Mozilla Firefox 10 – Ustupuje tolik oblíbená liška?

Tagy:  prohlížeč, Firefox, Mozilla, internet, web, browser, net

Sponzorované odkazy

Mozilla Firefox 10 – Ustupuje tolik oblíbená liška?

Není tomu tak dávno, co měl oblíbený webový prohlížeč našlápnuto na první příčku v používanosti mezi webovými prohlížeči. Jenže přišel Chrome a v tu ránu se vody internetových prohlížečů zvířily. Pojďme se tedy podívat, jak na tom v současnosti je desátá verze Mozilla Firefox. Vedle novinek se také podíváme, jak Firefox obstál v testech, a také shrneme novinky z předešlých verzí.

Revoluční Firefox 4

Skomírající a „průstřelný“ Internet Explorer 6 se stal problémem, který se s námi vlekl dlouhá léta. Lidé potřebovali utéct k bezpečnějšímu a modernějšímu prohlížeči, kterým se stal Mozilla Firefox. V současnosti však i Mozilla Firefox pomalu ale jistě ustupuje, neboť se dopustila několika kroků vedle, jež si budou uživatelé pamatovat. Ostrou kritiku sklízí Mozilla Firefox především v příliš rychlém vydávání verzí po vzoru Google Chrome. Problém však nastává nejenom na straně uživatelů, ale především na straně vývojářů. Uspěchaný vývoj dělá paseku v podobě různých nedodělků a bezpečnostních chyb, což pro jméno prohlížeče nevěstí nic dobrého.

Mozilla Firefox 10Mozilla Firefox 10

Chrome nastolil trend jednoduchého uživatelského rozhraní a ostatní přední hráči na trhu se jej chytli. Lze to vidět nejenom u Firefoxu, ale také u Internet Exploreru a Opery. Uživatelské rozhraní byla revoluční novinka čtvrtého Firefoxu. Firefox 4 odstartoval sérii po sobě rychle vydaných verzí. Chcete-li se o čtvrté verzi a jejích novinkách dozvědět více, neváhejte číst tento článek .

Mozilla Firefox 10 v praxiMozilla Firefox 10 v praxi

Kulatá desítka a její novinky

Kulatá desátá verze přichází s jednou velkou potěšující změnou, kterou je přechod na tzv. systém rozšířené podpory, což ocení především administrátoři ve firmách. U normální verze podpora ze strany vývojářů končí v momentě, kdy vyjde nová verze prohlížeče. Jakmile si však stáhnete verzi s prodlouženou podporou, je podpora prodloužena na 42 týdnů. Normální verze se aktualizuje po 6 týdnech.

Další spíše kosmetickou změnou je skrývání tlačítka vpřed v momentě, kdy nemůžete směrem vpřed v navigaci pokračovat. Praktická maličkost, za kterou lze vývojáře pochválit.

Mizicí tlačítko v před – malá ale dobrá novinkaMizicí tlačítko v před – malá ale dobrá novinka

Důležitou novinkou je také kompatibilita nové verze prohlížeče se starými doplňky. Dříve byl při přechodu na novější verzi většinou problém s kompatibilitou se staršími doplňky. Jakmile nebyla dostupná aktuální verze doplňku, bylo třeba zdlouhavě obcházet kontrolu prohlížeče. Nové verze již budou považovat všechny doplňky jako kompatibilní vyjma těch, které jejich vývojáři označili jako kompatibilní jen pro určitou verzi.

Novinkami je také vyhlazování pro WebGL a 3D transformace CSS3.

Časté aktualizace konečně nebudou taková otrava při této rychlosti vydávání nových verzí, protože tvůrci přidali do desátého Firefoxu tzv. tiché aktualizace, tedy službu, která kontroluje a stahuje nejaktuálnější dostupnou stabilní verzi v pozadí.

Historie stažených souborů – novinka ve verzi 8Historie stažených souborů – novinka ve verzi 8

Je konkurence lepší?

U webového prohlížeče není důležitá „omáčka“ okolo vývoje či jiné, pro nás uživatele nepodstatné, věci. Naopak důležitým aspektem při výběru webového prohlížeče je jeho funkčnost, rychlost a stabilita. Funkčnost a rychlost si můžeme snadno ukázat v několika testech. Mozilla Firefox 10 bez problému splňuje test webových standardů Acid3 se stoprocentním výsledkem. Test HTML 5 dopadl také velmi dobře, nicméně ve srovnání s Google Chrome je o trošku horší. V testu JavaScriptu dopadl desátý Firefox relativně obstojně, nicméně na vedoucí Google Chrom mu chybělo relativně mnoho bodů. Abych byl konkrétnější – Firefox 10 měl 3330 bodů, Chrome 17 dosáhl skóre 5721 a Internet Explorer měl pouhých 1222 bodů.

HTML5 test – Firefox má velmi dobré skóreHTML5 test – Firefox má velmi dobré skóre

Liško, přibrzdi!

Firefox nabral na otáčkách, což nepřináší příliš dobrý výsledek. Vývojáři nestíhají a dělají chyby. Naštěstí už není třeba neustále řešit kompatibilitu se staršími doplňky a starat se o aktualizaci prohlížeče. Pro firmy udělala Mozilla ústupek a vydala verze s prodlouženou podporou. Pro shrnutí budou vycházet nové verze v pravidelných šestitýdenních intervalech a u verzí bude prodloužená podpora trvat 42 týdnů. Pokud používáte starší Firefox 3.6, musím vás upozornit, že jeho podpora záhy skončí.

Na závěr bych mohl říci, že je Firefox stále výborným a použitelným prohlížečem. Jen doufejme, že jeho budoucnost vývojáři příliš neuspěchají a vrátí se do starých kolejí. Instalační balíček si můžete stáhnout z oficiální webu a nebo z eDownload.cz.

Moje hodnocení:  85 %

Výhody:

  • Rychlost
  • Zpětná kompatibilita s doplňky
  • Konečně „tiché“ aktualizace
  • Uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Uspěchaný vývoj a vše s ním spojené

Článek Mozilla Firefox 10 – Ustupuje tolik oblíbená liška? byl publikován 22. února 2012 v 18.00 v rubrice Programy. Autorem článku je Ondřej Dostál. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...