Android v průběhu věků

Tagy:  Android, google, os, opperační systém, oha, htc, samsung, iphone, ios, ipad, huawei, tablet, donut, honeycomb, gingerbread, froyo, cupcake, ice cream sandwith, mobilní internet, mobilní telefon, netbook

Sponzorované odkazy

Android v průběhu věků

Z archivu: Vážení čtenáři, dovolujeme si Vám oznámit, že dnes, 5. listopadu 2007 vzniklo sdružení Open Handset Alliance (OHA), které spojuje více než 30 firem z oblasti IT a komunikací. Za cíl si nedávají nic menšího, než společně vytvořit platformu funkční na co nejširší škále zařízení, tak, aby svým uživatelům co nejvíce zjednodušilo a zpříjemnilo práci a ve výsledku vlastně celý život.

Že jste na SWMag.cz nic takového nečetli? Ano, máte pravdu, úvodník jsem si „vycucal z prstu“, ale asi má něco do sebe, když jste se dostali až sem.

Android se od roku 2007 dostal na takovou úroveň a byl tak masivně rozšířen, že dnes podle analytiků dominuje na mobilním trhu se zhruba 50% podílem. Pojďme si ale přiblížit historii Androidu. Zvu vás.

Tak bylo to asi takto.

Zmíněná OHA, tedy spolek 34 firem, jako Google, Samsung, HTC, nVidia, Intel, … spojil své síly a položil jasný cíl – vytvořit otevřenou platformu pro mobilní zařízení. Již v den svého vzniku představilo svůj produkt – Google Android. Operační systém založený na Linuxovém jádře.

HTC Dream, známý jako T-Mobile G1HTC Dream, známý jako T-Mobile G1

Pro větší zmatenost informací se vrátíme ještě o čtyři roky zpět. V roce 2003 vzniká společnost Android Inc. Jako nikterak známou a silnou společnost ji v roce 2005 odkoupil Google. Pod vedením jednoho z jejich zakládajících členů pod hlavičkou Googlu vzniká ona platforma na bázi Linuxu, následně získává několik patentů na mobilní technologie. Začíná se spekulovat o tom, že Google chystá svůj vlastní telefon. A teď vzniká prostor pro spekulace i pro nás.

Odbočím: iPhone byl představen v roce 2007. Jak dlouho dopředu si v zákulisí velkých firem pohrávali s myšlenkami o podobných zařízeních? Určitě se o své názory podělte v diskuzi pod článkem.

O necelý rok později veřejnost v USA vidí první telefon s Androidem. První chytrý telefon pracující s OS Android, QWERTY klávesnicí, GPS a 3MPx foťákem. My jsme se k němu oficiálně mohli dostat na začátku roku 2009. Ano, řeč je o HTC Dream, u nás znám jako T-Mobile G1.

Nedlouho na to je Android uvolněn jako open-source. Android si tak získává nejen zvučné jméno, ale pro svůj potenciál se o něj zajímá stále více výrobců, kteří jej implementují do svých zařízení. Slává rozkvétá.

Nyní postupme v naší exkurzi dále – přesouváme se do jara 2009 a projdeme se po ose Androidí evoluce.

Duben 2009 – představena verze 1.5 (první ostrá, použitelná verze). Krycí název Cupcake

Android v tomto sestavení umožňuje nahrávat a přehrávat videa, sledovat a sdílet obsah na YouTube a webové galerii Picasa (oboje produkty Googlu).

Od této verze Android podporuje spojení pomocí Bluetooth pomocí A2DP profilu – např. handsfree, reproduktor, atp. Přenos souborů je pro základní výbavu systému ještě nadlouho snem budoucnosti.

Září 2009 – verze 1.6, Donut

Android Market se dočkal přívětivějšího uživatelského prostředí, stejně tak kamera. Google je synonymem pro vyhledávání a znát to je i v telefonech. V této verzi dochází k optimalizaci vyhledávání hlasem (v angličtině), ale i k celkové pružnosti a efektivitě vyhledávání v telefonu – historie, média, kontakty, to vše jsme mohli hledat pomocí jediného stisku tlačítka, dokonce přímo z hlavní obrazovky.

