CCleaner - čištění registru

Tagy:  registr, Windows, optimalizace

Sponzorované odkazy

CCleaner - čištění registru

Občas je třeba vašeho plechového miláčka vyčistit od balastu, neplatných registrů a jiných zbytečností, které akorát zpomalují systém a zabírají místo. Takovou službu nabízí spousta programů, ale jen pár je opravdu kvalitních. Na špici se dlouhodobě drží program s názvem CCleaner (Crap Cleaner).

CCleaner je distribuován jako freeware a funguje spolehlivě na operačních systémech rodiny Windows od verze 95 až po nejnovější Vistu. Instalaci programu netřeba zdlouhavě popisovat, nebo´t se dá přepnout do českého jazyka a je tak přístupná komukoliv. Snad jen doporučuji vyhnout se instalaci Yahoo Toolbaru, který se vám snaží CCleaner vnutit a je třeba během instalačního procesu tuto položku zrušit.

Interface programu je řešeno velmi hezky a jednoduše. Vlevo jsou 4 velké ikonky s názvy Čistič, Registry, Nástroje a Možnosti. Nad nimi program vypisuje informace o vašem hardwaru a používaném operačním systému. Největší část programu zabírá okno, ve kterém se všechny úkony a změny zobrazují. Graficky je CCleaner ponořen do tmavě šedé a díky kombinaci s profesionálně vypadajícími ikonami je to i efektní. Přesuňme se k položce Čistič.

Pod touto volbou se skrývá čištění od nepotřebných věcí nejrůznějších programů. Jen namátkou jmenujme Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Windows a Office, Java, atd. Mazat můžete cookies, historii, koš, zástupce, prefetch a spoustu jiných věcí, které jsou v systému zbytečné a akorát překážejí. Je třeba dodat, že CCleaner je opravdu bezpečný nástroj a nesmaže nic, co by zapříčinilo pád systému, či jinou nepříjemnost.

Položka Registry je asi naprosto jasná všem. Po každém nainstalovaném a odinstalovaném programu se generují údaje v registru počítače. Ty se bohužel většinou s odinstalováním aplikace neodstraní úplně a je třeba ten svinčík uklidit. Mazat každou položku ručně je neefektivní a hrozí riziko záměny a smazání systémových klíčů, což může mít fatální následky. CCleaner pohodlně a bezpečně zanalyzuje celý registr systému Windows a vyhodnotí neplatné nebo jinak nepotřebné položky (instalační soubory, ActiveX komponenty, Aplikace, nepoužívané přípony, atd.). Před samotným smazáním jste ještě způsobně dotázáni jestli chcete vytvořit zálohu registru pro případ nějaké chyby (u mě nebyla obnova nikdy nutná).

Ikonka Nástroje nabízí 2 často používané utility. První je odinstalování aplikací, které se nijak neliší od toho které je klasicky přítomno ve Windows, ale zde navíc můžete položky rovnou mazat, když je třeba odinstalace nekompletní nebo není provedena správně. Také lze položky přejmenovávat. Druhým pomocníkem je manažer spouštěných programů po startu počítače. Jednoduše můžete nepoužívané vstupy mazat a tím zrychlit načítání operačního systému.

Poslední ikonka s názvem Nastavení nabízí to, co její název. Můžete zde měnit jazyk aplikace, integrovat CCleaner do položky Koš, který je ve Windows, automaticky hledat novější verze programu nebo bezpečně mazat soubory (vymazaný soubor je několikrát přepisován náhodnými sekvencemi dat, což zaručuje obtížnější rekonstrukci původního souboru). Také můžete nastavit, která cookies nechcete, aby program mazal a přidat/odebrat adresáře, které má CCleaner zahrnout do procesu čištění. V pokročilých nastavení si můžete zapnout detailní logy s veškerými informacemi.

Výhody

zdarma
česky
rychlý a uživatelsky příjemný
dostupná i portable verze

Zápory

Yahoo Toolbar, který je třeba při instalaci zrušit, pokud nechcete reklamní lištu do internetového prohlížeče

Hodnocení programu: 94%

CCleaner freeware ke stažení zde:
CCleaner download

Sponzorované odkazy:

Článek CCleaner - čištění registru byl publikován 11. ledna 2008 v 22.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Miroslav Mlejnek (Ryan). Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Top 10

  1. Digitální distribuce je hudbou budoucnosti?
  2. Kontrola pravopisu - Jak účinně opravovat texty?
  3. Nejlepší souborové manažery zdarma
  4. Neomezené posílání SMS zpráv do všech sítí zdarma
  5. phpBB 3.0 - vytvořte si fórum jednoduše a rychle!
  6. Karaoke - Texty písní ke stažení zdarma
  7. Jak můžete zabezpečit svůj počítač nebo notebook?
  8. Hot spot - Návod jak vytvořit vlastní WiFi přístupový bod
  9. Nejlepší online překladače vět a textů na internetu
  10. Odesíláme SMS z internetu

Tagy

google Vánoce vypalování Windows Firefox Office antivirus SEO dvd multimediální přehrávač

Doporučujeme

Jednou pro vždy skoncujte s IT problémy přesunutím dat a programů na český cloud a už se nebudete muset nikdy trápit s IT provozem.

Již 15 let je naší doménou kybernetická bezpečnost a díky nám se už nemusíte obávat o rizika a IT bezpečnost svého podnikání, o vše se postaráme.

Máte tiskárnu? Ať již jste firma či spotřebitel, vyzkoušejte naše tonery ve slevě. Tonery a náplně do tiskáren HP máme za bezkonkurenční ceny.

Tip na nový Apple iPad se špičkovým Retina XDR displejem. Výkonný tablet pro nejnáročnější uživatele!