nicméně je na místě si velmi dobře promyslet, které služby můžete bez starostí vypnout. Orientovat se mezi položkami, které můžeme vypnout, lze díky uvedenému jménu výrobce a cestě ke složce s aplikací v případě Windows 7. Ve Windows XP bohužel orientaci pomocí výrobce nenajdeme, a tak musíme spoléhat jen na uvedenou cestu.

Nástroj si po konfiguraci systému vyžádá restart, neboť všechny změny jsou provedeny až po úspěšném restartu počítače. Po tomto úkonu a spuštění systému se vás systém ještě zeptá, zda-li chcete změny zanechat. Aby se vám stejné okno neukazovalo při každém startu, stačí zaškrtnout políčko Tento dialog příště nezobrazovat.

Po spuštěníPo spuštění

Ze třetí strany

Vedle Konfigurace systému jsou k dispozici ještě aplikace třetí strany. Zaměřím se především na velmi známý a oblíbený CCleaner, o kterém jste si již mohli v našem magazínu přečíst , a nebo třeba Argente StartUp Manager, který se přímo specializuje na správu aplikací spouštěných při startu systému.

V CCleaneru naleznete správce aplikací po spuštění v položce Nástroje. Po rozkliknutí karty Start se vám již objeví jednotlivé aplikace. Ty pak můžete aktivovat či deaktivovat prostřednictvím vpravo umístěných tlačítek a nebo dvojitým poklikáním.

Oproti nástroji Konfigurace systému umí CCleaner jednotlivé položky i mazat. U každé položky můžete zjistit název programu, cestu do adresáře aplikace a nakonec také klíč v registru.

CCleanerCCleaner

Argente StartUp Manager, o kterém jsme již také psali v našem magazínu, nabízí stejně jako CCleaner, možnost aktivace, deaktivace a mazání jednotlivých položek. Navíc můžete vytvářet nové spouštěcí příkazy.

Chcete-li vložit novou položku pro spouštění, stačí klepnout na tlačítko Add new start program a následovně vybrat aplikaci na vašem pevného disku. U každé aplikace podává Argente StartUp Manager informace o výrobci, názvu produktu a samozřejmě také umístění aplikace v počítači.

Argente StarUp ManagerArgente StarUp Manager

Závěrem

Aplikací pro práci a správu s položkami spouštěnými po startu systému je celá řada. V každém případě vám výše zmíněné postupy mohou zrychlit start počítače. Nicméně je třeba přemýšlet v reálných mezích, a tak nečekejte, že vám vypnutí všech položek startu zrychlí počítač o 100%.

Pokud vám tento návod vůbec nepomohl, i když jste vypnuli všechny nepotřebné aplikace, bohužel vám nezbývá nic jiného, než hledat problém jinde.

CCleaner stahujte ZDE

Článek Optimalizace systému pomocí správy aplikací po spuštění byl publikován 5. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Návody. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...