Android, narozdíl od iOSiPhonech svým uživatelům nabízí práci s plochou, na kterou si uživatel může umísťovat libovolné widgety, ať už kalendář, ovládací prvky přehrávače, nejrůznější nastavení… To vše na dosah ruky a přímo z plochy.

Snímek obrazovky Android 1:6Snímek obrazovky Android 1:6

Říjen 2009, verze 2.0 Éclair

Uživatelské prostředí se stává propracovanější, Android je možné nasazovat na širší škálu displejů (podle rozlišení, v porovnání s iOS je Android jakýmsi multikulturním systémem, který je schopný fungovat na nejrůznějším HW).

Foťák dostává možnost digitálního zoomu a blesku. Uživatele jistě potěší i možnost použití tzv. “Živé tapety” – pohyblivé pozadí hl. obrazovky, reagující na dotyk, denní dobu, či nejrůznější akce v systému, např. výstup audio kanálu apod.

Leden 2010, verze 2.1

Rozšíření verze 2.0 – hlavní plus přináší, konečně, podpora sdílení souborů přes Bluetooth.

Květen 2010, verze 2.2 – Froyo

Přelomová aktualizace. Možnost instalace aplikací na paměťovou kartu povolena. To byla bezpesporu velká výhoda, neboť telefony mnohdy disponovali sice velkým výkonem, ale velmi malou vnitřní pamětí pro uživatelská data (např. HTC Desire) a zkuste si nainsalovat pět Gameloft her s přívlastkem HD

Další užitečnou aplikací přímo v základu systému se jeví WiFi Hotspot. Pro některé uživatele více, pro jiné méně potřebné, ale velmi praktické např. na chatě, kde si nasdílíte své mobilní datové připojení a ostatním umožníte např. stáhnout emaily.

Prosinec 2010, verze 2.3 – Gingerbread

Stejně jako s každou předešlou aktualizací i s Gingerbreadem přichází větší optimalizace chodu systému, úprava uživatelského prostředí. Vylepšení se dočkala i virtuální klávesnice.

S verzí 2.3 se Androidí zařízení dočkali podpory NFC čipů, se kterými se možná již brzy budete setkávat stále častěji. Místo elektronické peněženky, kreditky, místo klíčů od auta.

Snímek obrazovky Android 2.3Snímek obrazovky Android 2.3

Leden 2011, verze 3.0 – Honeycomb

Trojková řada je určena speciálně pro tablety, přináší přizpůsobené uživatelské prostředí, více grafických prvků pro co nejlepší zážitek z práce se zařízením. Díky velkým displejům je zde prostor pro více obsahu, více ovládacích prvků, což má za následek lepší uživatelskou zkušenost a větší pohodlnost.

Android 3.0 použitý v tabletuAndroid 3.0 použitý v tabletu

Říjen 2011, verze 4.0 – Ice Cream Sandwitch

Aktualizace odpovídající době. Oproti nejvyšší verzi na telefonech (Gingerbread) je zde rozdíl patrný na první pohled. Nové uživatelské prostředí, s novým přístupem k používání plochy, použitelný správce úloh, vylepšení webového prohlížeče, přepracovanou práci s médii…

Snímek obrazovky android 4.0Snímek obrazovky android 4.0

A jsme u konce. V příštím díle našeho miniseriálu o Androidu budeme porovnávat Android s jeho konkurencí. Máte vlastní zkušenosti s Androidem? Doporučili by jste ho svým známým? Proč? Ozvěte se v komentářích. Je lepší než iOS v iPhonu a iPadu?

Článek Android v průběhu věků byl publikován 24. prosince 2011 v 00.00 v rubrice Technologie. Autorem článku je Petr Hartl. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...